• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس مطرح کرد:

تورم پایین بخش معدن، مشوق پیشرفت صنایع معدنی

  • کد خبر : 28944
  • 27 شهریور 1402 - 16:46
تورم پایین بخش معدن، مشوق پیشرفت صنایع معدنی
مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس گفت: تورم کمتر در بخش معدن نسبت به بخش‌های دیگر اقتصادی، می‌تواند نویدبخش تحولات اساسی برای بهبود جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس گفت: تورم کمتر در بخش معدن نسبت به بخش‌های دیگر اقتصادی، می‌تواند نویدبخش تحولات اساسی برای بهبود جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی باشد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اقلید پارس، رضا شریفی طی یادداشتی در خصوص بررسی تورم پایین صنعت معدن در مقایسه با دیگر صنایع و فعالیت‌های اقتصادی، نوشت: در دومین سالگرد تشکیل دولت سیزدهم، اعلام شاخص‌های تحول در بخش معدن از جمله مثبت شدن رشد تولید ناخالص بخش معدن و تورم کمتر در بخش معدن نسبت به بخش‌های دیگر اقتصادی، می‌تواند نوید تحولات اساسی برای بهبود جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی را بدهد تا این بخش بتواند جایگزین درآمد نفت شده و زنجیره‌های ارزش پیشین و پسین معدن را از مواد اولیه تا تولید، اشتغال، سرمایه‌گذاری، رشد ارزش‌ افزوده، راه‌اندازی صنایع جانبی و رشد صادرات رونق ببخشد؛ شرط اصلی این رویداد مهم برای کشور، به‌کارگیری مدیران توانمندی است که اعتقاد به ساخت داخل و فرصت‌های موجود داشته باشند و با هماهنگی سایر بخش‌های اقتصاد کشور و نفوذ کلام خود، موانع را از سر راه تولید و سرمایه‌گذاری بردارند.

رشد بخش معادن در پنج فصل شامل چهار فصل ۱۴۰۰ و بهار ۱۴۰۱ منفی گزارش شد و در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نیز صفر درصد گزارش شد و در شرایط رکودی بوده است اما رشد بخش معادن در ۹ ماهه اول ۱۴۰۱ مثبت شده و معادل ۰٫۹ درصد اعلام شد و برای کل سال ۱۴۰۱ نیز معادل ۰٫۷ درصد بوده است؛ به‌ عبارت‌ دیگر، از فصل تابستان ۱۴۰۱ تا پاییز و زمستان به ترتیب ۰٫۷، ۳ و ۰٫۶ درصد بخش معدن با رشد مثبت مواجه بوده و از رکود نسبی ۱۴۰۰ خارج‌ شده است.

همچنین رشد گروه صنایع و معادن بدون نفت در هشت فصل شامل چهار فصل ۱۴۰۰ و چهار فصل ۱۴۰۱ مثبت گزارش‌ شده است. این مثبت شدن را باید به فال نیک گرفت و تلاش کرد تا در کل سال ۱۴۰۲ و سال‌های بعد نیز رونق معدن و صنایع معدنی ادامه یابد.

تولید ناخالص داخلی در سال ۱۴۰۱ با نفت ٤,٨ درصد و بدون نفت ٤.٥ درصد اعلام‌ شده است. همچنین تولید كشاورزي ٤,٤-، گروه صنایع و معادن ٦.٤، گروه خدمات ٤.٤ درصد و بخش معدن ۰٫۷ درصد نسبت به سال قبل، رشد کرده و بخش معدن در چهار فصل ۱۴۰۱ به ترتیب رشدی معادل ۱٫۵- درصد، ۰٫۷ درصد، ۳ درصد و ۰٫۶ درصد داشته است؛ به‌ عبارت‌ دیگر، رشد منفی ۲٫۱- درصد سال ۱۴۰۰ به رشد مثبت ۰٫۷ درصدی سال ۱۴۰۱ رسیده است.

