• امروز : جمعه - ۷ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 27 January - 2023
مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا مطرح کرد:

تولید محصولات دامی و دارویی بر پایه فلزات

  • کد خبر : 7420
  • 24 آذر 1400 - 16:01
تولید محصولات دامی و دارویی بر پایه فلزات
مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا گفت: تولید محصولات دارویی، دامی، مکمل‌ها و افزودنی‌های‌پیشرفته خوراک دام و طیور و آبزیان، عمده محصولات این شرکت با استفاده از ترکیبات زیست‌فناور فلزی است.
مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا گفت: تولید محصولات دارویی، دامی، مکمل‌ها و افزودنی‌های‌پیشرفته خوراک دام و طیور و آبزیان، عمده محصولات این شرکت با استفاده از ترکیبات زیست‌فناور فلزی است.

محمد فاصله‌ جهرمی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، اظهار داشت: شرکت خوشه‌طلایی آرکا فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ در حوزه بیوتکنولوژی صنعتی و با به‌کارگیری تجارب ۱۵ ساله بین‌المللی در زمینه‌های بیوتکنولوژی، دارویی، افزودنی‌ها و مکمل‌های غذایی در مشهد آغاز کرده است. پیش از این، حدود ۱۰ سال در کشور مالزی، همکاری‌های گسترده‌ای با شرکت‌های مختلف در این زمینه داشته‌ایم. تقریبا چهار سال قبل توسط بنیاد ملی نخبگان به کشور دعوت شدیم و فعالیت خود را در دانشکده بیوتکنولوژی آغاز کردیم. لازم به ذکر است که از زمان آغاز فعالیت شرکت، نگاه ویژه‌ای به بخش تولید داشتیم و تحقیقات صورت گرفته در طی سالیان اخیر نیز در همین زمینه بوده است. بنابراین پس از کسب موفقیت در اجرای پروژه‌های مختلف و نیز قطع همکاری با دانشکده بیوتکنولوژی، شرکت توسعه مکمل زیست فناور آریانا را راه‌انداری کردیم.

تولید مواد معدنی در زمینه دامی و دارویی

مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا در خصوص محصولات تولیدی این شرکت، بیان کرد: در شرکت توسعه مکمل زیست فناور آریانا اقدام به تولید مواد آلی و معدنی در زمینه دارویی کردیم که این مواد می‌تواند در زمینه انسانی و دامی کاربرد داشته باشد. این مواد معدنی شامل روی، مس، منگنز، آهن، کروم، سلنیم و کبالت با پایه خاک است که پس از قرارگرفتن در کنار یک بخش آلی مانند متیونین، لیزین و پروتئین به ترکیبات آلی معدنی با کاربرد زیست فناوری بالا تبدیل می‌شوند. همچنین ما تنها شرکت تولیدکننده این محصولات در ایران هستیم و شرکت‌های خارجی نظیر آلتک آمریکا رقبای اصلی ما در این حوزه هستند.

وی در ادامه به چگونگی فعالیت این شرکت در زمینه فرآوری مواد فلزی اشاره کرد و گفت: با توجه به فعالیت موفق شرکت توسعه مکمل زیست فناور آریانا در زمینه تولید مواد آلی و معدنی، تصمیم به حضور در حوزه فرآوری ترکیبات آلی و معدنی گرفتیم که به همین منظور، شرکت خوشه‌طلایی آرکا در کنار شرکت صنایع شیمیایی معدنی آراد شکل گرفت. این دو شرکت فعالیت خود را در حوزه فرآوری ترکیبات معدنی آغاز کرد و خوشه‌طلایی آرکا تحقیقات خود را در حوزه‌های اکتشاف، استخراج، فرآوری و آنالیز مواد معدنی گسترش بخشید. در حوزه اکتشاف، پنج نیروی تخصصی با گرایش علمی زمین‌شناسی و معدن مشغول به فعالیت هستند و پس از کسب اطلاعات و تجربیات لازم در این زمینه و با قرارگیری آن‌ها در کنار حوزه بیولوژی و بیوتکنولوژی، پروژه‌های جدیدی در این راستا تعریف می‌شود.

