• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

سرمایه‌گذاری چین در ذخایر لیتیوم افغانستان

  • کد خبر : 16252
  • 26 فروردین 1402 - 10:47
سرمایه‌گذاری چین در ذخایر لیتیوم افغانستان
یک شرکت چینی خواستار سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای استخراج ذخایر عظیم لیتیوم و ساخت زیرساخت‌های مختلف در کشور افغانستان است.

یک شرکت چینی خواستار سرمایه‌گذاری به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای استخراج ذخایر عظیم لیتیوم و ساخت زیرساخت‌های مختلف در کشور افغانستان است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایرنا، لیتیوم یک عنصر کلیدی باتری است که در وسایل حمل‌و‌نقل، الکتریکی مانند تلفن‌های همراه و لپ تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، شهاب‌الدین دلوار، وزیر معادن و پترولیوم افغانستان به تازگی با نمایندگان یک شرکت چینی موسوم به گوچین در زمینه سرمایه‌گذاری در خصوص معادن لیتوم گفت‌وگو کرده‌اند.

گوچین همچنین پیشنهاد توسعه زیرساخت‌های دیگر از جمله یک سد هیدرو الکتریکی و یک تونل جدید را دروازه مهم سالنگ در شرق افغانستان مطرح کرده است که به نوعی این کشور را از سوی شمال به چین و روسیه متصل می‌کند.

در بحبوبه جنگ آمریکا در افغانستان در سال ۲۰۱۰، یک گروه کاری پنتاگون ارزیابی کرد که این کشور بیش از یک تریلیون دلار منابع معدنی از جمله مس، سنگ‌آهن، طلا و همچنین لیتیوم دارد.

همچنین در سال ۲۰۱۲، سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا نقشه‌ای را منتشر کرد که ذخایر عظیم معدنی و کمیاب زمین افغانستان را نشان می‌دهد.

چند ماه پس از خروج ایالات متحده در سال ۲۰۲۱، هیئتی از شرکت‌های چینی برای بررسی فرصت‌های استخراج لیتیوم از افغانستان بازدید کردند؛ این در حالی است که تاکنون ارقام عمومی قابل اعتمادی در مورد میزان ذخایر لیتیوم افغانستان منتشر نشده است.

اداره زمین‌شناسی افغانستان رژیم قبلی در گزارش‌هایی اعلام کرده است که مقادیری از ذخایر لیتیوم در استان‌های غزنی و هرات در مرکز و شرق افغانستان شناسایی کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، افغانستان در یک یادداشت داخلی وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۰۱۰، کشور عربستان سعودی لیتیوم توصیف شده است. به این معنی که این کشور برای تامین جهانی فلز باتری به همان اندازه که عربستان برای نفت خام اهمیت دارد، می‌تواند مهم باشد.

لیتیوم به طور گسترده در باتری‌های دستگاه‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. این منابع در راستای سیاست‌های جهانی برای کاهش تولید میزان گازهای گلخانه‌ای منابعی استراتژیک به شمار می‌آید.

گزارش سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ سازمان زمین‌شناسی آمریکا اشاره می‌کند که افغانستان دارای ذخایر اسپودومن بوده که یک ماده معدنی دارای لیتیوم است اما تخمینی از مقدار آن ارائه نشده است. همچنین در گزارش ۲۰۱۹ افغانستان، هیچ اشاره‌ای به لیتیوم نشده است.

بر اساس این گزارش، شیلی بزرگ‌ترین ذخایر لیتیوم جهان را در خود جای داده است؛ در حالی که استرالیا، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان لیتیوم در جهان به شمار می‌آید.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=16252

نوشته‌های مشابه

08مهر
صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان:

صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت

08مهر
امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال
در حاشیه نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.