تورم سالانه ۲۵ درصدی بخش معدن در بهار ۱۴۰۲ در مقایسه با تورم مصرفی و تورم تولیدکننده بالای ۴۲ درصدی کشور، نشان دهنده فشار کمتر هزینه‌ها و قیمت محصولات معدنی بر مصرف‌کنندگان مواد معدنی یوده و فشار تورمی در دو سال اخیر در بخش معدن کمتر از سایر بخش‌های اقتصادی کشور بوده است. حتی تورم نقطه به نقطه ۴۰ درصدی بخش معدن در یک سال اخیر نیز در حدود سایر بخش‌های اقتصادی بوده و موجب شده که فلزات پایه با رشد قیمت ۲۱ درصد و کانه‌های فلزی با ٢١.٦ درصد دارای کمترین تورم سالانه در اقتصاد کشور و بخش‌های مرتبط با صنایع معدنی باشند. بر این اساس شرایط قیمتی و تورم معدن و صنایع معدنی، می‌تواند مشوق ساخت داخل، صادرات، سرمایه‌گذاری و رونق اقتصاد کشور و بهبود جایگاه صنایع معدنی کشور باشد.

مثبت شدن رشد اقتصادی بخش معدن در ۱۴۰۱

به گزارش مرکز آمار ایران، بخش معدن در فصل بهار ١٤٠٢، با تورم فصلی ١٣ درصد، تورم نقطه به نقطه ٤٠.٧ درصد و تورم سالانه ۲۵ درصدی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل از رشد قیمت‌های کمتری نسبت به شاخص‌های تورم تولیدکننده، صنعت و کالاهای مصرفی برخوردار بوده و این موضوع می‌تواند عاملی برای تحرک در بخش‌های اقتصادی داخلی و صادراتی و بخش‌های جانبی و صنایع مکمل و زنجیره‌های پسین معدنی کشور باشد و به افزایش عمق ساخت داخل کشور منجر شود. مدیران و فعالان بخش معدن و صنایع معدنی می‌توانند از این فرصت برای تحرک بیشتر در صنایع داخلی کشور، افزایش ساخت داخل، بهبود جایگاه معدن و صنایع معدنی بهره برده و زمینه‌های رونق در اقتصاد داخلی و همچنین رشد صادرات معدنی کشور، ایجاد ارزش‌ افزوده بیشتر، افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال را گسترش دهند.

در پاییز ۱۴۰۱ نیز شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نشان داد که تورم در قیمت مواد معدنی نسبت به فصل قبل یک درصد، نسبت به فصل مشابه سال قبل ٩.٧ درصد و در چهار فصل منتهی به پاییز نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٢٥.١ درصد بود که از تورم نقطه به نقطه ۵۳ درصدی کشور، کمتر بوده است. بر این اساس این ویژگی عمده بخش معدن باید به‌ عنوان یک مزیت عمده در برنامه مدیران معدنی کشور مورد توجه قرار گیرد.

در مقایسه شاخص‌های قیمت و تورم بخش معادن با سایر بخش‌های اقتصاد کشور، کافی است به شاخص‌های تورم مصرفی، تولیدکننده، صنعت و زیرگروه‌های آن‌ها توجه شود. تورم کالاها و خدمات مصرفی کشور در مرداد ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه ۳۹٫۸ درصد و نرخ تورم ۱۲ ماهه نیز ۴۶.۷ درصد اعلام‌ شده است. از سوی دیگر در شاخص قیمت کل تولیدکننده نیز تورم نقطه به نقطه ٤٢.٤ درصد و تورم چهار فصل و سالانه ٤٢.٩ درصد بوده و در بخش صنعت نیز تورم نقطه به نقطه ٢٥.٦ درصد و تورم چهار فصل و سالانه ٢٧ درصد اعلام‌ شده است.

