• امروز : پنج شنبه - ۱۱ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 1 June - 2023
مدیرعامل شرکت تولیدی نوگستر شفق شیراز:

بی‌ثباتی قیمت‌ها، تولید را فلج کرده است

  • کد خبر : 6563
  • 14 مهر 1400 - 16:29
بی‌ثباتی قیمت‌ها، تولید را فلج کرده است
مدیرعامل شرکت تولیدی نوگستر شفق شیراز گفت: متاسفانه، یک برنامه جامع برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها در بازار، وجود ندارد که اگر یک تولیدکننده مواد اولیه تهیه می‌کند، بتواند پیش‌بینی کند که تا سه ماه دیگر به چه میزان فروش خواهد داشت و از محل درآمد حاصل از فروش محصولات، چه میزان سودآوری می‌تواند داشته باشد؛ در این میان، وجود اختلاف فاحش قیمت میان مواد اولیه و محصول نهایی، می‌تواند تولید را مقرون‌به‌صرفه بودن دور کند.
مدیرعامل شرکت تولیدی نوگستر شفق شیراز گفت: متاسفانه، یک برنامه جامع برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها در بازار، وجود ندارد که اگر یک تولیدکننده مواد اولیه تهیه می‌کند، بتواند پیش‌بینی کند که تا سه ماه دیگر به چه میزان فروش خواهد داشت و از محل درآمد حاصل از فروش محصولات، چه میزان سودآوری می‌تواند داشته باشد؛ در این میان، وجود اختلاف فاحش قیمت میان مواد اولیه و محصول نهایی، می‌تواند تولید را مقرون‌به‌صرفه بودن دور کند.

شهباز نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: وضعیت بازار داخلی به اندازه‌ای آشفته شده که رقبت تولیدکنندگان به ادامه فعالیت را کاسته است و تقریبا اکثر واحدها، تولید را به کلی کنار گذاشته‌اند. قیمت‌ سرب در بازار به نحوی تساعدی در حال افزایش است که قیمت در هیچ روزی، ثابت نیست و این امر برای تولیدکنندگان دردسر ایجاد کرده است. نحوه کار تولیدکنندگان شمش سرب به شکلی نیست که اگر ضرری به وجود آمد، میزان آن نامحسوس باشد و ممکن است کوچک‌ترین ضرر در فروش، برابر با پایان کار تولیدکننده شود.

وی افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، هیچ‌گونه فعالیت مطلوبی نداشته‌ایم. قیمت خرید مواد اولیه با قیمت تمام شده محصول بسیار متفاوت است و نمی‌توان برنامه‌ریزی کرد که برای فروش محصول و کسب سود از محل درآمد، چه قیمتی را تعیین کرد که دچار ضرردهی نشویم. اصلی‌ترین مشکلی که تولیدکننده را تهدید می‌کند، افزایش بی‌رویه قیمت مواد اولیه و عدم بررسی دلایل این اتفاق توسط مسئولین بوده که هیچ کنترلی روی این معضل صورت نگرفته است.

مدیرعامل شرکت تولیدی نوگستر شفق شیراز مطرح کرد: برای تامین سرب، نیازمند واردات باتری فرسوده هستیم که با توجه به محدودیت‌هایی که در این زمینه اعمال شده است، نتوانستیم ماده اولیه مورد نیاز خود را تامین کنیم و تولید محصول داشته باشیم.

توقف فعالیت در سال جاری

این تولیدکننده شمش سرب گفت: در حال حاضر، هیچ خرید و فروش داخلی انجام نمی‌دهیم و با کشوری هم اجازه برقراری مجدد روابط تجاری را نداریم که از آن طریق بتوانیم مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنیم. متاسفانه شرایط به نحوی در حال پیشروی است که عملا هیچ کمکی در جهت ایجاد رونق تولید انجام نمی‌شود و تنها شاهد مانع‌تراشی در بخش صنعت هستیم.

