• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:

از طرح‌های نوآورانه و فناورانه در بخش معدن استقبال می‌کنیم

  • کد خبر : 27942
  • 13 شهریور 1402 - 15:20
از طرح‌های نوآورانه و فناورانه در بخش معدن استقبال می‌کنیم
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه عوامل بازدارنده در توسعه نوآوری را باید به عوامل پیش‌برنده تبدیل کنیم، گفت: هیچ مانعی برای حمایت از طرح‌‎های نوآورانه و فناورانه بخش معدن وجود ندارد.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه عوامل بازدارنده در توسعه نوآوری را باید به عوامل پیش‌برنده تبدیل کنیم، گفت: هیچ مانعی برای حمایت از طرح‌‎های نوآورانه و فناورانه بخش معدن وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا موثقی‌نیا در نشست با مجری، مدیران و بدنه کارشناسی ایمینو، بر توسعه نوآوری و رفع محدودیت‌ها از سر راه نوآوران و دانش‌بنیان‌ها تاکید کرد.

وی با بیان اینکه عوامل بازدارنده در زیست بوم نوآوری در بخش معدن و صنایع معدنی باید از بین برود، عنوان کرد: هنوز در فناوری اشباع نشده‌ایم که بخواهیم در عرصه نوآوری به اهداف مقرر برسیم اما بدون شک ترویج نوآوری و فناوری از الزامات توسعه معادن و صنایع وابسته محسوب می‌شود. با توجه به سرعت کمی که برای رسیدن به فناوری‌های ضروری داریم، می‌توانیم از میان‌برهای مطمئن که ما را در توسعه نوآوری و فناوری‌های روز دنیا یاری می‌کنند، استفاده کنیم. ایمیدرو آمادگی کامل دارد تا از جامعه نخبه‌ای که معادن را به توسعه و هوشمندسازی نزدیک می‌کنند، حمایت و پشتیبانی کند.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: بدون شک زیست بوم نوآوری می‌تواند جهش بزرگی در عرصه معدن و صنایع معدنی رقم بزند؛ اگرچه برای تحقق این امر و ورود ایده‌های نو بهتر است فرهنگ‌سازی بیشتری در جامعه نسبت به پتانسیل‌های معدنی و مزیت‌های اقتصادی آن برای آبادی مناطق محروم انجام شود.

در ادامه این نشست، مجید وفایی‌فرد، مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدن (ایمینو) با تشریح فعالیت‌ها، ظرفیت‌ها و برنامه‌های این مرکز گفت: بیش از ۴۷۰ شرکت دانش‌بنیان در بخش معدن شناسایی شده و گزارش‌های ما نشان می‌دهد سهم معادن و صنایع معدنی از اقتصاد دانش‌بنیان کم است و اغلب آن‌ها با چالش تامین مالی و توسعه بازار مواجه هستند.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره اینوماین ۴ و محورهای نوآورانه و فناورانه آن، اظهار داشت: در حال حاضر، تدوین و ارائه آیین‌نامه مستقل حمایت از ایده‌های ارزش‌آفرین و کسب‌وکارهای نوپای بخش معدن و صنایع معدن را در دستور کار داریم و با تشکیل «CVC» معدنی و ارائه راهکارهای تامین مالی نوآوری بخش معدن با توجه به ظرفیت‌های ایمیدرو، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را امکان‌سنجی می‌کنیم.

وفایی‌فرد با بیان اینکه انتظارات نسل جدیدی که در عرصه نوآوری هستند باید برآورده شود، مطرح کرد: ایمیدرو به موقع وارد زیست بوم نوآوری و فناوری معدن شد و از شهریور ماه سال ۱۳۹۹ ایمینو درصدد بود تا با ایجاد و پایش شبکه بازیگران زیست‌ بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدنی، ایجاد شبکه فناوران بخش معدن و صنایع معدنی با محوریت شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این بخش و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند، پتانسیل‌های این عرصه را شناسایی و به معادن تزریق کند.

مجری طرح زیست بوم نوآوری و فناوری بخش معدن و صنایع معدن خاطرنشان کرد: با این رویکرد از ۱۳۰ شرکت دانش‌بنیان حمایت‌های لازم انجام شده و برای تقویت کسب‌وکار نوپای آن‌ها، دوره‌های شتاب‌دهی و پساشتاب‌دهی برگزار شده است.

گفتنی است معاون وزیر صمت در پایان این نشست در جریان فعالیت ۹ استارت‌آپ مستقر در ایمینو که با ایده‌های نو به عرصه معدن و صنایع معدنی آمدند، قرار گرفت و از فضای اشتراکی این مرکز بازدید کرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=27942

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.