• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
ارزیابی آینده سازمان‌ها در مواجهه با هوش مصنوعی؛

تاثیر هوش مصنوعی بر افزایش بهره‌وری کارکنان و سازمان‌ها چیست؟

  • کد خبر : 42500
  • 18 فروردین 1403 - 14:59
تاثیر هوش مصنوعی بر افزایش بهره‌وری کارکنان و سازمان‌ها چیست؟
معاون توسعه سرمایه های انسانی و مسئولیت اجتماعی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در ارتباط با ارزیابی وضعیت آینده سازمان‌ها در رویارویی با هوش مصنوعی گفت: بی‌شک در آینده نه چندان دور، استفاده از هوش مصنوعی فراگیر خواهد شد و به علت وجود حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات، وجود ابرروندها، محیط پویا و…، حضور هوش مصنوعی به یک الزام در اکوسیستم کسب‌وکارها تبدیل می‌شود.

معاون توسعه سرمایه‌های انسانی و مسئولیت اجتماعی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در ارتباط با ارزیابی وضعیت آینده سازمان‌ها در رویارویی با هوش مصنوعی گفت: بی‌شک در آینده نه چندان دور، استفاده از هوش مصنوعی فراگیر خواهد شد و به علت وجود حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات، وجود ابرروندها، محیط پویا و…، حضور هوش مصنوعی به یک الزام در اکوسیستم کسب‌وکارها تبدیل می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، حمید محمدی رفیع در خصوص  نقش هوش مصنوعی در سازمان‌ها، بیان کرد: با توجه به پیشرفت‌های اخیر در حوزه تکنولوژی و سرعت روزافزون فناوری‌های نوآورانه و متعاقب آن تشدید فضای رقابتی در اقتصادها و کسب‌وکارها، می‌توان ادعا کرد در آینده‌ای نزدیک هوش مصنوعی (AI) به یکی از منابع کلیدی سازمان‌ها تبدیل خواهد شد. استفاده‌های گوناگونی برای هوش مصنوعی از تحلیل داده‌ها  و کلان داده‌ها تا الگوریتم‌های تصمیم‌گیری پیچیده در حال توسعه است. از شبیه‌سازی هوش انسانی توسط هوش مصنوعی می‌توان در صنایع مختلف بهره برد و از مزایای آن استفاده کرد. برخی از مزایای پذیرش هوش مصنوعی در سازمان‌ها شامل تحلیل دقیق داده‌ها، توسعه مدل کسب‌وکار، پیش‌بینی و تحلیل بازار، کاهش هزینه، افزایش بهره‌وری، پشتیبانی مشتری و بهبود امنیت است.

وی در خصوص تاثیر هوش مصنوعی بر افزایش بهره‌وری کارکنان، عنوان کرد: هوش مصنوعی (AI) به دلیل قابلیت خود برای ایجاد ارزش برای مشتریان، کارکنان و سازمان‌ها، در مدیریت منابع انسانی (HRM) به طور فزاینده‌ای استفاده می‌شود. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که سازمان‌ها علی‌رغم سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمان، تلاش و منابع خود داشته‌اند، هنوز از مزایای مورد انتظار از اتخاذ (AI) بهره‌برداری نکرده‌اند؛ از این رو، مطالعه تمام این پیشرفت‌های تکنولوژیکی که ممکن است به یک سازمان کمک کند تا کارآمدتر باشد، بسیار مهم است. در مقایسه بین هوش مصنوعی و هوش انسانی در برخی از شاخص‌ها، هوش مصنوعی برتری‌هایی را داراست. به عنوان مثال، سرعت عمل در هوش مصنوعی، قدرت پردازش و تحلیل داده‌های حجیم، سرعت در تصمیم‌گیری و اقدام از این دست شاخص‌ها هستند. حال آنکه استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی و شبیه‌سازها می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها، تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های منابع انسانی بسیار کارگشا باشند.

معاون توسعه سرمایه‌های انسانی و مسئولیت اجتماعی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان ادامه داد: بدین ترتیب با استفاده درست از این تکنولوژی نقش‌های هوش مصنوعی (AI) در (HRM)، می‌توان به صورت هم‌سو، هم کارایی را افزایش داده (استفاده از هوش مصنوعی در تخصیص بهینه منابع و امکانات) و هم اثربخشی اقدامات و تصمیمات را مورد پایش و هدایت قرار داد. بدین ترتیب قطعا روند رو به رشدی در افزایش بهره‌وری سرمایه‌های انسانی و در نتیجه حصول اهداف سازمانی در حوزه‌های مختلف قابل مشاهده خواهد بود.