نگاهی به شاخص تورم در بخش‌های اقتصادی و مقایسه آن‌ها نشان می‌دهد که بخش معدن به طور کلی و بخش کانه‌های فلزی به صورت خاص و با ضریب اهمیت ۷۷ درصدی در کل بخش معدن، وضعیت بهتری از نظر شاخص تورم داشته و از کمترین رشد قیمت و هزینه نسبت به سایر بخش‌های اقتصاد کشور برخوردار بوده‌اند؛ به همین دلیل شرایط بهتری برای افزایش عمق ساخت داخل، رقابت در بازار داخلی و همچنین رشد صادرات دارند و معدنکاران و بخش‌های صنایع معدنی کشور می‌توانند از این فرصت در سال ۱۴۰۲ بهره برده و به بهبود جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی کشور کمک کنند. به خصوص به جای واردات مواد اولیه و برخی کالاها در شرایط نوسان و قیمت بالای ارز، به دنبال راهکارهایی در داخل کشور برای سرمایه‌گذاری، افزایش ساخت داخل و تامین و تدارک داخلی باشند.

در بین زیر مجموعه‌های معدن، گروه کانه‌های فلزی با اهمیت بیش از ۷۷٫۲ درصد، زغال‌سنگ با ۳٫۷ درصد و سایر معادن با ۱۹٫۱ درصد قرار دارند که بیشترین تورم سالانه مربوط به گروه سایر معادن با ٥٩.٣ درصد و کمترین تورم سالانه مربوط به گروه کانه‌های فلزی با ٢١.٦ درصد بوده است؛ به‌ عبارت‌ دیگر، گروه کانه‌های فلزی کمترین تورم سالانه را در بین کل بخش‌های اقتصادی کشور به خود اختصاص داده است. از سوی دیگر بیشترین تورم فصلی با ٢٠.٦ درصد مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم فصلی با ١١.٩ درصد مربوط به گروه کانه‌های فلزی است. بیشترین تورم نقطه به نقطه با ٥٨ درصد مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٦.١ درصد مربوط به گروه زغال‌سنگ بوده است.

در بخش صنعت نیز بخش‌های مرتبط با معدن و صنایع معدنی وضعیت بهتری داشته‌اند؛ محصولات کانی غیرفلزی با تورم نقطه به نقطه فصلی ۳۹٫۶ و تورم سالانه ۴۱٫۴ درصد، فلزات پایه با تورم نقطه به نقطه فصلی ۳۷٫۲ و تورم چهار فصل و سالانه ۲۱ درصد، محصولات فلزی ساخته شده با تورم فصلی نقطه به نقطه ۵۸٫۳ و تورم چهار فصل سالانه ۴۹٫۷ درصد، سایر مصنوعات با تورم فصلی نقطه به نقطه ۴۴ درصد و تورم چهار فصل سالانه ۴۰٫۹ درصد مواجه بوده‌اند.

همچنین کمترین تورم فصلی با ٠.٨ درصد مربوط به گروه ساخت فلزات پايه بوده و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٠.٨ درصد و کمترین تورم سالانه با ١٠.٦ درصد مربوط به گروه ساخت کک و فرآورده‌های حاصل از پالايش نفت است؛ بر این اساس در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی، بخش معدن و صنایع معدنی کمترین تورم سالانه را داشته‌اند.

شاخص قیمت کل تولیدکننده نیز با تورم فصلی نسبت به فصل زمستان ١٢.٤ درصد، نسبت به فصل بهار ۱۴۰۱ (تورم نقطه به نقطه) ٤٢.٤ درصد و در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٤٢.٩ درصد همراه بوده است. بیشترین تورم سالانه با ٦٠ درصد مربوط به گروه کشاورزی و کم‌ترین تورم سالانه با ٢٥ درصد مربوط به گروه معدن بوده و همچنین کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٥.٦ درصد و کم‌ترین تورم فصلی با ٩.٣ درصد مربوط به گروه صنعت است.

در فصل بهار ١٤٠٢، شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن ١٦٥٨,٣ بود که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ١٣ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤٠.٧ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٢٥ درصد افزایش پیدا کرده است.

کاهش تورم فصلی بخش معدن

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ١٣ درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢٥.٨ درصد)، ١٢.٨ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید ماده معدنی در داخل کشور، در فصل بهار١٤٠٢ نسبت به فصل قبل از آن، ۱۳ درصد افزایش داشته و در این فصل بیشترین تورم فصلی با ٢٠.٦ درصد مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم فصلی با ١١.٩درصد مربوط به گروه کانه‌های فلزی است.

