• امروز : جمعه - ۱۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 31 March - 2023
مدیر بنگاه ضایعاتی آفتابی:

بی‌ثباتی در بازار، نتیجه عدم نظارت است

  • کد خبر : 3375
  • 23 آذر 1399 - 13:16
بی‌ثباتی در بازار، نتیجه عدم نظارت است
مدیر بنگاه ضایعاتی آفتابی گفت: در حال حاضر، بازار از کنترل خارج شده است و فروشندگان انواع ضایعات مسی و برنجی به بنگاه‌ها، بدون توجه به قیمت‌های رسمی، نرخ تعیین می‌کنند؛ بنابراین برای تداوم چرخه تولید و فروش، باید نظارت کافی بر بازار وجود داشته باشد تا علاوه بر برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا، ثبات قیمتی نیز در بازار حاکم شود.

مدیر بنگاه ضایعاتی آفتابی گفت: در حال حاضر، بازار از کنترل خارج شده است و فروشندگان انواع ضایعات مسی و برنجی به بنگاه‌ها، بدون توجه به قیمت‌های رسمی، نرخ تعیین می‌کنند؛ بنابراین برای تداوم چرخه تولید و فروش، باید نظارت کافی بر بازار وجود داشته باشد تا علاوه بر برقراری تعادل میان عرضه و تقاضا، ثبات قیمتی نیز در بازار حاکم شود.

سیامک آفتابی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: قیمت ضایعات ساعت ۱۱ قبل از ظهر هر روز اعلام می‌شود که فقط با بررسی چند روزه، شاهد روند صعودی آن خواهیم بود. همزمان با این اوج‌گیری قیمت، میزان عرضه و تقاضا در بازار ضایعات نیز دچار نوسان می‌شود. در زمان کاهش قیمت،‌ میزان تقاضا زیاد و مقدار عرضه به شدت کم می‌شود و به هنگام افزایش نرخ، فروشندگان ضایعات خود را در بازار عرضه می‌کنند و میزان عرضه از تقاضا پیشی می‌گیرد.

وی افزود: بنگاه ضایعاتی آفتابی، انواع ضایعات مسی و برنجی را معامله می‌کند و هر صنعتی که با مس سر و کار داشته باشد نیز جزو مشتریان این بنگاه محسوب می‌شود. تولیدکنندگان شمش، قطعات ریختگی و سیم و کابل ازجمله عمده مشتریان ضایعات به شمار می‌روند و از طرفی، ما خریدار انواع ظروف مسی و برنجی و ضایعات سیم و کابل هستیم و در برخی موارد در مزایده‌های اداره برق و مخابرات شرکت می‌کنیم و میزان زیادی ضایعات خریداری می‌کنیم.

مدیر بنگاه ضایعاتی آفتابی تصریح کرد: وقتی قیمت مس افزایش می‌یابد، نخستین زنجیره تولیدکننده ضایعات که کارخانه‌ها و منازل هستند، اغلب در خرید محصولات مسی دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه، به دلیل کاهش مصرف مس، میزان تولید ضایعات نیست کاهش می‌یابد و فعالیت بنگاه‌هایی همچون بنگاه ما، دچار رکود می‌شود.

آفتابی ابراز کرد: در زمان‌هایی که بازار پرنوسان است، بنگاه‌های ضایعاتی مقصر شناخته می‌شوند و فروشنده و خریداران ضایعات، ما را دلال خطاب کرده و عدم وجود بار ضایعاتی در بازار را از چشم بنگاه‌داران می‌بینند. در صورتی که در این زمان‌ها، ضایعاتی وجود ندارد که عرضه شود و بار ضایعاتی به بنگاه ارسال نشده است.

وی عنوان کرد: نوسان قیمت عمده مشکل این صنعت به حساب می‌آید که به مرور زمان موجب افت بار ضایعاتی در بنگاه‌ها نیز می‌شود اما یک بنگاه موفق باید در انبار خود میزانی ضایعات داشته باشد که در این افت و خیزهای بازار با کمبود بار ضایعاتی مواجه نشود. هنگامی قیمت افت پیدا می‌کند، بهترین زمان برای خرید بار ضایعاتی به قیمت مشخص است اما در زمان رشد قیمت مس، اگر بار ضایعاتی نی وجود داشته باشد، خرید آن مقرون‌به‌صرفه نیست. بنابراین انبار کردن ضایعات به نفع بنگاه‌دار است تا موجبات ضرر را فراهم نکند.

مدیر بنگاه ضایعاتی آفتابی تاکید کرد: قیمت ضایعات تحت تاثیر بورس کالا است و از طرفی قیمت‌گذاری‌های داخلی نیز بر اساس نوسانات نرخ جهانی انجام می‌شوند. زمانی که با اوج‌گیری قیمت مواجه هستیم، اغلب فروشنده‌های ضایعات معاملات خود را تعطیل می‌کنند و در مقابل، واحدهای تولیدی به ضایعات نیاز دارند. در این بین، ما مجبور می‌شویم جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی ضایعات را با قیمتی بالاتر خریداری کنیم و در اختیار آن‌ها قرار دهیم. باید گفت که جهت کنترل قیمت‌ها در بازار، به کمک یک نهاد نظارتی نیاز است تا از گران‌فروشی جلوگیری و ثبات را در بازار برقرار کند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=3375
برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری