• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان جنوبی مطرح کرد:

توسعه اشتغال و درآمدزایی در صنعت گوهرسنگ کشور

  • کد خبر : 34126
  • 29 آبان 1402 - 5:59
توسعه اشتغال و درآمدزایی در صنعت گوهرسنگ کشور
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی گفت: تعامل ایمیدرو و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، به توسعه اشتغال و درآمدزایی در صنعت گوهرسنگ منجر شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی گفت: تعامل ایمیدرو و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، به توسعه اشتغال و درآمدزایی در صنعت گوهرسنگ منجر شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، حسن کامرانی‌فرد بیان کرد: حمایت قوی ایمیدرو از حوزه گوهرسنگ‌‌ها، اقدام بسیار مطلوب صورت گرفته در این حوزه است و با تعامل و همکاری شکل گرفته بین ایمیدرو و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و ادارات استانی، آموزش و تجهیز کارگاه‌ها در حوزه گوهرسنگ‌‌ها گسترش یافت. این اقدامات، توسعه مشاغل خانگی و ایجاد ارزش افزوده بالا برای تولیدکنندگان شهری و روستایی در همه مناطق استان و کشور را به همراه داشته است.

وی با اشاره به جزئیات تعامل ایجاد شده با ایمیدرو، افزود: این همکاری با احداث دپارتمان تخصصی آموزش گوهرتراشی و گوهرشناسی و تجهیز آن در شهرستان فردوس رقم خورد. در این دپارتمان، دوره‌های آموزشی متعددی را ایجاد کردیم که اشتغال بسیاری برای روستاییان و ساکنان این منطقه به همراه داشت.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی عنوان کرد: متعاقب فعال شدن حوزه گوهرتراشی، استادانی را از سایر استان‌ها دعوت کردیم و حوزه طلاسازی و تولید رکاب را گسترش دادیم. هم‌اکنون نیز در تلاش هستیم با همکاری ایمیدرو، این چرخه را تکمیل و کارگاهی را در حوزه تولید رکاب ایجاد کنیم و دوره‌های آموزشی مربوطه برگزار شده است.

کامرانی‌فرد با بیان اینکه استان خراسان جنوبی از نظر معادن جزو پنج استان نخست کشور است، تصریح کرد: در این استان، بیش از ۵۰ نوع گوهرسنگ شناخته شده است که با توسعه آن، گردش مالی مناسبی در استان شکل خواهد گرفت و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت در استان بهره بریم.

وی ادامه داد: یکی از حوزه‌های پردرآمد اقتصاد جهان، حوزه گوهرسنگ‌هاست و بیش از یک هزار میلیارد دلار گردش مالی دارد که سهم ایران از این حوزه به اندازه ظرفیت معادن گوهرسنگ موجود نیست.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی با اشاره به مزیت اشتغال در حوزه گوهرسنگ، اظهار داشت: از جمله مزیت‌های این صنعت که بسیاری از افراد به این حوزه روی آورده‌اند، این است که این صنعت جزو مشاغل کم سرمایه‌بر است؛ به این معنا که با امکانات جزئی می‌توان کارهای بزرگی انجام داد و این حوزه از نظر درآمدی بسیار مناسب است.

کامرانی‌فرد ابراز کرد: در حوزه گوهرسنگ بعد از علاقه، آموزش‌هایی با حداقل ساعت آموزش (حدود دو تا سه ماه)، فرد به صورت کامل از عهده کارهای رشته دامله برمی‌آید و متعاقب آن با تجربه‌ای که کسب خواهد کرد، می‌تواند رشته‌های فست و کاروینگ را ادامه دهد که مواد اولیه آن هم در کل کشور به وفور وجود دارد.

وی با بیان اینکه دو هدف عمده را با برگزاری مسابقات مهارت گوهرسنگ دنبال کرده‌ایم، گفت: نخستین هدف، شناساندن ظرفیت بی‌نظیر گوهرسنگ استان خراسان جنوبی به کل کشور و به ویژه شرکت‌کنندگان در این رویداد بود. دومین هدف، شناسایی افراد نخبه مهارتی که در استان خراسان و سایر مناطق کشور فعالیت دارند و معرفی آن‌ها به بازارهای هدف و سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه به عنوان یک رشته پول‌ساز بود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان خراسان جنوبی در پایان خاطرنشان کرد: در این رویداد، بیش از ۱۳۰ نفر شرکت کردند که در مرحله دوم و گزینش اولیه، حدود ۸۰ نفر به مرحله دوم راه پیدا کردند که در سه رشته دامله، کاروینگ و فست شرکت کردند. عمده اقداماتی که در شهرستان فردوس و استان خراسان جنوبی صورت گرفته، حوزه دامله است. با این مسابقات، حوزه فست و کاروینگ را هم معرفی کردیم و این بازار و ظرفیت را عملیاتی خواهیم کرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34126

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.