محمدی رفیع در پاسخ به این سوال که هوش مصنوعی چه تاثیری بر آینده مشاغل به خصوص حوزه صنعت دارد، اظهار داشت: با توجه به ماهیت فعالیت، ماموریت‌ها و اهدافی که صنایع مختلف به دنبال حصول آن هستند و همچنین گوناگونی مشاغل (علی‌الخصوص مشاغل کلیدی سازمان‌ها)، در این صنایع تاثیرات گوناگونی را شاهد خواهیم بود. قطعا مشاغل مختلف با طیف گسترده‌ای از کاربردهای هوش مصنوعی متناسب با ویژگی‌های شغلی برخورد خواهند کرد. وجود برخی ویژگی‌های هوش مصنوعی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، می‌‎تواند راهگشا و کارگشای بسیاری از مسائل و تسهیل‌کننده اقدامات بسیاری باشد. رشد اتوماسیون فرایندهای کاری که با استفاده از هوش مصنوعی  هدایت می‌شوند، پتانسیل قوی برای تاثیرات مثبت و منفی بر بازار کار دارد؛ حال آنکه حضور هوش مصنوعی در کنار هوش انسانی که برتری‌های آن نسبت به هوش مصنوعی در زمینه‌های تفکر انتزاعی، خلاقیت، انعطاف‌پذیری، حضور تعاملات و ملاحظات اخلاقی و … است که می‌تواند شکل جدیدی از مشاغل، شایستگی‌ها و صلاحیت‌های شغلی را به وجود آورد.

وی در ارتباط با ارزیابی وضعیت آینده سازمان‌ها در مواجهه با هوش مصنوعی، خاطرنشان کرد: بی‌شک در آینده نه چندان دور، استفاده از هوش مصنوعی فراگیر خواهد شد و به علت وجود حجم عظیمی از داده‌ها و اطلاعات، وجود ابرروندها، محیط پویا و…، حضور هوش مصنوعی به یک الزام در اکوسیستم کسب‌وکارها تبدیل می‌شود؛ همچنین به زودی وجود و پیشرفت هوش مصنوعی به عنوان ابزاری نوین و عضوی جدانشدنی از قابلیت‌های کلیدی سازمان‌ها قلمداد خواهد شد. به‌زعم تافلر پس از موج سوم تغییرات و ورود به عصر فراصنعتی، ایستادن در مقابل موج تغییرات ممکن نخواهد بود و منجر به شکست خواهد شد. سازمان‌ها در عصر امروز باید سوار بر موج تغییرات شده و از آن‌ها بهره‌مند شوند. بی‌شک هوش مصنوعی می‌تواند به عنوان عاملی موثر در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته و از این ابزار در جهت رشد سازمان و تسریع در حصول اهداف و چشم‌انداز آن استفاده کرد.

معاون توسعه سرمایه‌های انسانی و مسئولیت اجتماعی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در خصوص اینکه هوش مصنوعی یک فرصت است یا تهدید، یادآور شد: هوش مصنوعی نیز همچون سایر تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها قابلیت استفاده‌های گوناگون دارد. حضور این فناوری در اختیار بشریت می‌تواند در پیش‌برد بسیاری از مسائل تسهیل‌کننده و به خودی خود موجب پیشرفت‌های چشمگیر در کسب‌وکارهای مختلف اعم از صنایع ارتباطات، پزشکی، بیوتکنولوژی و …. شود. در برهه زمانی کنونی، قطعا وجود هوش مصنوعی برای تمام صنایع ایجاد فرصت کرده است. فرصت برای استفاده از داده‌های بسیار زیاد، تحلیل‌های پیچیده، تصمیم‌گیری‌های چندمعیاره، پیش‌بینی روندها و…اما این فقط یک ابزار است. به قول آلبرت هوبارد، شاید یک ماشین بتواند کار ۵۰ فرد عادی را انجام دهد اما هیچ دستگاهی نمی‌تواند کار یک انسان خارق‌العاده را انجام دهد.

محمدی رفیع در پایان افزود: فراموش نمی‌کنیم که هوش مصنوعی نسبت به انسان دارای انعطاف‌پذیری پایین‌تری است، دارای قدرت اختیار نیست، خلاقیت ندارد، بسیار منطقی عمل می‌کند و قادر نیست مولفه‌های اخلاقی، انسانی و معنوی را در خود جای دهد. وجود فطرت پاک انسانی، هم‌دلی، ایمان و انسانیت، آن چیزی است که وجود بشریت را اشرف بر همه موجودات، مصنوعات و تکنولوژی‌ها قرار می‌دهد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=42500

نوشته‌های مشابه

30اردیبهشت
ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله
در نشست کمیته تولید شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مطرح شد‌‌؛

ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله

30اردیبهشت
تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم
در نخستین ماه 1403 رقم خورد؛

تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم

30اردیبهشت
شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد
در سی و پنجمین جشنواره امتنان از واحدهای نمونه استان هرمزگان،

شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.