• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023

ثبت ركورد كاهش مصرف نسوز در شرکت فولاد مباركه

  • کد خبر : 34112
  • 28 آبان 1402 - 14:24
ثبت ركورد كاهش مصرف نسوز در شرکت فولاد مباركه
میزان مصارف نسوز در کل ناحیه فولادسازی با ثبت رکورد ۵.۷۴ کیلوگرم بر تن مذاب در مهر ماه، کمترین میزان مصرف نسوز در تاریخ بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه را به خود اختصاص داد.

میزان مصارف نسوز در کل ناحیه فولادسازی با ثبت رکورد ۵.۷۴ کیلوگرم بر تن مذاب در مهر ماه، کمترین میزان مصرف نسوز در تاریخ بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه را به خود اختصاص داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، اتکا به تجارب و تخصص نهادینه‌ شده نزد کارشناسان و کارکنان متخصص مرکز تعمیرات نسوز و واحد فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، استفاده از دانش روز و بهبود مستمر کیفیت مواد نسوز تولیدی در داخل کشور، شرایطی را مهیا کرد که عمر نسوز شل و بلوک مجرای کوره‌های قوس الکتریکی و خط سرباره پاتیل مذاب به بالاترین میزان ممکن افزایش یابد و در نهایت میزان مصارف نسوز در کل فولادسازی با ثبت رکورد ۵.۷۴ کیلوگرم بر تن مذاب در مهر ماه، کمترین میزان مصرف نسوز در تاریخ بهره‌برداری فولاد مبارکه را به خود اختصاص دهد.

رضا جهانشاهی، رئیس گروه فنی نسوز شرکت فولاد مبارکه در این زمینه بیان کرد: از ابتدای راه‌اندازی فولاد مبارکه، مرکز تعمیرات نسوز تلاش کرد به‌ منظور پشتیبانی حداکثری از خطوط تولید انجام نوچینی، بازرسی و تعمیرات دوره‌ای نسوز تجهیزات را با بهترین کیفیت ممکن انجام دهد و زمان توقفات ناشی از تعمیرات نسوز را به حداقل ممکن برساند.

وی افزود: یکی از شاخص‌های ارزیابی عملکرد نسوز در این حوزه، میزان عمر تجهیزات نسوزکاری شده است که ثبت رکوردهای اخیر در کاهش مصارف و افزایش عمر نسوز تجهیزات گواه بر این مدعاست.

رئیس گروه فنی نسوز شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: ۹۵ درصد حجم مصرف مواد نسوز فولاد مبارکه مربوط به ناحیه فولادسازی شرکت است. با توجه به اهمیت تولید رقابتی و اقتصادی در دنیای کنونی، مدیریت سهم نسوز از هزینه تبدیل و بهای تمام‌ شده تختال، از اهداف اصلی مرکز تعمیرات نسوز است که در این راستا اقدامات متعددی در مرکز نسوز انجام و یا در حال پیگیری است. به‌ عنوان‌ مثال می‌توان به انجام طرح‌های تحقیقاتی و اجرای پروژه‌های افزایش کیفیت مواد نسوز مصرفی متناسب با شرایط تولید، ارتقای کیفیت اجرای نسوز، بازرسی مداوم و اثربخش تجهیزات نسوزکاری شده و تعامل با واحدهای بهره‌بردار جهت کنترل پارامترهای اثرگذار بر مصارف و کارایی نسوز اشاره کرد.

جهانشاهی خاطرنشان کرد: کسب این رکوردها حاصل تلاش، هم‌دلی و عملکرد درخشان همه همکاران شرکت خصوصا تلاشگران خستگی‌ناپذیر مرکز تعمیرات نسوز و ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، همکاری واحدهای خرید مواد مصرفی و کنترل مواد، پیمانکاران حاضر در ناحیه و زحمات شرکت‌های تولیدکننده نسوز است که صمیمانه از ایشان قدردانی می‌‌کنیم.

احمدرضا ایران‌پور، رئیس تعمیرات نسوز فولادسازی شرکت فولاد مبارکه مطرح کرد: در راستای اهداف سازمان، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید، میزان مصرف مواد نسوز در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: با توجه ‌به اینکه افزایش عمر نسوز تجهیزات، ارتباط مستقیم با کاهش توقفات، کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید دارد، به‌ منظور کاهش میزان مصرف مواد نسوز در سه محور کیفیت مواد مصرفی، اجرای نسوزکاری باکیفیت و بهره‌برداری مناسب پروژه‌های متعددی انجام شد.

رئیس تعمیرات نسوز فولادسازی شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: به‌ منظور تامین مواد مناسب و باکیفیت، جلسات متعددی با تامین‌کنندگان برگزار شد. در جریان این جلسات، بر آنالیزهای شیمیایی مختلف مواد متمرکز شدیم تا اینکه کیفیت مناسب مواد مصرفی تثبیت شد. علاوه‌براین به‌ منظور نسوزکاری باکیفیت، بازنگری دستورالعمل‌ها، آموزش کارکنان و استفاده از روش‌های نوین نسوزکاری در دستور کار قرار گرفت و در راستای بهره‌برداری مناسب از تجهیزات، همکاری بسیار منسجمی از سوی همکاران بخش بهره‌برداری به عمل آمد؛ به‌ نحوی‌ که بهترین شرایط بهره‌برداری و کسب رکورد ۸۲ ذوب عمر نسوز خط سرباره پاتیل و رکورد عمر بلوک‌های مجرای کوره‌های قوس به میزان ۱۷۵ ذوب و عمر ۶۱۲ ذوب شل حاصل شد که شایسته است از همکاران پرتلاش در بهره‌برداری و مرکز تعمیرات نسوز و تمامی شرکت‌های تولیدکننده نسوز قدردانی کنیم.

