• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023

تعهد کارکنان به ایمنی، عامل تحقق اهداف در سازمان‌ها

  • کد خبر : 18154
  • 17 اردیبهشت 1402 - 14:29
تعهد کارکنان به ایمنی، عامل تحقق اهداف در سازمان‌ها
رئیس نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات این واحد برای افزایش ایمنی، جلب مشارکت کارکنان اجرایی تعمیرات و شناسایی ریسک‌های فعالیت‌های تعمیراتی و تعهد به الزامات ایمنی و زیست‌محیطی است.

رئیس نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات این واحد برای افزایش ایمنی، جلب مشارکت کارکنان اجرایی تعمیرات و شناسایی ریسک‌های فعالیت‌های تعمیراتی و تعهد به الزامات ایمنی و زیست‌محیطی است که در نتیجه توانسته‌ایم رتبه دوم ایمنی در سازمان را به دست آوریم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، هومن پورامینی بیان کرد: هدف اصلی واحد نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم، حفظ آماده‌‌به‌کاری تجهیزات است. این مهم با انجام بازدیدها و سرویس‌های دوره‌ای و همچنین تعمیرات برنامه‌ریزی‌ شده صورت می‌گیرد تا با به حداقل رساندن خرابی تجهیزات و توقفات، شرایط را برای تولید آهن اسفنجی با کیفیت و کمیت مطلوب و حداکثر بهره‌وری فراهم کنیم.

وی با اشاره به مخاطراتی که در انجام فعالیت‌های تعمیراتی وجود دارد، عنوان کرد: به‌ طور کلی، در فرایند احیا مستقیم از گاز متان برای احیای سنگ‌آهن به آهن اسفنجی استفاده می‌شود. از آنجایی‌ که در این فرایند دمای گاز بسیار بالا بوده و شرایط خاص خود را دارد، کارکنان تعمیرات واحد احیا باید در ایمنی بالا به کار خود همت گمارند.

رئیس نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان اضافه کرد: علاوه‌بر موارد فوق، برخی فعالیت‌های این واحد به‌ ناچار باید در ارتفاع نسبتا بالا انجام شود. به‌ عنوان‌ مثال فعالیت‌های تعمیراتی نظیر تعویض اختاپوسی کوره در ارتفاعی نزدیک به ۷۰ متر صورت می‌گیرد که این کار نیاز به داربست‌بندی و به‌کارگیری جرثقیل‌های سنگین دارد. بنابراین بسیار ضروری است تا ریسک‌های این‌ گونه فعالیت‌ها را شناسایی کنیم و بر الزامات و استاندارهای ایمنی کار در ارتفاع و استفاده از تجهیزات بالابر اشراف داشته باشیم.

پورامینی ادامه داد: از طرفی واحد احیا مستقیم در یک فضای روباز قرار دارد و با توجه به شرایط آب و هوایی استان هرمزگان، برای انجام فعالیت‌های تعمیراتی در فصل تابستان، گرما و شرجی بودن هوا نیز به شرایط سخت محیط کار پرسنل اضافه‌ شده که این مسئله می‌تواند مخاطراتی همچون گرمازدگی را به همراه داشته باشد. این ریسک‌ها به‌ ویژه در کنار تجهیزاتی مانند ریکوپراتور، ریفرمر و کوره که دمایی بسیار بالا (تا یک هزار و ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) دارند، بیشتر خواهد بود و کارکنان باید اطراف این تجهیزات داغ و در هوایی بسیار گرم و طاقت‌فرسا فعالیت‌های تعمیراتی را انجام دهد.

رئیس نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان ابراز کرد: در این واحد طی چند سال گذشته با توجه به گردش کار ارزیابی ریسک، ابتدا تلاش کردیم تا با برگزاری جلسات آموزشی با کارکنان واحد ماهیت کار و اهمیت ارزیابی ریسک را برای آن‌ها تشریح کنیم. در گام بعدی تمام فعالیت‌هایی که در سایت انجام می‌دهیم را لیست کرده‌ایم. همچنین با کمک کارکنان عملیاتی و درگیر در سایت و همچنین کارشناسان ایمنی، توانستیم ریسک‌های هر مرحله را از دیدگاه افراد اجرایی شناسایی و به سه دسته ریسک‌های پایین، متوسط و بالا تقسیم‌بندی کنیم. سپس با جمع‌بندی این ریسک‌ها و تجزیه‌ و تحلیل آن‌ها، شروع به تعریف اقدامات اصلاحی در جهت کاهش ریسک کار کردیم.

وی یادآور شد: در بخش‌هایی که افراد باید در ارتفاع بالا فعالیت می‌کردند و خطر سقوط از ارتفاع وجود داشت، تا حد امکان سکوهای ثابت تعبیه شد تا نیازی به حضور جرثقیل یا داربست‌بندی به‌ طور موقت نباشد. همچنین در مکان‌هایی که افراد در معرض گاز قرار داشتند، تجهیزاتی مانند ماسک، لباس و تجهیزات هوارسان تهیه شد تا در صورت لزوم ضمن استفاده از آن‌ها بروز خطر و پذیرفتن هرگونه ریسک را به حداقل برسانیم.

پورامینی با اشاره به دیگر اقدام این واحد، تصریح کرد: در هر ماه با کمک کارکنان و نماینده واحد ایمنی از نقاط مختلف سایت بازدید انجام می‌شود. طی این بازدید نقاط حادثه‌خیز و نقاطی که ازنظر ایمنی مغایرتی وجود دارد، شناسایی و لیست می‌شوند. سپس برای آن‌ها اقدام تعریف می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد برای رفع این مغایرت‌ها از خود کارکنان بهره بگیریم تا علاوه‌بر اینکه کارکنان در بطن موضوع قرار گیرند، به‌ مرور اهمیت و ایمنی در کار نیز برای آن‌ها نهادینه شود.

رئیس نگهداری و تعمیرات احیا مستقیم شرکت فولاد هرمزگان در پایان با اشاره به همکاری صمیمانه کارکنان این واحد در جهت رفع مغایرت‌ها و ارتقای شرایط ایمنی کار و نیز کسب رتبه دوم ایمنی فولاد هرمزگان در سال ۱۴۰۱، تاکید کرد: کسب رتبه دوم ایمنی در فولاد هرمزگان بدون کمک کارکنان و همکاری آن‌ها امکان‌پذیر نبود و تمام زحمات این واحد بر دوش کارکنان است. تعهد کارکنان به کار سالم و ایمن و نهادینه شدن فرهنگ ایمنی برای آن‌ها باعث می‌شود هیچ‌گونه حادثه قابل‌ توجهی برای همکاران رخ ندهد. از کارکنان واحد و همچنین مدیریت احیا مستقیم و معاون بهره‌برداری نیز صمیمانه تشکر می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم با همین رویه، بدون حادثه پیش برویم و شاهد بهترین عملکرد در راستای تحقق اهداف سازمان باشیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=18154

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.