• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023

توافق‌نامه همکاری «فملی» و مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر منعقد شد

  • کد خبر : 33955
  • 27 آبان 1402 - 8:51
توافق‌نامه همکاری «فملی» و مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر منعقد شد
توافق‌نامه همکاری مشترک شرکت ملی صنایع مس ایران با مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر برای تامین اسید فسفریک و کود فسفاته مورد نیاز محصولات کشاورزی به امضا رسید.

توافق‌نامه همکاری مشترک شرکت ملی صنایع مس ایران با مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر برای تامین اسید فسفریک و کود فسفاته مورد نیاز محصولات کشاورزی به امضا رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، در جریان امضای این توافق‌نامه که در راستای منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی، تحقق سیاست‌های کلان کشور مبنی بر رونق تولید جهت تامین کود فسفاته مورد نیاز محصولات کشاورزی و با هدف افزایش ضریب امنیت غذایی در کشور صورت گرفت، امیر خرمی‌شاد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه جمعی از مدیران این شرکت، مدیران ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر و علیرضا مهاجر، معاون وزیر کشاورزی حضور داشتند.

در این مراسم خرمی‌شاد با اشاره به اهمیت تولید اسید فسفریک و کودهای شیمیایی فسفات، بیان کرد: با امضای این توافق‌نامه، شرکت ملی صنایع مس ایران برای یک دوره ۲۰ ساله تعهد می‌کند که سالانه ۵۰۰ هزار تن اسید فسفریک را با هدف تولید کودهای شیمیایی که نیاز مبرم کشور است، به مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر تحویل دهد.

وی، جلوگیری از واردات و خروج ارز را از دیگر اهداف این توافق‌نامه عنوان کرد و افزود: باتوجه‌ به اینکه اسید سولفوریک، یکی از تولیدات شرکت ملی صنایع مس ایران محسوب می‌شود، به‌ گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که اسید سولفوریک به کارخانه‌ای در جنوب کشور، منتقل و پس از طی فرایندهای مورد نیاز اسید فسفریک در آنجا تولید و تحویل داده شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه قیمت‌گذاری در این توافق‌نامه بر اساس قیمت روز، عرضه در بورس کالا و شرایط قانونی صورت می‌پذیرد، ابراز امیدواری کرد که این همکاری برای هر دو مجموعه و کشور، سرشار از برکت باشد و بتوانیم در آینده به تعهدات خود عمل کنیم.

در ادامه سید مصطفی سیدهاشمی، معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه خوشبختانه امضای توافق‌نامه مشترک در مدت زمان کوتاهی آماده شده و این امر قابل تقدیر است، گفت: امروز، روز خوبی برای مجتمع کودهای شیمیایی تدبیر است؛ چراکه با امضای این توافق‌نامه برای ۲۰ سال، زمینه تولید اسید فسفریک مورد نیاز این مجموعه فراهم می‌شود.

وی ضمن تقدیر از مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به سبب برقراری این همکاری مشترک، عنوان کرد: تجمیع این سه بخش هنر اقتصادی را می‌طلبد اما حضور شرکت ملی صنایع مس ایران، مزیت دیگری را بر این ساختار افزوده و مدیریت بهینه می‌آفریند.

سید هاشمی با اشاره به اینکه محاسبه کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل با توجه به نزدیک بودن کارخانه‌ها به یکدیگر امری بسیار مهم است، تصریح کرد: مجموع اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت‌ گرفته در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام با برشمردن دلایلی که نشان می‌دهد این اقدام در راستای اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: سالانه بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای واردات کود فسفات از کشور خارج می‌شود که به‌ طور قطع با همکاری مشترک و تولید این محصول می‌توانیم از واردات بی‌رویه آن جلوگیری کنیم؛ ضمن اینکه احداث این کارخانه در منطقه محروم می‌تواند منجر به اشتغال‌زایی شده و در نهایت افزایش تولید و جلوگیری از تورم را به دنبال داشته باشد.

علیرضا مهاجر نیز با بیان اینکه یکی از آرزوهای اصلی ما، اجرای فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با افزایش ضریب امنیت غذایی در کشور است، تاکید کرد: خوشبختانه با پیگیری و تلاش‌های مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و معاون هماهنگی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، این توافق‌نامه به امضا رسید و امیدواریم به سرعت وارد فاز عملیاتی شود.

وی با اشاره به بحران‌هایی مانند بروز بیماری کرونا و آغاز جنگ اوکراین و روسیه، اظهار داشت: جنگ میان این دو کشور که بیش از ۷۰ درصد غلات قابل فروش را تولید می‌کنند، دنیا را به چالش کشاند و همین امر مسئولان نظام را به این نتیجه رساند که چاره‌ای جز تولید در کشور نداریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، یکی از ابزارهای ایجاد امنیت غذایی را کودهای فسفاته دانست و یادآور شد: پس از آب، بزرگ‌ترین چالش دنیا در آینده کودهای فسفاته خواهد بود. به همین دلیل انعقاد توافق‌نامه همکاری مشترک این دو مجموعه، امری بسیار مهم و اثرگذار است و امیدواریم ظرف دو هفته آینده کلنگ این پروژه بر زمین زده شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=33955

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.