علی نوری، کارشناس گروه فنی نسوز شرکت فولاد مبارکه در این راستا خاطرنشان کرد: ثبت رکورد ۸۲ ذوب در خط سرباره پاتیل‌های مذاب فولاد مبارکه در حالی رخ داد که رکورد قبلی عمر نسوز در این خط، تعداد ۶۳ ذوب در سال ۱۴۰۱ بوده است. این افزایش عمر با جهش حدود ۳۰ درصدی همراه بوده که در نوع خود بی‌نظیر است.

وی اضافه کرد: افزایش عمر نسوز علاوه بر کاهش هزینه قابل‌توجه، به مقدار زیادی نیز در آماده‌به‌کاری تجهیزات تاثیرگذار است. به‌ طور کلی کاهش مصرف مواد نسوز منیزیایی، کمتر شدن دفعات تعویض خط سرباره پاتیل، کاهش مصرف گاز و انرژی، کاهش هزینه نفرساعت نیرو و کاهش ضایعات نسوز، از دیگر مزایای مهم کسب این رکورد است.

کارشناس گروه فنی نسوز شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: از جمله عوامل دیگری که در کسب این رکورد تاثیر داشتند، می‌توان به بهبود کیفیت مواد نسوز، کاهش توقفات پاتیل، کاهش زمان‌های (LFو (POT)، افزایش دقت در بازرسی‌های مستمر پاتیل، تحقیقات و پیگیری‌های لازم در کیفیت مواد نسوز تولیدی و پروژه‌های بهبود اشاره کرد.

نوری یادآور شد: این رکورد در شرایط تولیدی فولاد مبارکه که دارای واحدهای (LFو (RHدر ریخته‌گری مداوم است، به‌ نوبه خود استثنایی بوده و نسبت به شرکت‌های مشابه عمر بالایی محسوب می‌شود که امیدواریم با ادامه این روند و تلاش کارکنان زحمتکش صنعت نسوز و فولاد، به عمر ۱۰۰ ذوب در خط سرباره پاتیل‌ها دست‌یابیم.

علیرضا نادری، کارشناس تعمیرات نسوز فولادسازی شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: در حالی به رکورد عمر نسوز شل کوره‌های قوس به میزان ۶۱۲ ذوب دست‌ یافتیم که میانگین عمر قبلی در حدود ۴۰۰ ذوب بوده است.

وی ادامه داد: با تشکیل جلسات کارشناسی و شناسایی اقدامات لازم در جهت افزایش عمر نسوز برای افزایش میزان تولید به همراه کاهش توقفات مورد بررسی قرار گرفت. شناسایی مناطقی از نسوز کوره قوس که در فرایند تولید بیشتر در معرض خوردگی قرار دارد، با همکاری تیم بسیار خوب واحدهای تولید و تعمیرات کوره‌های قوس الکتریکی، مرکز تعمیرات نسوز و دفاتر فنی اقداماتی ازجمله جابجایی (kt)ها، ایجاد (BOXدر مناطق داغ انجام شد؛ همچنین واحد مرکز نسوز با برگزاری جلسات با واحد (R&D) شرکت مهرگداز که به‌ عنوان تامین‌کننده نسوز کوره‌های قوس است، اقداماتی نظیر تغییر در کیفیت آجر در مناطق حساس به خوردگی و سفارش آجر با ابعاد مخصوص برای مناطق در معرض خوردگی بیشتر در نظر گرفت.

کارشناس تعمیرات نسوز فولادسازی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: در پایان از مساعدت و پشتیبانی مدیریت مرکز نسوز، مدیریت ناحیه، مدیریت تولید و همچنین همکاران واحدهای تولید، تعمیرات، دفاتر فنی، مرکز نسوز و شرکت مهرگداز قدردانی می‌کنیم.

صادق رنجبر، کارشناس سرویس پاتیل شرکت فولاد مبارکه در این راستا بیان کرد: در رستای هدف کاهش مصارف در شرکت فولاد مبارکه و در پرتو الطاف الهی و با تکیه‌ بر تخصص و مهارت مجموعه کارکنان مرکز تعمیرات نسوز، رکوردهای ۷۳ و ۸۲ ذوب در عمر خط سرباره پاتیل مذاب در مهر ماه ۱۴۰۲ به دست آمد.

وی اضافه کرد: مجموعه کارکنان مرکز تعمیرات نسوز فولاد مبارکه با همکاری کارکنان ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم، با انجام مجموعه‌ای از فعالیت‌ها به رکوردهای ارزشمند فوق دست یافتند.

کارشناس سرویس پاتیل شرکت فولاد مبارکه در پایان یادآور شد: از جمله اقداماتی که در کسب این رکورد موثر بودند، می‌توان به مدیریت تعداد پاتیل در سیکل، کاهش زمان خالی بودن پاتیل مذاب، شارژ مقدار بهینه آهک در کوره‌های قوس و متالورژی ثانویه، تعداد پاتیل در سیکل، کاهش زمان خالی بودن پاتیل مذاب و شارژ مقدار بهینه آهک در کوره‌های قوس و متالورژی ثانویه اشاره کرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34112

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.