وی اضافه کرد: اینکه نتوانیم مواد اولیه مورد نیاز را به سادگی تامین کنیم، معضل بزرگی است که هنوز مسئولی برای رفع آن اقدام درخوری انجام نداده است. در سال‌های قبل، صادرات در این واحد تولیدی به راحتی انجام می‌شد و توانایی تولید سالانه ۱۶ هزار تن شمش سرب از ضایعات باتری فرسوده را داشتیم که متاسفانه در سال جدید برخلاف برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، هیچ تولید و فروشی صورت نگرفته است.

از دست دادن نیروی انسانی

نجفی در خصوص وضعیت تولید و فروش در سال‌های گذشته عنوان کرد: در سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، از طریق بندرعباس به کشورهای اطراف صادرات داشتیم که البته لازم به ذکر است کشور آلمان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده شمش سرب جهان است و عمده سرب‌های صادراتی در نهایت به این کشور سرازیر می‌شوند. به طور کلی، از کشورهایی مانند عراق، امارات، افغانستان و آذربایجان باتری فرسوده وارد می‌کردیم. طی سال‌های قبل، در مقاطع زمانی مختلف، نیروی انسانی بیشتری در این شرکت مشغول به کار بودند و تعداد آن‌ها به ۵۰ نفر رسیده بود اما در حال حاضر عمده کارکنان از مجموعه جدا شده‌اند.

از برنامه عقب ماندیم

مدیرعامل شرکت تولیدی نوگستر شفق شیراز در ارتباط با برنامه‌هایی که برای تولید شرکت طی سال جاری در نظر گرفته بود، عنوان کرد: برای سال ۱۴۰۰، برنامه افزایش تولید و کیفیت محصولات را در دستور کار قرار داده و به همین منظور نیز تمام ماشین‌آلات و تجهیزات مستقر در خطوط تولید را نوسازی و به‌روزرسانی کرده بودیم که متاسفانه نتوانستیم در این زمینه موفق عمل کنیم. باید روند ثابتی در بازار وجود داشته باشد که به طور مثال، برای سه ماه آینده بتوانیم اقدام به خرید مواد اولیه کنیم.

این تولیدکننده شمش سرب در این خصوص که چه ماشین‌آلات و دستگاه‌هایی در این واحد تولیدی مستقر هستند، تصریح کرد: برای تولید شمش‌ سرب در این شرکت، کوره‌های گردان در خطوط تولید مورد استفاده قرار گرفته‌اند و علاوه‌ بر آن، دستگاه شمش‌گیری متعلق به کشور آلمان را نیز در کارخانه قرار داده‌‌ایم که توانایی تولید ۲۵۰ تن شمش سرب در یک ساعت را دارد.

بدون برنامه نمی‌توان محصول تولید کرد

نجفی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه ادعای مقرون‌به‌صرفه نبودن تولید به دلیل نوسان قیمت و کمبود مواد اولیه که در بازار حاکم شده، صحیح است یا خیر، تاکید کرد: متاسفانه، یک برنامه جامع برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها در بازار، وجود ندارد که اگر یک تولیدکننده مواد اولیه تهیه می‌کند، بتواند پیش‌بینی کند که تا سه ماه دیگر به چه میزان فروش خواهد داشت و از محل درآمد حاصل از فروش محصولات، چه میزان سودآوری می‌تواند داشته باشد.

وی در انتهای این گفت‌وگو در مورد توقع تولیدکنندگان از دولتمردان، اظهار کرد: وقتی یک تولیدکننده برای بیان انتقادات خود نسبت به قوانین وضع شده در تولید و صنعت کشور به نهادهایی مثل ریاست جمهوری و وزارت صمت نامه ارسال کرده اما تاکنون به دست هیچ مسئولی نرسیده است، نمی‌توان توقعی از دولتی‌ها داشت. ابتدا باید به حرف تولیدکنندگان گوش داد و از آن‌ها در خصوص مطالب آن‌ها نظرسنجی کرد، سپس اقدام به وضع قوانین متناسب با وضعیت واقعی صنعت کشور در هر حوزه‌ای کرد.

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=6563
  • نویسنده : مریم ابراهیمی
برچسب ها