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٤٠,٧ درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٣.٧ درصد)،۷ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید ماده معدنی در داخل کشور، در فصل بهار ١٤٠٢ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٤٠.٧ درصد افزایش داشته و در این فصل بیشترین تورم نقطه به نقطه با ٥٨ درصد مربوط به گروه سایر معادن و کمترین تورم نقطه به نقطه با ٢٦.١ درصد مربوط به گروه زغال‌سنگ است.

افزایش تورم سالانه بخش معدن

در فصل بهار ١٤٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل ٢٥ درصد بود که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٢١ درصد)، ٤ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات معدنی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور در چهار فصل منتهی به بهار ١٤٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٢٥ درصد افزایش داشته است. در این فصل بیشترین تورم سالانه مربوط به گروه سایر معادن با ٥٩.٣ درصد و کمترین تورم سالانه مربوط به گروه کانه‌های فلزی با ٢١.٦ درصد است.

از سوی دیگر، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ٩٦٥,٤ بود که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٩.٣ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٢٥.٦ درصد افزایش و در چهارد فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٢٧ درصد افزایش داشته است.

وضعیت پیشرفت پروژه‌های پیشران پیشرفت ایران

دولت پروژه پیشران پیشرفت ایران با مشارکت شرکت‌های فولادی و صنعتی و معدنی را در دستور کار دارد و باید در کنار وزیر صمت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مدیرانی توانمند برای شرکت‌ها و هلدینگ‌های مهم و اثرگذار صنعتی و معدنی انتخاب کنند تا طرح‌های فولادی و صنعتی و معدنی کشور پیش رود؛ تحقق برنامه‌های پیشران ایران منجر به افزایش تولید، اشتغال و کاهش تورم می‌شوند.

متاسفانه هنوز نسبت به عملکرد برخی شرکت‌ها و مدیران آن‌ها ارزیابی لازم انجام نشده و در برخی شرکت‌ها هنوز تحول اساسی صورت نگرفته است و برخی مدیران توان تصمیم‌گیری مورد انتظار را نداشته و قادر به استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات برای پیشبرد برنامه‌های صنعتی و معدنی کشور نیستند. دولت باید عملکرد مدیران شرکت‌های مهم صنعتی و معدنی و تحقیق و توسعه را ارزیابی کند. متاسفانه حضور برخی از مدیران ناکارآمد که توانایی لازم و اراده و عزم کافی برای پیشبرد کارها را ندارند، موجب شده که در برنامه پیشران اقتصاد کشور پیشرفت کافی نداشته باشند. از این رو بر اساس زمان‌بندی‌های صورت گرفته در دولت، وزارت صنعت و سازمان ایمیدرو باید یک‌سری از پروژه‌های صنعتی تکمیل و به بهره‌برداری برسد تا بتواند به مسائل تورم، اشتغال و تولید کشور کمک کند اما حضور برخی از مدیران ضعیف در برخی از شرکت‌ها مانع پیشرفت برنامه پیشران صنعتی و اقتصادی کشور و دولت بوده است.

بر این اساس انتظار می‌رود سازمان‌های نظارتی کشور و سازمان‌های توسعه صنعتی و معدنی کشور مانند سازمان بازرسی کل کشور و سازمان ایمیدرو نسبت به عملکرد سایر مدیران بخش صنعت و معدن کشور با حساسیت بیشتری برخورد کنند و به خصوص در مورد برخی از شرکت‌ها که نقش اساسی در پیشبرد پروژه‌های صنعتی دارند، اقدامات لازم برای انتخاب مدیران هماهنگ با دولت، برنامه پیشران دولت، برنامه‌های وزارت صمت و سازمان ایمیدرو را انجام دهند.

