• امروز : پنج شنبه - ۱۱ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 1 June - 2023
مدیرعامل شرکت شیراز پولاد نور

صادرات مفتول، از رکود در صنایع جلوگیری می‌کند

  • کد خبر : 1288
  • 06 بهمن 1398 - 10:59
صادرات مفتول، از رکود در صنایع جلوگیری می‌کند
مدیرعامل شرکت شیراز پولاد نورد گفت: بازار مفتول کشور به دلیل تعدد تولیدکنندگان و فزونی عرضه نسبت به تقاضا به اشباع رسیده و باید صادرات این محصول انجام شود تا رونق به صنایع فعال در این عرصه بازگردد؛ در غیر این صورت، دیر یا زود رکود گریبان بسیاری از تولیدکنندگان به ویژه بخش خصوصی را خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت شیراز پولاد نورد گفت: بازار مفتول کشور به دلیل تعدد تولیدکنندگان و فزونی عرضه نسبت به تقاضا به اشباع رسیده و باید صادرات این محصول انجام شود تا رونق به صنایع فعال در این عرصه بازگردد؛ در غیر این صورت، دیر یا زود رکود گریبان بسیاری از تولیدکنندگان به ویژه بخش خصوصی را خواهد گرفت.

سید علی اصغر ظریف‌کار فرد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» در خصوص زمینه فعالیت شرکت شیراز پولاد نورد، اظهار داشت: این شرکت در زمینه تولید میلگرد و مفتول فولادی فعالیت می‌کند و ظرفیت آن حدود ۱۵۰ هزار تن در سال است. عمده محصولات شرکت را میلگردهای آجدار و بخش کمی از آن را مفتول تشکیل می‌دهد که می‌توانند به صورت کلاف یا شاخه باشند.

وی افزود: ماده اولیه مورد استفاده ما، شمش فولاد است و به دلیل قرار گرفتن این شرکت در استان فارس، می‌توانیم مواد اولیه مورد نیاز خود را از طریق مجموعه‌های خصوصی تولیدکننده شمش تامین کنیم. البته هنگام عرضه شمش فولاد در بورس کالا، تقاضا زیاد است و رقابت شدیدی میان خریداران وجود دارد.

مدیرعامل شرکت شیراز پولاد نورد با اشاره به فرآیند تولید مفتول فولادی، بیان کرد: در شرکت ما شمش فولادی پس از ورود به خط تولید، به بخش نورد انتقال می‌یابد و بعد از نورد شدن، به میلگرد و مفتول تبدیل می‌شود.

ظریف‌کار فرد عنوان کرد: مفتول تولیدی در شرکت ما، هم به صورت شاخه و هم به صورت کلاف است که قطر آن‌ها به حدود ۱۰، ۱۶ و ۲۰ میلی‌متر می‌رسد. به این ترتیب، مفتول تولید شده در شرکت ما عموما قطور است و در تولید محصول خاصی به کار نمی‌رود و باید به خطوط بعدی زنجیره انتقال یابد. ضمن اینکه میلگردها نیز دارای گرید A1 تا A4 هستند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت شیراز پولاد نورد عموما مفتول‌هایی را تولید می‌کند که در اختیار صنایع پایین‌دستی این محصول یعنی تولیدکنندگان مفتول‌های نازک‌تر قرار می‌گیرد. صنایع مفتول‌سازی عمده مشتریان شرکت ما هستند. ضمن اینکه میلگردها نیز برای ساختمان‌سازی به کار می‌روند.

مدیرعامل شرکت شیراز پولاد نورد، در خصوص وضعیت بازار مفتول، اذعان کرد: بازار داخلی این محصول مدت‌ها است که اشباع شده و باید صادرات آن رونق گیرد. در صورت انجام صادرات، وضعیت بسیاری از شرکت‌ها مناسب خواهد شد و بازار فروش مفتول رونق تازه‌ای می‌گیرد. شرکت ما در گذشته صادرات‌محور بود و مفتول و میلگرد تولیدی خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کرد اما از زمانی که بخشنامه‌های پیاپی در خصوص صادرات اعمال شد، فروش صادراتی محصولات ما رسما متوقف شد.

ظریف‌کار فرد اظهار کرد: با وجود افزایش نرخ ارز و جذابیت‌های صادرات برای تولیدکنندگان، بخشنامه‌هایی که به تازگی وضع شده‌اند، مانع از حضور تولیدکنندگان در این بازار می‌شود. در صورت ادامه‌دار بودن توقف صادرات، به دلیل فزونی عرضه بر تقاضا، رکود در صنعت تشدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: یکی از قوانین که باعث محدودیت صادرات شد، قانون الزام بازگرداندن ارز حاصل از صادرات بود که بر اساس آن، اداره‌های مالیاتی جرائمی را برای تولیدکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به سیستم ارزی یعنی سامانه نیما منتقل نمی‌کردند، در نظر می‌گرفت. به همین دلیل، شرکت ما و بسیاری از شرکت‌های متعلق به بخش خصوصی صنعت فولاد از بازار صادراتی عقب ماندند و همچنان شاهد حضور فعال شرکت‌های دولتی این صنعت در امر صادرات هستیم. بخش خصوصی قدرت چندانی برای اعمال نفوذ یا سیستم مالی و بانکی قدرتمندی برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ندارد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=1288
برچسب ها