تولید سولفات مس

جهرمی در ادامه عنوان کرد: بیولیچینگ، یکی از نتایج حاصل از این تجربیات است که در حال انجام آن در کنار تولید یک سری ترکیبات آلی و شیمیایی جدید در کشور هستیم. برای مثال، به نتایج مهمی در خصوص هیدروکسی کلرید روی و منگنز دست یافته‌ایم که نقش بسیار مهمی در صنعت دارویی کشور دارند. همچنین دستاوردهای مطلوبی در زمینه ترکیبات بر پایه پتاسیم کسب کردیم و به تولید ترکیبات جدیدی بر پایه مس پرداختیم. سولفات مس تولید شده در مجموعه ما، تفاوت بسیاری با این محصول در سایر شرکت‌ها دارد. چراکه با زیرساختی که به این منظور ایجاد کرده‌ایم، مس پس از استخراج از خاک به کاتد مس تبدیل شده و پس از آن به سولفات مس تبدیل می‌شود که این سولفات مس در یک سری محصولات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این سولفات مس متفاوت از آن چیزی است که حاصل استخراج از ضایعات مسی است و قرص سولفات مس به همراه مکمل سولفات مس در این مجموعه به دست می‌آید.

وی در خصوص فرایند تولید مس در این مجموعه، تاکید کرد: در این زمینه چند بحث مهم مطرح است؛ تبدیل مس اکسیدی به کاتد مس و بازگرداندن آن به حالت مس سولفیدی و در نهایت، تولید سولفات مس با گرید بالا، عملیاتی است که در این زمینه انجام شده تا با طی کردن کامل و دقیق این مراحل، محصول مورد نظر تولید شود و در کمال اطمینان خاطر صادرات آن صورت پذیرد. مس تولید شده دارای کاربردهای فراوانی در زمینه‌ مکمل‌های خوراکی دام، طیور و آبزیان، صنایع کشاورزی، صنایع شیمیایی و رنگ‌سازی است. لازم به ذکر است که محصولات بسیاری با استفاده از مس و سایر عناصر فلزی در شرکت و به شکل‌های مختلف تولید می‌شود که تعداد آن بالغ بر ۱۰۰ محصول است. این محصولات به میزان مصرف کیلوگرم به دام‌دار و تناژ بالا به کارخانه‌دار تحویل داده می‌شود.

تحقیقات گسترده در زمینه بیولیچینگ

مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا در ادامه ضمن اشاره به مشکلات موجود در این زمینه، تصریح کرد: آنالیز، مشکل عمده‌ای است که در حین فعالیت با آن مواجه شده‌ایم. چراکه در حوزه آنالیز، مشکلات فراوانی در سطح کشور وجود دارد و آنالیز نمونه‌های موجود با خطا و تلورانس همراه است. لذا در راستای مرتفع کردن این معضل به تقویت زیرساخت آزمایشگاه مجموعه پرداخته‌ ایم و دستگاه ICP-MS جهت آنالیزهای مختلف را تهیه کردیم که این دستگاه، تنها دستگاه آنالیز موجود در این زمینه در شرق کشور است و با میزان دقت بالایی به آنالیز ترکیبات معدنی و سولفیدی می‌پردازد.

وی در رابطه با تامین فلزات مورد نیاز در این مجموعه، عنوان کرد: این شرکت در حال حاضر مشغول فعالیت در زمینه مس‌های سولفیدی و اکسیدی است. بیولیچینگ، عملیاتی بوده که در زمینه مس سولفیدی در حال انجام است تا به نتایج مطلوب و مرتبط با استخراج مس سولفیدی از طریق میکروبیولوژی و میکروارگانسیم دست یابیم. در کنار مس، بحث استخراج سایر ترکیبات سولفیدی نظیر روی‌ سولفیدی و طلای‌ سولفیدی نیز مطرح شده است که در حال بررسی و تحقیقات لازم در این زمینه هستیم. همچنین نمونه‌های خاک مورد نیاز را از معادن مختلف تهیه می‌کنیم و در حال ثبت یک معدن حوالی تربت حیدریه هستیم. برخی مشارکت‌ها نیز در این راستا با معادن سیلیس، منگنز و روی در سطح استان خراسان رضوی صورت پذیرفته است. از سوی دیگر، مشغول فعالیت در زمینه ترکیبات مکمل‌ها، سولفات‌های معدنی و کامپلکس معدنی آلی آهن هستیم.

