• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023
سرگروه مواد شرکت تولید پمپ‌های بزرگ و توربین آبی پتکو

به‌کارگیری فولادهای آلیاژی بسیار خاص در ریخته‌گری انواع پمپ‌ها، یکی از نقاط قوت پتکو

  • کد خبر : 1982
  • 07 دی 1399 - 11:46
به‌کارگیری فولادهای آلیاژی بسیار خاص در ریخته‌گری انواع پمپ‌ها، یکی از نقاط قوت پتکو
سرگروه مواد شرکت پمپ و توربین پتکو گفت: شرکت پتکو توانایی ریخته‌گری و تامین تمامی مواد اولیه مورد نیاز خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی داشته و انواع فلزات و آلیاژهای بسیار خاص را در تولید پمپ‌ها به کار می‌برد که در واقع این موضوع یکی از نقاط قوت شرکت پتکو محسوب می‌شود.

سرگروه مواد شرکت پمپ و توربین پتکو گفت: شرکت پتکو توانایی ریخته‌گری و تامین تمامی مواد اولیه مورد نیاز خود را بدون هیچ‌گونه محدودیتی داشته و انواع فلزات و آلیاژهای بسیار خاص را در تولید پمپ‌ها به کار می‌برد که در واقع این موضوع یکی از نقاط قوت شرکت پتکو محسوب می‌شود.

وحیده عباس‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: شرکت پتکو که به عنوان سازنده پمپ‌های سفارشی در صنایع نفت و گاز و… فعالیت می‌کند، گستره وسیعی از مواد اولیه را برای تولید محصولات خود به کار می‌برد. این مواد اولیه شامل چدن‌های خاکستری و داکتیل، چدن‌های نیکل‌دار، فولادهای ضد زنگ آستنیتی و آلیاژهای مس به صورت ریخته‌گری و یا حتی مواد فورج و نورد شده است.

وی افزود: شرکت پتکو تمامی استانداردهایی که با مواد مرتبط است، مانند API610، ASTM، ASME و NACE را به کار می‌گیرد و در طی سال‌های اخیر نیز با توجه به طراحی وساخت پمپ‌های مورد نیاز جهت انتقال سیال‌های حاوی گوگرد بالا به ویژه برای انتقال نفت و گاز ترش، استاندارد NACE و تست‌های مرتبط با آن مانند تست‌های HIC و SSC را به کار می‌برد.

سرگروه مواد شرکت پمپ و توربین پتکو خاطرنشان کرد: در شرکت پتکو تمامی مراحل کنترل و ارزیابی مواد از مرحله ریخته‌گری و خرید مواد اولیه تا مراحل نهایی و مونتاژ به صورت گام به گام اجرا شده و تمامی تست‌های غیر مخرب شامل VT ،MT ،PT ،UT و RT، آنالیز شیمیایی، تمامی رده‌های جوشکاری و عملیات حرارتی روی مواد انجام می‌شود. همچنین با توجه به حساسیت بالای پمپ‌ها در محیط‌های دارای سیال‎های خورنده مانند سولفور یا آب دریا، کنترل و ارزیابی عملکرد پمپ با استفاده از کارشناسان مجرب به جهت شناسایی و انتخاب مواد، بخش‌های جوشکاری و پوشش‌کاری درجهت بالا بردن کیفیت و افزایش طول عمر کاری پمپ‌ها صورت می‌گیرد.

عباس‌زاده تصریح کرد: شرکت پتکو به پشتوانه دانش فنی و هدایت امور مهندسی، تجارب مناسبی را در زمینه طراحی و تولید پمپ‌هایی با مواد داپلکس و سوپر داپلکس و همچنین مواد مناسب برای محیط‌هایی با دمای پایین در پروژه‌های مختلف را داشته است که پمپهای تولیدی با نمونه‌های مشابه خارج کشور برابری می‌کند.

وی مطرح کرد: در گروه مواد اولیه، علاوه بر تست‌ها و ارزیابی‌های مورد نیاز، مدارک مهمی نیز در این ارتباط تهیه می‌شود که تمامی خریدهای مربوط به پمپ‌ها براساس داده‌های فنی این مدارک صورت می‌گیرد. به عبارت بهتر، مدارک مواد اولیه تخصصی‌ترین اسنادی است که توسط گروه مواد تهیه شده و تمامی استانداردها، سایزها و همه موارد مرتبط با اجزای بسیار ریز پمپ نیز در این مدارک درج می‌شود.

عباس‌زاده اضافه کرد: گستره مواد اولیه فولادی در ساخت پمپ بسیار وسیع بوده و در این رابطه می‌توان به کربن استیل، فولادهای مارتنزیتی، فریتی و آستنیتی اشاره کرد. در واقع با توجه به شرایطی که سیال عبورکننده از پمپ دارد، همچنین با توجه به شرایط سایت، می‌توان آلیاژهای مختلفی از فولاد و سایر فلزات را در ساخت پمپ‌ها به کار برد.

وی ادامه داد: خوشبختانه شرکت پتکو از نظر ریخته‌گری فولادهای آلیاژی محدودیتی ندارد و حتی برای شرکت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب و ستاره خلیج فارس توانستیم فولادهای آلیاژی بسیار خاص یعنی داپلکس و سوپر داپلکس را ریخته‌گری کنیم. ضمن اینکه برای برخی پروژه‌ها مانند پروژه پتروشیمی ایلام نیز از فولادهای آلیاژی دما پایین در ریخته‌گری پمپ‌ها استفاده شده است.

سرگروه مواد شرکت پمپ و توربین پتکو در انتها با اشاره به دیگر فلزات مورد استفاده در ساخت پمپ‌ها، بیان کرد: مس و آلیاژهای آن به ویژه برنز، دیگر فلز پرکاربرد در ساخت پمپ‌ها و عمدتا در بخش پروانه است. همچنین با توجه به شرایط سیال سوپرآلیاژهای حاوی نیکل ـ کروم نیز در ساخت پمپ‌ها استفاده می‌شوند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=1982

نوشته‌های مشابه

06مهر
افول صنعت سیم و کابل در کشور
مدیر کارخانه شرکت سیم و کابل مدار لاک مطرح کرد:

افول صنعت سیم و کابل در کشور