همچنین انتظار می‌رود رئیس جمهور و معاون اول وی ضمن ساماندهی موضوع انتخاب وزیر توانمند و معتقد به ساخت داخل برای وزارت صمت، انتخاب مدیران شرکت‌ها و سایر هلدینگ‌های صنعتی کشور را به سرانجام برسانند و با ارزیابی عملکرد مدیران صنعتی فعلی کشور نسبت به انتخاب مدیرانی اثرگذار و کارآمد اقدام کنند. در این شرایط لازم است که نسبت به ارزیابی پیشرفت پروژه‌های مطرح شده در برنامه پیشران اقتصادی و صنعتی کشور و همچنین نسبت به ارزیابی عملکرد مدیران صنعتی کشور اقدامات لازم انجام شود و مدیرانی جوان و معتقد به ساخت داخل در سازمان‌های اقتصادی کشور امور را به دست گرفته تا با راه‌اندازی شرکت‌ها و طرح‌های زیرمجموعه صنعتی، معدنی و فولادی کشور، در زمینه کاهش مشکلات مردم و کمک به معیشت خانواده‌ها، ایجاد اشتغال و کاهش تورم و سایر شاخص‌ها و انتظارات مورد توجه مردم اقدامات و برنامه‌های لازم را انجام دهند.

گروه پیشران پیشرفت ایران متشکل از هفت شرکت‌ بزرگ صنعتی از ۱۲ ماه پیش کار خود را با تعریف ۴۸ پروژه معدنی، فلزی و پتروشیمی با سرمایه‌گذاری حدود ۱۷ میلیارد دلار آغاز کرد که به‌ عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تاریخ صنعت کشور از آن یاد می‌شود. برای انتخاب پروژه‌ها و شرکت‌های اصلی یا به عبارتی غول‌های اقتصادی و ابرپروژه‌ها شاخص‌های بسیار زیاد و متنوعی در نظر گرفته شد که در این انتخاب‌ها حتی توجه به مدل مدیریتی شرکت‌ها، ترکیب سهام‌داران، شیوه‌ تقسیم سود و پورتفوی سرمایه‌گذاری شرکت‌ها نیز از عوامل تاثیرگذار بود. بر این اساس، تقریبا نیمی از صنایع زنجیره فولاد، پتروشیمی، نفت و گاز در این طرح درگیر هستند.

اکنون سوال این است که نیمی از زنجیره فولاد کشور که در برنامه پیشران پیشرفت ایران قرار دارد، در چه وضعیتی است؟ این برنامه به نخستین سالگرد آغاز عملیات اجرایی خود نزدیک می‌شود و شرکت‌های بزرگ باید به سمت پایین‌دست زنجیره و ایجاد ارزش‌ افزوده بیشتر حرکت کنند اما پرسش اساسی این است که در مجموعه معدنی و صنایع معدنی کشور، مدیران مسئول ایمیدرو، ایریتک و هلدینگ‌های بزرگ فولادی و معدنی کشور چه کرده‌اند؟ تاکنون چه برنامه‌هایی در این زمینه به سرانجام رسیده و مدیران صنعتی کشور و ازجمله شرکت‌های تحقیق و توسعه که سهم عمده‌ای در پشتیبانی از پروژه‌ها دارند، در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اند؟

پروژه‌هایی که شاکله‌ این طرح را تشکیل می‌دهند، به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که تماما در زنجیره ارزش شرکت‌های پیشران قرار دارند و هیچ بار اضافی که خارج از فعالیت اصلی شرکت باشد به آن‌ها تحمیل نشده‌ است. این طرح بر روی هسته‌های کلیدی توسعه متمرکز شده یعنی پروژه‌های ۴۸ گانه به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که موتور پیشران بخش‌های دیگر اقتصاد باشند و پرداختن به آن‌ها باعث تقویت بخش‌های دیگر نیز شود.

معاون اول رئیس جمهور و سایر مسئولان برنامه پیشران پیشرفت ایران باید توجه داشته باشند که با مدیران ضعیف با تفکر دولتی که توان کار و تصمیم‌گیری ندارند، نمی‌توان کارها را پیشبرد. پیشرفت طرح‌های فولادی کشور، مدیران توانمند می‌خواهد که اعتقاد به ساخت داخل، عزم راسخ، با انرژی و اثرگذار بوده و در تصمیم‌گیری‌ها ضعیف نباشند و لوازم و برنامه‌های پیشرفت طرح‌ها را اجرا و از ظرفیت‌ها، امکانات مالی، بودجه و نیروی انسانی موجود استفاده کنند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=28944

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.