جهرمی اضافه کرد: سلنیت سدیم، دیگر محصولی است که در حوزه دارویی در این شرکت تولید می‌شود. فرو کروم، کلوئید کروم، اکسید کروم و کروم متیونین، محصولاتی است که در داخل شرکت در زمینه فلز کروم تولید می‌شوند و کروم متیونین تولیدی به بازار مصرف عرضه شده که مورد استفاده در صنایع دامی است. سولفات کبالت، دیگر محصولی است که اقداماتی جهت تولید آن در مجموعه صورت پذیرفته است و در مجموع، قدم‌های گسترده‌ای را جهت تولید محصولات با پایه فلزی در شرکت برداشته‌ایم.

انجام آنالیزهای مختلف آلی و معدنی

مدیرعامل شرکت خوشه‌طلایی آرکا در پاسخ به سوال خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه خروجی این شرکت در راستای استفاده از فلزات ذکر شده چیست، بیان کرد: تولید محصولات دارویی، دامی، مکمل‌ها و افزودنی‌های‌پیشرفته خوراک دام و طیور و آبزیان، عمده محصولات تولیدی شرکت با استفاده از ترکیبات فلزی یادشده است. ضمن اینکه مشغول احداث یک واحد جدید جهت تولید محصولات دارویی دارای کاربرد انسانی در شهرک صنعتی کاویان مشهد هستیم. در راستای توسعه محصولات شامل سولفات‌ها و هیدروکسی کلریدها نیز یک زمین به وسعت سه هکتار جهت فعالیت در این زمینه در حال احداث است. مواد معدنی آلی نیز در شرکت توسعه مکمل زیست فناور آریانا مستقر در شهرک صنعتی پارسیان مشهد، در حال تولید است. آزمایشگاه مجموعه نیز در داخل شهر مشهد قرار دارد و انواع آنالیز مختلف شامل آنالیز فلزات گران‌بها، آنالیز تر، تست‌های میکروبی، آنالیز بیوشیمیایی و آنالیز مولکولی در آن صورت می‌پذیرد. واحد تحقیقات نیز در کنار واحد آنالیز مجموعه، در بحث تبدیل خاک و منابع معدنی حاصل از آن و همچنین تولید مواد شیمیایی بر پایه تیتانیم، پالادیم و لیتیم به فعالیت می‌پردازد.

در صادرات با مشکل مواجه هستیم

جهرمی در ارتباط با برنامه این شرکت در حوزه صادرات، بیان کرد: استفاده از عناصر سنگین شامل کادمیم، آرسنیک، جیوه و سرب کاربرد فراوانی در تولید محصولات دارویی، دامی و انسانی دارد اما به دلیل ممنوعیت استفاده از این عناصر جهت تولید محصول در داخل کشور و همچنین حساسیت فراوانی که جهت استفاده از آن در خارج از کشور وجود دارد، بنابراین در بحث صادرات همواره با مشکلاتی مواجه هستیم. عدم یکپارچگی محصولات تولیدی در داخل کشور نیز به دلیل نقص در دانش و اطلاعات کافی فرایند آنالیز، باعث شده است صادرات محصول به خارج از کشور با محدودیت‌هایی مواجه شود.

وی در پایان ضمن اشاره به تلاش این مجموعه جهت تولید و صادرات محصولات زیست‌فناور با بالاترین استاندارد، خاطرنشان کرد: ما همواره در مجموعه خوشه‌طلایی آرکا تلاش کرده‌ایم تمامی مراحل جهت تولید محصول باکیفیت از استخراج خاک تا تولید محصول نهایی، به بهترین نحو ممکن انجام شود و محصول با بالاترین میزان استاندارد در نقاط مختلف کشور به دست مصرف‌کنندگان برسد.

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=7420
برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی تیرآهن اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم لاکی اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی سیم و کابل مخابراتی اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوازم خانگی اختصاصی لوله اختصاصی لوله مسی و آلیاژی اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مفتول مسی اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی نسوز اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران طلا فلزات آنلاین قیمت مس گفت و گوی خبری گفت وگوی خبری گفت‌وگوی خبری