• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024

ادامه ساخت تاسیسات بازیافت با سرمایه‌گذاری مشترک «Glencore» و «Li-Cycle»

  • کد خبر : 32159
  • 06 آبان 1402 - 15:46
ادامه ساخت تاسیسات بازیافت با سرمایه‌گذاری مشترک «Glencore» و «Li-Cycle»
برخی منابع مطلع در هفته دوم اکتبر 2023 به موسسه «Fastmarkets» اعلام کردند که برنامه‌‌ریزی برای احداث یک مرکز بازیافت فلزات مورد استفاده در تولید باتری که با سرمایه‌‌گذاری شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» در ایتالیا انجام می‌شود، علی‌رغم مخالفت‌های اخیر مقامات محلی احتمالا ادامه خواهد یافت.

برخی منابع مطلع در هفته دوم اکتبر ۲۰۲۳ به موسسه «Fastmarkets» اعلام کردند که برنامه‌‌ریزی برای احداث یک مرکز بازیافت فلزات مورد استفاده در تولید باتری که با سرمایه‌‌گذاری شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» در ایتالیا انجام می‌شود، علی‌رغم مخالفت‌های اخیر مقامات محلی احتمالا ادامه خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به‌ نقل از موسسه «Fastmarkets»، انتظار می‌رود که طرح احداث یک مرکز بازیافت متعلق به شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» برای بازیابی فلزات موجود در باتری‌های مستهلک‌ شده ادامه یابد. لازم به ذکر است این تاسیسات در نزدیکی واحد ذوب سرب و روی و تاسیسات هیدرومتالورژی متعلق به شرکت «Glencore» در ایتالیا ساخته خواهد شد.

گفتنی است آینده ساخت این مرکز بازیافت در اوایل ماه اکتبر سال جاری پس از رد درخواست شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» برای افزایش سرعت ساخت و توسعه این پروژه توسط دولت محلی جزیره ساردینیا واقع جنوب ایتالیا، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و باعث شد شرکت «Glencore» اعلام کند ممکن است گزینه‌های جایگزین دیگری را در صورت تمدید غیرضروری فرایند صدور تاییدیه‌های لازم که منجر به تاخیر در جدول زمانی اجرای پروژه می‌شود، در نظر بگیرد.

برخی منابع در حاشیه گردهمایی سالانه تولیدکنند‌گان فلزات به میزبانی بورس فلزات لندن و با عنوان «LME Week» عنوان کردند ساخت و توسعه این پروژه در یک مکان جدید، بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود. به گفته این منابع در حال حاضر، زیرساخت‌های موجود شرکت «Glencore» در این منطقه طبق برنامه‌ریزی‌ها در محل ساخت این مرکز بازیافت در تاسیسات موجود شرکت «Portovesme» در حال پیاده‌سازی است.

شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» طی بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که این تاسیسات بازیافت، به بزرگ‌ترین منبع تولید لیتیوم از باتری‌های بازیافتی در اروپا تبدیل خواهد شد.

بر اساس این بیانیه، زمان راه‌اندازی و آغاز فرایند بهره‌برداری از این مرکز بازیافت اواخر سال ۲۰۲۶ تا اوایل سال ۲۰۲۷ اعلام شده است. این دو شرکت در اواخر سپتامبر ۲۰۲۳ اعلام کردند که تمایل دارند سرعت فرایند توسعه و ساخت این مرکز بازیافت را افزایش دهند که شامل تغییر زمان آغاز فرایند تولید کربنات لیتیوم از طریق فرآوری و بازیافت حدود ۱۱ هزار تن فلزات موجود در باتری‌های مستهلک شده در سال به نیمه اول سال ۲۰۲۴ است.

شرکت «Li-Cycle» طی بیانیه‌ای اعلام کرد که به طور کامل از طرح راه‌اندازی این مرکز بازیافت در تاسیسات موجود در شرکت «Portovesme» حمایت می‌کند.

سخنگوی شرکت «Li-Cycle» در بیانیه خود که در روز سوم اکتبر ۲۰۲۳ ارائه شد، بیان کرد: شرکت‌های «Glencore» و «Li-Cycle» به ساخت و راه‌اندازی این مرکز بازیافت در تاسیسات موجود در شرکت «Portovesme» و ایجاد ظرفیت مبتنی بر انرژی‌های پاک برای تولید مواد اولیه به‌کاررفته در باتری‌های بازیافتی در اروپا متعهد هستند.

طبق این بیانیه، در فاز اول این پروژه، تنها واحد پایلوت به بهره‌برداری می‌رسد اما در فاز دوم این مرکز بازیافت، تمامی مراحل تجاری‌سازی را تکمیل خواهد کرد.

گفتنی است زمان‌بندی تکمیل و پیاده‌سازی فازهای یک و ۲ این پروژه، منوط به دریافت تمام تاییدیه‌های نظارتی نهایی از سازمان‌های مربوطه است. سخنگوی شرکت «Li-Cycle» در همین رابطه خاطرنشان کرد که در حال حاضر تمام بازخوردهای ارائه شده از سوی سازمان‌های نظارتی ذکر شده مربوط به فاز یک این پروژه است.

به گفته این سخنگو، شرکت «Glencore» با حمایت شرکت «Li-Cycle»، مدیریت پیگیری دریافت مجوزها از سازمان‌های نظارتی برای پیاده‌سازی فاز یک را بر عهده گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: پیگیری فعالیت‌های مرتبط با فاز ۲ این پروژه در حال انجام است و مطالعات امکان‌سنجی طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا اواسط سال ۲۰۲۴ تکمیل خواهد شد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=32159

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.