• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
مدیر کارگاه ریخته‌گری شاه‌پسندی:

شیشه عمر صنعت ریخته‌گری در آستانه شکستن است

  • کد خبر : 11524
  • 09 بهمن 1401 - 14:53
شیشه عمر صنعت ریخته‌گری در آستانه شکستن است
مدیر کارگاه ریخته‌گری شاه‌پسندی، تولیدکننده قطعات آلومینیومی گفت: متاسفانه سرنوشت صنعت ریخته‌گری در کشور با توجه به مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم ‌می‌کنند، روشن نیست. همین موضوع باعث شده تا شرایط بازار مصرف در داخل ناامیدکننده باشد و صنعتگران داخلی امکان رقابت با رقبای خارجی را نداشته باشند.

مدیر کارگاه ریخته‌گری شاه‌پسندی، تولیدکننده قطعات آلومینیومی گفت: متاسفانه سرنوشت صنعت ریخته‌گری در کشور با توجه به مشکلاتی که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم ‌می‌کنند، روشن نیست. همین موضوع باعث شده تا شرایط بازار مصرف در داخل ناامیدکننده باشد و صنعتگران داخلی امکان رقابت با رقبای خارجی را نداشته باشند.

مهدی شاه‌پسندی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بیان کرد: این کارگار در حوزه ریخته‌گری قطعاتی همچون دستگیره در و قطعات لوازم خانگی به روش ریخته‌گری تحت فشار (دایکست) فعالیت دارد. مواد اولیه مورد استفاده در این کارگاه، شمش آلیاژی آلومینیوم ۴۱۳ و شمش زاماک سه است. ماشین‌آلات مورد استفاده در این مجموعه، توانایی تولید قطعات کوچک را دارند و امکان تولید قطعاتی همچون، کارتل در این مجموعه وجود ندارد. متاسفانه اکنون به دلیل مشکلات عدیده‌ای که وجود دارد این مجموعه در آستانه غیرفعال شدن قرار گرفته است.

وی در خصوص موانع موجود در مسیر تولید، عنوان کرد: متاسفانه این موانع همچون حلقه‌‌های به هم پیوسته یک زنجیر، در روند تولید اخلال ایجاد کرده‌اند. از این موانع می‌توان به مالیات بر ارزش افزوده، کارگا‌ه‌های ریخته‌گری غیرمجاز، واردات بی‌رویه محصولات، محدودیت‌های تامین انرژی، قطعی برق واحد‌های صنعتی و نوسانات قیمت مواد اولیه اشاره کرد. این عوامل سبب شده تا تعادل در میزان عرضه و تقاضا در بازار مصرف برقرار نشود؛ زمانی که صنعتگران محصول تولید می‌کنند تقاضا برای خرید وجود ندارد و زمانی که تقاضا برای محصول وجود دارد، عرضه محصولات صورت نمی‌گیرد. مشکلات و معضلات بی‌پایان تولید دلیلی شد تا تصمیم بگیریم فعالیت کارگاه را در پایان سال جاری خاتمه داده و غیرفعال کنیم؛ این در حالی است که در گذشته حدود ۷۵ نفر نیروی انسانی در این کارگاه مشغول به فعالیت بودند اما اکنون به شدت کاهش یافته‌ است. از چهار دستگاه فعال که در دو شیفت کاری در این مجموعه فعال بودند، اکنون دو دستگاه با یک شیفت کاری در روند تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند. در رابطه با مالیات بر ارزش افزوده، تولیدکنندگان سردرگم مانده‌اند؛ اگر بخواهند این مبلغ را از مشتریان دریافت کنند آن‌ها نمی‌پذیرند، اگر هم این کار را انجام ندهند خود ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند.

نفس‌های تولید به شماره افتاده

مدیر کارگاه ریخته‌گری شاه‌پسندی با اشاره به چالش‌های دیگری که گریبان‌گیر تولیدکنندگان شده است، تصریح کرد: متاسفانه کاهش قدرت خرید مردم هم بی‌تاثیر بر شرایط بازار مصرف نبوده است. به عنوان مثال، قیمت دستگیره در که باید ۱۱۰ هزار تومان باشد با قیمت ۳۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. در این میان کارگاه‌‍‌های ریخته‌گری غیر‌مجاز با فعالیت خود باری مضاعف بر دوش واحد‌های تولیدی مجاز شده‌اند؛ این واحد‌ها‌ی غیرمجاز، بدون وجود مشکلاتی که واحد‌های تولیدی مجاز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، به راحتی به فعالیت خود ادامه می‌هند. واحد‌های تولیدی مجاز علی‌رغم اینکه فعالیت شفاف و قانونی دارند، باید مشکلات بسیاری را متحمل شوند و در نهایت هم توانایی رقابت با کارگاه‌های غیرمجاز را نداشته باشند؛ به عنوان مثال به دلیل اینکه این کارگاه در شهرک صنعتی واقع شده است، به دلیل محدودیت‌هایی که در تامین انرژی واحد‌های صنعتی وجود دارد، برق مجموعه یک روز در هفته، قطع می‌شود و در کنار آن افت فشار گاز هم وجود دارد، در صورتی  کارگاه‌های غیرمجاز فارغ از این مشکلات هستند زیرا امتیاز گاز و برق آن‌ها، ‌غیرصنعتی بوده و محدودیت‌هایی که برای بخش صنعت در نظر گرفته می‌شود شامل حال آن‌ها نمی‌شود.

