• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023

برگزاری ارزیابی مراقبتی استاندارد ISO17025 در شرکت فولاد هرمزگان

  • کد خبر : 34121
  • 29 آبان 1402 - 5:10
برگزاری ارزیابی مراقبتی استاندارد ISO17025 در شرکت فولاد هرمزگان
با حضور ارزیابان شرکت «TURKAK» ترکیه، ارزیابی مراقبتی استاندارد ISO17025 در شرکت فولاد هرمزگان با موفقیت انجام شد.

با حضور ارزیابان شرکت «TURKAK» ترکیه، ارزیابی مراقبتی استاندارد ISO17025 در شرکت فولاد هرمزگان با موفقیت انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، رضا باران پویان، مدیر کنترل کیفی و آزمایشگاه‌های شرکت فولاد هرمزگان در این خصوص، بیان کرد: نتایج آزمون‌ها مبنایی هستند که تصمیمات اقتصادی، اکولوژیكی و قانونی بر مبنای آن‌ها اتخاذ می‌شوند. از این رو، نتایج باید دارای یک کیفیت مشخص باشند. هدف کلی از پیاده‌سازی استانداردها، حصول اطمینان از این موضوع است که نتایج دارای دقت و درستی کافی هستند که نه تنها تجهیزات مورد استفاده در اندازه‌گیری بلكه کلیه پارامترهای تاثیرگذار بر این فرایند مانند اپراتورها، تغییرات محیط و… تحت کنترل بوده و همواره پایش می‌شود.

وی عنوان کرد: فرایند اندازه‌گیری، فرایندی تولیدی بوده که محصول آن، ارقام است. قابلیت اطمینان از ارقام تولید شده در یک آزمایشگاه، نقطه عطف عملکرد یک آزمایشگاه به شمار می‌رود. یکی از استانداردهای مورد استفاده در این زمینه، استاندارد بین‌المللی ISO17025 با عنوان الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه آزمون و کالیبراسیون است که همواره شعار این استاندارد «یک استاندارد، یک تست و پذیرفته شده همه جا» بوده است و نتایج آزمایشگاهی که این استاندارد را پیاده‌سازی کرده، در بیش از ۷۰ کشور دنیا قابل پذیرش و استفاده است؛ ضمن اینکه پیاده‌سازی این استاندارد در یک آزمایشگاه، باعث ایجاد اطمینان در مشتری و جلوگیری از موازی‌کاری و دوباره‌کاری در آنالیز محصول تولیدی و یا مبادله شده می‌شود.

مدیر کنترل کیفی و آزمایشگاه‌های شرکت فولاد هرمزگان تصریح کرد: فولاد هرمزگان با توجه به رویکرد صادرات‌محور در راستای افزایش اطمینان به مشتریان داخلی و خارجی، در سال ۲۰۱۵ اقدام به پیاده‌سازی الزامات و دریافت گواهی‌نامه استاندارد ISO/IEC17025 ویرایش ۲۰۰۵ از مرجع بین‌المللی اعتباردهی کشور ترکیه «TURKAK» کرد. دریافت این گواهینامه، موجب افزایش اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی فولاد هرمزگان و همچنین کمک به حل اختلافات ایجاد شده در خصوص آنالیزهای ارسالی به مشتری در بازارهای بین‌المللی شده است.

باران پویان خاطرنشان کرد: با توجه به بازنگری استاندارد ISO/IEC17025 در سال ۲۰۱۷ و لزوم پیاده‌سازی الزامات جدید این استاندارد، گواهینامه استاندارد الزامات عمومی برای صلاحیت آزمایشگاه آزمون و کالیبراسیون بر اساس استاندارد  ISO/IEC17025 ویرایش ۲۰۱۷ مجددا در سال ۲۰۲۲ دریافت شد. با توجه به دوره چهار ساله  اعتبار این گواهینامه، طبق الزامات مرجع اعتباردهی در این دوره زمانی چهار ساله دو بار ارزیابی مراقبتی توسط مرجع صدور گواهی صورت می‌گیرد که در این ارزیابی مدارک فنی و الزامات مورد نیاز به مرجع اعتباردهی ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: پس از بررسی مدارک ارسالی، تاریخ ارزیابی حضوری تعیین شده که در این ارزیابی به راستی‌آزمایی مدارک ارسال شده ، مصاحبه حضوری با کارکنان و همچنین بازید از آزمایشگاه و مشاهده نحوه انجام آزمون‌ها پرداخته می‌شود. در مهر ماه سال جاری با حضور سه نفر از ارزیابان شرکت «TURKAK» ترکیه، اولین دوره ارزیابی مراقبتی استاندارد ISO17025 در شرکت فولاد هرمزگان برگزار شد.

مدیر کنترل کیفی و آزمایشگاه‌های شرکت فولاد هرمزگان اظهار داشت: با توجه به اینکه ۱۶ روش آزمون در دامنه کاربرد این استاندارد قرار دارد، این ارزیابی با برگزاری جلسه افتتاحیه آغاز شد. سپس با بازدید از آزمایشگاه‌های فولاد هرمزگان و ارزیابی در دو بخش سیستم مدیریت کیفیت و بخش فنی ادامه پیدا کرد. بعد از پایان ارزیابی از نقاط قوت ذکر شده توسط ارزیابان در خصوص آزمایشگاه‌های فولاد هرمزگان می‌توان به سیستم پیاده‌سازی شده در آزمایشگاه در خصوص آزمون‌ها و ارائه نتایج، سیستم الکترونیکی داده‌ها و سوابق آزمایشگاه، مهارت پرسنل در جاری‌سازی روش‌های آزمون و همچنین استفاده از به‌روزترین تجهیزات به خصوص استفاده از دستگاه (XRF) بومی‌سازی شده در داخل کشور اشاره کرد.

باران پویان یادآور شد: از نقاط مثبت ارزیابی مراقبتی این دوره، حضور ارزیابان متخصص و مرتبط با فعالیت‌های آزمایشگاه را می‌توان اشاره کرد که این مهم باعث ارتقای دانش کارکنان آزمایشگاه و همچنین آشنایی با به‌روزترین روش‌های ارزیابی می‌شود.

وی در پایان از زحمات کلیه پرسنل آزمایشگاه و همچنین پرسنل سایر مدیریت‌های مختلف فولاد هرمزگان که در بخش‌های مختلف در برگزاری این ارزیابی مشارکت داشتند، تقدیر و تشکر کرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34121

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.