• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
در پایان ماه آگوست 2023،

صادرات نفت ایران ۵۴ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 27920
  • 13 شهریور 1402 - 10:13
صادرات نفت ایران ۵۴ درصد افزایش یافت
بنا بر اعلام بلومبرگ، صادرات نفت ایران با رشد ۵۴ درصدی از ابتدای سال 2023، به بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز در ماه آگوست رسید.

بنا بر اعلام بلومبرگ، صادرات نفت ایران با رشد ۵۴ درصدی از ابتدای سال ۲۰۲۳، به بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز در ماه آگوست رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی به بررسی روند صادرات نفت ایران از ابتدای سال جاری میلادی پرداخته است. این گزارش از رشد ۵۴ درصدی صادرات نفت و میعانات گازی ایران طی این مدت خبر داده است.

در حالی که صادرات نفت و میعانات گازی ایران در نخستین ماه سال جاری میلادی ۱.۲ میلیون بشکه در روز بود، این رقم در ماه آگوست به رقم قابل توجه ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که حاکی از رشد ۵۴ درصدی نسبت به ماه ژانویه است.

ایران در ماه آگوست سال جاری میلادی، ۱.۷ میلیون بشکه در روز نفت خام و ۱۵۲ هزار بشکه در روز میعانات صادر کرد که بدین ترتیب کل صادرات نفت و میعانات گازی ایران در این ماه، ۱.۸۵ میلیون بشکه در روز بوده است. این رقم بالاترین میزان صادرات نفت ایران طی پنج سال گذشته یعنی از زمان خروج آمریکا از برجام است.

بر اساس این گزارش، صادرات نفت ایران در ماه آگوست ۲۰۲۳ نسبت به ماه قبل از آن نیز افزایش قابل توجه ۳۸ درصدی داشته است. ایران در ماه جولای، ۱.۳۴ میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی صادر کرده بود.

به عقیده تحلیلگران، هرچند روند صادرات نفت ایران از ابتدای سال ۲۰۲۳ کمابیش صعودی بوده است اما جهش صادرات نفت ایران در ماه آگوست، بیانگر بروز تحولی خاص در این زمینه است که توافق ضمنی ایران و آمریکا بر سر کاهش تحریم‌ها می‌تواند به عنوان دلیلی در این زمینه ذکر شود.

برخی نیز معتقدند با توجه به کاهش جهانی عرضه نفت، دولت آمریکا برای جلوگیری از رشد بیش از پیش قیمت‌ها مجبور شده است فشار خود بر پالایشگاه‌ها برای نخریدن نفت ایران را بردارد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=27920

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.