• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

افتتاح پروژه واسطه سنگین آلومینای ایران

  • کد خبر : 20282
  • 11 خرداد 1402 - 11:25
افتتاح پروژه واسطه سنگین آلومینای ایران
پروژه واسطه سنگین شرکت آلومینای ایران با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان شمالی، سرپرست شرکت آلومینای ایران و جمعی از مسئولان کشوری و استانی راه‌اندازی شد.

پروژه واسطه سنگین شرکت آلومینای ایران با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان شمالی، سرپرست شرکت آلومینای ایران و جمعی از مسئولان کشوری و استانی راه‌اندازی شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت آلومینای ایران، محمدرضا حیدر، مجری پروژه واسطه سنگین در جریان این بازدیدف بیان کرد: پروژه واسطه سنگین بوکسیت، از پروژه‌های زیربنایی شرکت آلومینای ایران است که مطالعات آن از ۱۵ سال قبل با مشارکت خبرگان صنعت و دانشگاه شروع شد و پس از انجام تست‌های آزمایشگاهی، پایلوت و مطالعات فنی اقتصادی، جهت پیش فرآوری بوکسیت‌های کم‌عیار مناسب تشخیص داده شد.

وی افزود: فاز اجرایی این پروژه، با پیگیری تورج زارع از دو سال پیش شروع شد و با جذب یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال در قالب پیمان «EPC» اجرایی شد.

حیدر با اشاره به چالش‌های تامین بوکسیت در ایران، عنوان کرد: با کاهش ذخایر مرغوب بوکسیت، نیاز به روش‌های فناورانه‌ای است که بتوان از بوکسیت‌های کم‌عیار نیز برای تولید آلومینا به روش بایر استفاده کرد که بخشی از این هدف با اجرای این طرح محقق شد.

این پروژه فاقد ارزبری بوده و تمامی مراحل طراحی، ساخت و نصب تجهیزات توسط شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است.

مجری پروژه واسطه سنگین مطرح کرد: هزینه‌های پیش فرآوری، به مراتب کمتر از هزینه‌های فرآوری مواد معدنی است و با بهره‌برداری از این طرح، ضمن صرفه‌جویی ۷۱۷ میلیارد ریال در سال، برای ۶۰ نفر اشتغال ایجاد می‌شود.

وی کاهش مصرف سود سوزآور، افزایش درجه همگن‌سازی بوکسیت، کاهش میزان غبارات، کاهش میزان نمک محلول فرایند و کاهش رسوبات واحد انحلال را از دستاورد‌های این طرح برشمرد و یادآور شد: با توسعه این روش در  معادن دوردست و ارسال کنسانتره بوکسیت به جاجرم، ضمن کاهش هزینه‌های حمل‌و‌نقل و ایجاد اشتغال منطقه‌ای می‌توان گام مهمی در تامین پایدار خوراک مجتمع آلومینای جاجرم از ذخایر کم‌عیار بوکسیت برداشت.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=20282

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.