شاه‌پسندی با اشاره به اینکه دولت هیچ حمایتی از تولیدکنندگان به عمل نمی‌آورد، ابراز کرد: تنها راهکاری که می‌تواند، باعث بهبود شرایط فعلی شود، این است که خود دولت دست به‌کار شود و با شناسایی کارگاه‌های غیرمجاز و ایجاد ثبات اقتصادی در کشور، از صنعتگران حمایت کند. در ماه گذشته یک نمایشگاه در حوزه ریخته‌گری در کشور عراق برگزار شد، در این نمایشگاه تنها چهار شرکت ایرانی حضور داشتند؛ در صورتی که ترکیه توانسته بود با حمایت از تولیدکنندگان خود نقش پررنگی را در این نمایشگاه ایفا کند.

وی در همین راستا ادامه داد: تولیدکنندگان داخلی با این شرایط، دیگر توان توسعه فعالیت‌های خود و جذب نیروی‌های جدید را ندارند؛ وضعیت بازار داخلی نسبت به کشور‌های همسایه بسیار ضعیف است. تولیدکنندگان به دلیل آینده نامعلوم و نوسانات قیمت‌ها، نمی‌توانند محصولات خود را بفروشند. با وجود اینکه انبار‌های تامین‌کنندگان مواد اولیه پر از محصول است اما فروش خود را متوقف کرده‌اند. در این میان زمانی که ما نتوانیم خوراک مورد نیاز خود را تامین کنیم، دیگر قادر به ادامه تولید نیستیم. در حال حاضر رقیبان ما در منطقه، کشور‌های عراق و ترکیه هستند؛ ترکیه با حمایت‌های فراوانی که در این زمینه از تولیدکنندگان خود به عمل آورده، عملکرد خوبی در صنعت ریخته‌گری داشته است. اگر میزان مالیات دریافتی از تولیدکنندگان داخلی کاهش یابد و زمینه صادرات محصولات به سایر کشور‌ها فراهم شود، تولیدکنندگان داخلی می‌توانند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشند و بازار مصرف از این حالت رکود خارج شود. این مجموعه توانایی صادرات محصولات به کشور عراق را دارد، در مقابل می‌تواند شمش آلومینیوم را وارد کشور کند؛ اما به دلیل موانعی که در مسیر صادرات وجود دارد این امر امکان‌پذیر نیست، در کنار بازار مصرف کشور عراق، امکان صادرات محصولات به افغانستان و سوریه هم وجود دارد اما ما از این فرصت غفلت کرده و بهره نمی‌بریم. واردات محصولات از کشور چین هم ضربه دیگری بود که بر بدنه صنعت ریخته‌گری فرود آمد.

لزوم حمایت از تولیدکنندگان

مدیر کارگاه ریخته‌گری شاه‌پسندی با بیان اینکه ماشین‌آلات مورد استفاده در این مجموعه خارجی هستند، اظهار کرد: دستگاه‌های دایکستی که در این مجموعه فعال هستند ساخت کشور روسیه است؛ در داخل هم تولیدکنندگانی در زمینه تولید این ماشین‌آلات فعالیت دارند اما تکنولوژی تولید و کیفیت این ماشین‌آلات به حدی نیست که با ماشین‌آلات خارجی قابلیت رقابت داشته باشند. خوشبختانه به دلیل وجود تعمیرکاران ماهر، در رابطه با تعمیر و نگهداری این دستگاه‌ها با چالشی روبه‌رو نیستیم.

شاه‌پسندی در پایان با اشاره به اینکه ایران از لحاظ منابع معدنی بسیار غنی است، خاطرنشان کرد: اگر حمایت لازم از تولیدکنندگان به عمل آید، به سبب وجود منابع غنی مواد معدنی و فلزی در کشور، به راحتی می‌توانیم مواد اولیه خود را تهیه کرده و در این باره مشکلی نداشته باشیم اما متاسفانه از این مزیت نمی‌توانیم استفاده کنیم. در خصوص تامین مالی هم با مشکلات بسیاری مواجه هستیم. در یک برهه زمانی برای اخذ وام جهت به‌روزرسانی ماشین‌آلات خط تولید، به بانک مراجه کردیم اما به سبب وجود شرایط دشوار و سخت‌گیرانه موفق به اخد وام نشدیم. هزینه خرید هر یک از دستگا‌های دایکست به چهار میلیارد تومان می‌رسد؛ با این شرایط تولیدکنندگان توان خرید و به‌روزرسانی ماشین‌آلات را ندارد. اگر از تولیدکنندگان حمایت شود و موانعی که در مسیر واردات وجود دارند رفع شود، می‌توان به این مسیر ادامه داد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11524

نوشته‌های مشابه

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.