• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران:

تولید کنسانتره و گندله بیش از نیاز کشور است

  • کد خبر : 34162
  • 29 آبان 1402 - 7:25
تولید کنسانتره و گندله بیش از نیاز کشور است
دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: علی‌رغم اینکه مجموع صادرات کنسانتره و گندله در هفت ماهه امسال، بالغ بر 9 میلیون و 500 هزار تن بوده است اما کماکان با مازاد قابل‌توجه تولید و موجودی انبارهای این دو محصول مواجه هستیم.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران گفت: علی‌رغم اینکه مجموع صادرات کنسانتره و گندله در هفت ماهه امسال، بالغ بر ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است اما کماکان با مازاد قابل‌توجه تولید و موجودی انبارهای این دو محصول مواجه هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از بازار، سعید عسکرزاده با اشاره به صادرات سنگ‌آهن در هفت‌ ماهه سال جاری، بیان کرد: در این مدت بالغ بر پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تن گندله و حدود چهار میلیون تن کنسانتره صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، با رشد قابل‌توجهی همراه بود. بخش اعظم اختلاف مندرج در آمار، مربوط به توقف صادرات به دلیل وضع عوارض سنگین صادراتی در سه ماهه ابتدایی سال گذشته بوده است.

وی تاکید کرد: به منظور انجام فرایند محاسباتی در زنجیره آهن و فولاد، نسبت‌هایی بین کالاهای مختلف به تناسب هزینه‌های حمل، هزینه‌های فرایند و مبلغ فروش در نظر گرفته شده است؛ به نحوی که مبنای کارشناسی قیمت گندله، بین ۴۵ تا ۵۰ درصد قیمت آهن اسفنجی برآورد می‌شود؛ در حالی که هم‌اکنون این محصول بسیار پایین‌تر از این حد معامله می‌شود و نیازمند رونق صادرات است.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های انجمن برای پنج ماهه پیش رو در سال جاری، عنوان کرد: در بخش فولاد، دو موضوع مهم رخ داده است، نخست اینکه زنجیره آهن و فولاد رشد خود را به صورت مطلق پیش‌ برده‌ در حالی که سایر بخش‌های مرتبط با تولید همانند برق، گاز و راه‌سازی نتوانستند همراه با آن همگام شوند. در همین راستا دولت به منظور رفع این مسائل و حفظ تولید و سودآوری بنگاه‌ها باید اقداماتی را انجام دهد.

عسکرزاده برهم‌خوردن تعادل در زنجیره را موضوع مهمی دیگری دانست و گفت: هر چند این مسئله کاملا طبیعی است اما تا زمانی‌ که توسعه در زنجیره تولید به صورت متوازن رخ ندهد، با موانعی روبه‌رو خواهیم بود.

وی با اشاره به سیاست‌های دولت، تاکید کرد: دولت برای رفع چالش‌های موجود باید فرایندها و برنامه‌هایی را برای تولیدکنندگان از جمله تسهیل فرایند صادرات، ارتقا و به‌روزرسانی ابزارها و توسعه بخش معدن در نظر بگیرد.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران در پایان اعمال سازوکارهایی برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از سوی سازمان بورس را امری ضروری خواند و خاطرنشان کرد: در صورت همراهی و انجام این مهم از سوی سازمان بورس، شاهد افزایش صادرات و سودآوری این صنعت خواهیم بود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34162

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.