• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
معاون فنی و مهندسی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق:

احداث نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی فولاد مباركه ستودنی است

  • کد خبر : 29327
  • 01 مهر 1402 - 9:15
احداث نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی فولاد مباركه ستودنی است
معاون فنی و مهندسی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: صنایع می‌توانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برق تولیدی خود را با شبکه، تهاتر و معادل آن را در بازه زمانی موردنظر خود بدون اعمال محدودیت از شبکه دریافت کنند.

معاون فنی و مهندسی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق گفت: صنایع می‌توانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برق تولیدی خود را با شبکه، تهاتر و معادل آن را در بازه زمانی موردنظر خود بدون اعمال محدودیت از شبکه دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری و  تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، محمد رمضانی بیان کرد: شرکت فولاد مبارکه در شرایط فعلی کشور ضمن احساس مسئولیت اجتماعی و همچنین برای تامین بخشی از برق موردنیاز خود، جهت احداث ابرپروژه نیروگاه خورشیدی ۶۰۰ مگاواتی اقدام کرده که قابل‌ تقدیر است.

وی با بیان اینکه در وزارت نیرو تابه‌حال پروانه احداث دو هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر توسط صنایع صادر شده است، افزود: فولاد مبارکه از پیشگامان این عرصه است.

معاون فنی و مهندسی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به اینکه صنایع می‌توانند با احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر، برق تولیدی خود را با شبکه، تهاتر و معادل آن را در بازه زمانی موردنظر خود بدون اعمال محدودیت از شبکه دریافت کنند، عنوان کرد: این راهبرد قطعا برای بیشتر صنایع کشور صرفه اقتصادی به همراه دارد، زیرا بیشتر صنایع در اثر قطعی برق خسارت‌های زیادی متحمل می‌شوند؛ تا جایی که گفته می‌شود در معیارهای جهانی، هر کیلووات ساعت قطعی برق ۴ تا ۷ دلار تأثیر منفی بر (GDP) دارد.

رمضانی تصریح کرد: با توجه به اینکه صنایع منابع مالی موردنیاز و همچنین ظرفیت‌ها و امکانات تامین تجهیزات مورد نیاز احداث نیروگاه را در اختیار دارند، امیدواریم با ورود آن‌ها و عملیاتی شدن اهداف ترسیم‌شده در این مسیر، به‌ زودی شاهد جهش بزرگی در افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور باشیم.

رسول موسی رضایی، دبیرکل اتاق بازرگانی اصفهان نیز در همایش چالش‌های صنعت برق اظهار داشت: چنانچه اندیشه‌ای نو برای تولید و مدیریت برق در کشور ایجاد نشود، در سال‌های آینده و در مقایسه با امروز مشکلات ما بیشتر خواهد شد.

محمد ناظمی‌ هرندی، معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد: فولاد مبارکه صنعتی مبتنی بر استفاده از انرژی برق است و حوزه برق، ارتباط ویژه‌ای با این شرکت دارد. این شرکت سال‌ها مصرف‌کننده برق بوده اما با سیاست‌های جدید اتخاذشده طی دو سال گذشته، امروز به بازیگر مهمی در تولید انرژی کشور تبدیل شده است.

وی با اشاره به اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های این شرکت در زمینه تولید انرژی، بیان کرد: فاز اول نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی این شرکت به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین فرایند اجرایی نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی انرژی خورشیدی فولاد مبارکه و نیروگاه بادی ۲۰۰ مگاواتی فولاد سنگان مدتی بوده که آغاز شده است؛ در حالی که فولاد مبارکه با توجه به الزاماتی که برای خود در مسیر فولاد سبز در نظر گرفته، در ادامه این پروژه‌ها، احداث برخی نیروگاه‌های تولید انرژی پاک و تجدیدپذیر دیگر را نیز تعریف کرده است و عملاً از شرکتی که برای تولید محصولات استراتژیک فولادی خود از انرژی استفاده می‌کرده است به بازیگر فعال در حوزه تولید انرژی نیز مبدل شده است.

محمدرضا جعفرزاده، مدیرعامل صناپ نیز در همایش چالش‌های صنعت برق، خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری خوبی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر کرده و دو پروژه بسیار بزرگ را آغاز کرد است.

وی ادامه داد: یکی از آن‌ها، پروژه ۶۰۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی در استان اصفهان است که بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور و بیست‌و‌پنجمین نیروگاه بزرگ خورشیدی دنیا به‌ حساب می‌آید. این نیروگاه در یک هزار و ۲۰۰ هکتار در ۵۰ کیلومتری اصفهان احداث خواهد شد؛ مطالعات اولیه و برگزاری مناقصه آن انجام شده، پیمانکار آن مشخص شده و هم‌اکنون در فاز اجرایی قرار دارد. موارد اولیه احداث آن نیز در حال اجراست و خرید پنل‌های موردنیاز انجام گرفته است. در این راستا تلاش شده از آخرین تکنولوژی روز دنیا استفاده شود؛ بنابراین پنل‌های مورد استفاده ۶۶۰ واتی است که از نظر توان، آخرین توانی است که در دنیا تولید می‌شود. در این نیروگاه از تکنولوژی ردیاب استفاده می‌شود که بتواند انرژی بهتری تولید کند.

وی در ادامه افزود: علاوه‌براین، مطالعات چند پروژه برای احداث نیروگاه بادی در حال پیگیری است، ازجمله یک پروژه ۲۰۰ مگاواتی در سنگان که در صورت اجرا، بزرگ‌ترین ظرفیت نیروگاهی بادی کشور خواهد بود. هم‌اکنون کارهای مطالعاتی این پروژه پیگیری شده و پیمانکار مطالعات در حال امکان‌سنجی پروژه است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=29327

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.