• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن»:

سهم «ومعادن» از زنجیره ارزش فولاد افزایش خواهد یافت

  • کد خبر : 44831
  • 26 اردیبهشت 1403 - 13:47
سهم «ومعادن» از زنجیره ارزش فولاد افزایش خواهد یافت
معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و طرح‌های توسعه‌ای که «ومعادن» در دست اقدام دارد، بی‌شک سهم این هلدینگ از زنجیره ارزش فولاد کشور در آینده رشد پیدا خواهد کرد.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» گفت: با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام شده و طرح‌های توسعه‌ای که «ومعادن» در دست اقدام دارد، بی‌شک سهم این هلدینگ از زنجیره ارزش فولاد کشور در آینده رشد پیدا خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، محمدحسین قائمی‌راد در خصوص پروژه‌های رو به اتمام «ومعادن» در سال جاری، بیان کرد: طبق برنامه مصوب پروژه‌ها، در انتهای سال ۱۴۰۳ پروژه گندله‌سازی یک میلیون تنی صبا امید غرب خاورمیانه را به اتمام و پروژه فولاد اردبیل را به مرحله پیش تولید خواهیم رساند.

وی در ارتباط با میزان برق مورد نیاز واحدهای «ومعادن»، تصریح کرد: میزان برق مورد نیاز واحدهای ما تقریبا ۴۹۰ تا ۵۰۰ مگاوات است که در حال حاضر نیروگاه گازی شهید باکری سمنان را با ۷۳۰ مگاوات ظرفیت داریم. از این میزان ۳۵۰ مگاوات به صورت نیروگاه خود تامین، در قالب قرارداد و تفاهم‌‎نامه فی‌مابین وزارت صمت و وزارت نیرو است که اجازه استفاده از برق تولیدی را در شرکت‌های سرمایه‌پذیر هلدینگ به ما می‌دهد؛ بنابراین با سرمایه‌گذاری که در بلوک دوم گازی نیروگاه شهید باکری سمنان انجام داده‌ایم و با برخورداری از نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در سمنان و از سوی دیگر طرح‌های توسعه‌ای که برای بخش بخار نیروگاه سمنان (دو واحد بخار هر کدام به ظرفیت ۱۸۳ مگاوات و مجموعا ۳۶۶ مگاوات) در نظر گرفته‌ایم، بخش بخار نیز تا دو سال آینده وارد مدار می شود. بر این اساس نیروگاه سمنان بالغ بر یک هزار مگاوات برق تولید می‌کند که کل نیاز گروه توسعه معادن و فلزات و شرکت‌های تابعه را با طرح‌های توسعه‌ای محقق خواهد کرد و مشکلی در حوزه برق نخواهیم داشت.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» در ادامه به وضعیت سهام این هلدینگ اشاره کرد و گفت: سهام «ومعادن» از خوشنام‌ترین و باسابقه‌ترین سهام‌ها در بازار و به ویژه در حوزه صنعت و معدن است و در هیچ دوره‌ای، سفته بازی و سودهای شارپی و متعاقب آن نزول‌های بسیار شدید نداشته است؛ ضمن اینکه همواره به دلیل مدیریت صحیحی که وجود داشته، باثبات حرکت کرده است و با توجه به پروژه‌های توسعه‌ای که در این شرکت در حال اجرا است، آینده درخشانی پیش رو داشته و سهام‌داران می توانند به عنوان سهم بلندمدت برای آن برنامه داشته باشند. از سوی دیگر، نسبت «P/NAV» سهم در حال حاضر بر روی ۵۵ درصد قرار دارد و این نسبت نشانگر آن است که اگر بازار شرایط مطلوب تری پیدا کند، قطعا این نسبت بالاتر هم خواهد رفت. همچنین با بهره‌برداری پروژه‌های توسعه‌ای، سود خالص «ومعادن» نیز افزایش خواهد یافت و متعاقب آن سهم بازار هلدینگ نیز رشد پیدا خواهد کرد.

قائمی‌راد ضمن اشاره به فعالیت بین‌المللی «ومعادن»، خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سهام‌دار شرکت کاوند نهان زمین است و این شرکت به طور مشخص ماموریت اکتشاف، استخراج، تملک، بهره‌برداری و سرمایه‌گذاری و خرید معدن، چه در داخل و چه خارج از کشور را بر عهده دارد. این شرکت در سال‌های گذشته، معدن بورلی قزاقستان را که معدن مس است، تملک کرده و در حال حاضر این معدن به بهره‌برداری رسیده است و این تنها سرمایه‌گذاری خارجی ما بوده که با موفقیت همراه شده است؛ البته سایر شرکت‌ها مانند معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی گهرزمین و توسعه معدنی و صنعتی صبانور در حال مذاکره برای تصاحب معادن خارج از کشور هستند اما به طور مشخص این کیس (معدن بورلی قزاقستان) محقق شده که با پتانسیل‌های بسیار زیاد به تملک شرکت کاوند نهان زمین درآمده است.

وی در پایان به سهم «ومعادن» از بازار اشاره کرد و یادآور شد: شرکت سهامی توسعه معادن و فلزات، سهام‌دار شرکت‌های بزرگی از جمله معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی گهرزمین، معدنی و صنعتی چادرملو، توسعه صنعتی و معدنی صبانور، صنایع فولاد کردستان، فولاد آرتاویل، فولاد اقلید پارس، آهن و فولاد ارفع، فولاد خراسان و… است و طبیعتا سهم چشمگیری در این بازار دارد. با توجه اجرای طرح‌های توسعه‌ای، این سهم بازار در سال‌های آینده افزایش چشمیگری خواهد داشت. به عنوان مثال در حال حاضر ۵۰ درصد سهم کنسانتره کشور، ۳۵ درصد گندله کشور، ۲۱ درصد آهن اسفنجی و ۱۲ درصد فولاد کشور در گروه توسعه معادن و فلزات در حال تولید است. در چند سال آینده در خصوص کنسانتره این عدد از ۵۰ به ۵۵ درصد، گندله از ۳۵ به ۴۰ درصد، آهن اسفنجی از ۲۱ به ۲۵ درصد و در خصوص فولاد از ۱۲ به ۱۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. این مسئله نشانگر آن است که شرکت توسعه معادن نه تنها متمرکز فعالیت می‌کند بلکه سهم بازار نیز در حال افزایش است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=44831

نوشته‌های مشابه

30اردیبهشت
ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله
در نشست کمیته تولید شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مطرح شد‌‌؛

ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله

30اردیبهشت
تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم
در نخستین ماه 1403 رقم خورد؛

تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم

30اردیبهشت
شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد
در سی و پنجمین جشنواره امتنان از واحدهای نمونه استان هرمزگان،

شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.