• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024

اجرای طرح‌های تحقیقاتی در مجتمع سنگان خواف

  • کد خبر : 11048
  • 05 بهمن 1401 - 11:26
اجرای طرح‌های تحقیقاتی در مجتمع سنگان خواف
مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت: ۶۸ طرح تحقیقاتی ارسالی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سراسر کشور به این مجتمع، در زمینه‌های مرتبط با صنایع معدنی در این منطقه در حال اجرا و یا انعقاد قرارداد با محققان است.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف گفت: ۶۸ طرح تحقیقاتی ارسالی از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی سراسر کشور به این مجتمع، در زمینه‌های مرتبط با صنایع معدنی در این منطقه در حال اجرا و یا انعقاد قرارداد با محققان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، محمد گل‌محمدی بیان کرد: از این میزان ۱۲ طرح تحقیقاتی دانشجویی و غیردانشجویی مرتبط با صنایع معدنی شامل اکتشاف، استخراج، فرآوری، آب و محیط زیست در مجتمع سنگ آهن سنگان خواف در حال اجرا و ۵۶ طرح هم در شرف انعقاد قرارداد با محققان است.

وی افزایش ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در بخش‌های مرتبط با صنایع معدنی را از رویکردهای مهم مجتمع سنگ آهن سنگان خواف دانست و ادامه داد: از مجموع ۱۰۰ طرح تحقیقاتی دانشجویی و غیردانشجویی ارسالی در زمینه‌های مرتبط با صنایع معدنی طی سنوات اخیر به مجتمع سنگ آهن سنگان خواف، ۳۹ طرح تاکنون به اتمام رسیده است.

مدیر مجتمع سنگ آهن سنگان خواف مطرح کرد: مهم‌ترین طرح‌های تحقیقاتی اجرا شده توسط مجتمع سنگ آهن سنگان خواف بررسی تاثیر چسبنده‌ها و افزاینده‌های معدنی و آلی در فرآیند گندله‌سازی، بررسی کیفیت آب، هوا و صدا در مجتمع سنگ آهن سنگان، تجزیه و تحلیل فناوری فرآوری ارائه طرح بهینه تغلیظ، بررسی فنی و اقتصادی و تحلیل پایداری دیواره نهایی معدن سنگ آهن سنگان با استفاده از روش‌های تجربی و تحلیلی و مقایسه میزان ارتباط شاخص‌های استرس گرمایی با برخی پارامترهای فیزیولوژیکی بدن در کارگران معدن روباز سنگ‌آهن است.

بر اساس این گزارش، مجتمع سنگ‌ آهن سنگان خواف با بیش از یک میلیارد تن ذخیره، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ‌‌آهن در جهان و تامین‌کننده خوراک اولیه برای تولید میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ‌‌آهن در ایران است.

مجموعه کانسارهای سنگان با ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌‌آهن کشور در گستره‌ای به طول ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در جنوب شرقی خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

بارزترین ویژگی‌های این معادن سنگ‌‌آهن، امکان فعالیت‌های معدن‌کاری در ۱۲ ماه سال، وجود ماده معدنی در سطح زمین، کاهش هزینه‌های استخراج و معدن‌کاری و وجود عناصر نادر خاکی است که با مشارکت بخش‌ دولتی و سازمان توسعه و نوسازی صنایع و معادن ایران، فولاد سنگان و تعدادی دیگر از شرکت‌های بزرگ معدنی ایران الگوی موفق سرمایه‌گذاری و نمونه بسیار خوبی برای سایر نقاط کشور است.

دسترسی به محل کانسارهای سنگ‌ آهن سنگان از دو مسیر آسفالته مشهد، تربت‌ حیدریه، خواف، سنگان و مشهد، فریمان، تربت‌جام، تایباد و سنگان امکان‌پذیر است و معادن سنگ‌آهن در ۱۸ کیلومتری سنگان از طریق جاده اختصاصی آسفالته با سنگان، خواف و تایباد در ارتباط بوده و خط آهن سراسری که از تربت‌ حیدریه به سوی هرات در افغانستان در حال احداث است، از جنوب سایت معدن سنگان عبور می‌کند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11048

نوشته‌های مشابه

22فروردین
مدیرعامل گروه صنعتی سپنتا پیام تبریک صادر کرد
به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر،

مدیرعامل گروه صنعتی سپنتا پیام تبریک صادر کرد

21فروردین
شاخص بورس دوباره افزایش یافت
برای سومین روز متوالی،

شاخص بورس دوباره افزایش یافت

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.