• امروز : چهارشنبه - ۱۷ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 7 June - 2023
رئیس خانه معدن ایران:

بخش معدن نیازمند سند راهبردی است

  • کد خبر : 19713
  • 04 خرداد 1402 - 10:52
بخش معدن نیازمند سند راهبردی است
رئیس خانه معدن ایران گفت: بخش معدن نیازمند سند راهبردی است تا بتوان بر اساس آن برنامه‌های بلندمدت را در این بخش تعریف کرد.

رئیس خانه معدن ایران گفت: بخش معدن نیازمند سند راهبردی است تا بتوان بر اساس آن، برنامه‌های بلندمدت در این بخش را تعریف کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، محمدرضا بهرامن بیان کرد: ایران دارای یک ساختار زمین‌شناسی ویژه است که بر مبنای آن می‌توان خوراک و مواد اولیه بسیاری صنایع داخلی را تامین کرد؛ بر این اساس بخش معدن نیازمند سند راهبردی است.

وی ادامه داد: پس از آن، باید نگاه‌ بر مبنای آمایش سرزمینی و توجه به سایر بخش‌ها از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و… باشد. در این صورت است که می‌توان انتظار داشت بخش معدن در رشد و توسعه اقتصادی کشور تاثیر لازم را داشته باشد.

رئیس خانه معدن در ادامه با اشاره به برگزاری مراسم نکوداشت روز ملی معدن در روز دوشنبه هفته جاری ( اول خرداد ماه)، یادآور شد: ‌بزرگداشت روز معدن در کشور به سال ۱۳۶۷ برمی‌گردد اما در سال‌های بعد به عنوان روز صنعت و معدن گرامی داشته می‌شد که از نظر فعالان معدنی، یک اشتباه استراتژیک بود.

بهرامن اضافه کرد: روز معدن در همه کشورهای معدن‌خیز جهان با مراسم و تشریفات خاص گرامی داشته می‌شود که در حقیقت روز قدردانی از این ثروت و موهبت الهی است اما ادغام گرامیداشت معدن در روز صنعت و معدن سبب شد تا به‌ درستی ندانیم چه نعمتی در اختیار داریم.

وی تاکید کرد: این روز فرصت مغتنمی است تا مسائل، اهداف و برنامه‌های دست‌کم یک سال آینده بخش معدن را بررسی و تبیین کنیم زیرا فعالان معدنی همواره نگرانی‌هایی از برخی تصمیم‌گیری‌های تصمیم‌سازان و سیاست‌گذاران دارند.

رئیس خانه معدن به‌ طور نمونه به چالش سه سال گذشته کشور در موضوع ماشین‌آلات معدنی اشاره کرد و گفت: اگر چنین روز و برنامه‌ریزی‌هایی وجود داشت، آنگاه به‌ طور حتم تصمیمات اشتباه در این حوزه و سایر حوزه‌ها کاهش می‌یافت. حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، ژئوتوریسم معدنی، استفاده از فناوری‌های روز و شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه بخش و رشد و توسعه کشور، تعریف برنامه‌های بخش و ارج نهادن به نعمت معادن در کشور و…، از جمله مسائلی است که از نام‌گذاری روزی به نام روز ملی معدن در کشور دنبال می‌شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=19713

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها