• امروز : جمعه - ۴ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 24 March - 2023

زیان و رکود صنعت زغال‌سنگ با قیمت‌گذاری دستوری

  • کد خبر : 11071
  • 05 بهمن 1401 - 15:58
زیان و رکود صنعت زغال‌سنگ با قیمت‌گذاری دستوری
قیمت‌گذاری دستوری طولانی‌مدت باعث رکود صنعت زغال‌سنگ شده است؛ تا جایی که ایران را با وجود رتبه ۲۲ در ذخایر قطعی زغال‌سنگ، در رتبه ۴۱ تولید و در میان واردکنندگان زغال‌سنگ قرار داده است.

با اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، قیمت‌گذاری دستوری طولانی‌مدت باعث رکود صنعت زغال‌سنگ شده است؛ تا جایی که ایران را با وجود رتبه ۲۲ در ذخایر قطعی زغال‌سنگ، در رتبه ۴۱ تولید و در میان واردکنندگان زغال‌سنگ قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، این مرکز در گزارشی به بررسی دلایل ناموفق بودن سیاست قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره‌های معدنی در ایران در مقایسه با چین پرداخته است.

این مرکز با بررسی اقدام‌های انجام‌شده از طرف کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین، مشکلات اجرای این سیاست در ایران را برشمرده است.

در شرایط بحرانی ناشی از اتفاقاتی همچون نوسانات ارز و یا تغییرات قیمت‌های جهانی که صنعتی در برهه زمانی کوتاهی زیان‌ده می‌شود، برای حفاظت از آن باید از ابزار قیمت‌گذاری به صورت مقطعی استفاده کرد اما صنعت زغال‌سنگ کشور سالیان زیادی دچار مشکل قیمت‌گذاری دستوری است.

در سالیان اخیر قیمت‌گذاری دستوری و اعمال قیمت‌ها بر مبنای تعرفه ۲۶.۵ درصدی شمش فولاد خوزستان است و همچنان به دلیل انحصاری بودن خریداران زغال‌سنگ عمده در ایران، اعمال فشار‌ها بر قیمت‌گذاری این محصول مشاهده می‌شود. قیمت‌گذاری دستوری در بازه‌های زمانی طولانی‌مدت باعث تحمیل ضرر‌های بسیاری به صنعت زغال‌سنگ و رکود آن شده است.

بر اساس گزارشی از مرکز پژوهش‌های مجلس، در نتیجه علی‌رغم اینکه کشور ایران از نظر میزان ذخایر زغال‌سنگ با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی، در رتبه ۲۲ جهان قرار دارد اما از لحاظ میزان تولید با یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید سالیانه در رتبه ۴۱ و در میان واردکنندگان زغال‌سنگ قرار دارد.

این موضوع دلیل سرمایه‌گذاری ۱۴ میلیارد دلاری چین برای جبران خسارت و توسعه این صنعت در کشور خود را روشن می‌کند. کاری که برای نجات صنعت زغال‌سنگ در کشور ما از وضع کنونی لازم و ضروری است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11071

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری