• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024

ضرورت کسب مهارت در دانش‌های نوین و نرم‌افزارهای روز دنیا

  • کد خبر : 9634
  • 18 دی 1401 - 10:55
ضرورت کسب مهارت در دانش‌های نوین و نرم‌افزارهای روز دنیا
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ معادن و فلزات گفت: با توجه به پتانسیل‌های فراوان کشور در بخش معدن، هنوز جای کار زیادی داریم و در واقع در ابتدای مسیر هستیم. این خود نویدبخش فرصت‌های فعالیت موثر و مولد برای دانشجویان و فعالان جوان بخش معدن است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌ معادن و فلزات گفت: با توجه به پتانسیل‌های فراوان کشور در بخش معدن، هنوز جای کار زیادی داریم و در واقع در ابتدای مسیر هستیم. این خود نویدبخش فرصت‌های فعالیت موثر و مولد برای دانشجویان و فعالان جوان بخش معدن است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، اردشیر سعدمحمدی ضمن اشاره به فعالیت حدود هفت هزار معدن از ۱۱ هزار معدن دارای پروانه بهره‌برداری، بیان کرد: در صورتی که محصولات شن و ماسه را در نظر نگیریم، حدود ۶۹ درصد از تولیدات معدنی کشور تنها از ۳۰۰ معدن دارای پروانه‌ بهره‌برداری است. سالانه حدود ۴۵۰ میلیون تن تولیدات معدنی (به جز محصولات مربوط به شن و ماسه) در کشور داریم که بیانگر این است که به طور متوسط تولید ما به ازای هر معدن فعال بسیار پایین است.

وی با اشاره به اینکه مدیران آینده‌ بخش معدن باید با تعاریف و الزامات اقتصادی به خوبی آشنا باشند، افزود: هر معدن با توجه به مقدار ذخایر آن عمر مشخصی دارد که متناسب با آن باید برنامه صحیحی را برای برداشت سالانه از آن مدون کرد و در صورتی که سیاست‌گذاری دقیق برای استخراج سالیانه از معادن صورت نگیرد، فعالیت مدنظر صرفه اقتصادی بهینه نخواهد داشت.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات عنوان کرد: تمام فعالیت‌های مهندسی در همه زمینه‌ها باید به نحوی منجر به توسعه و رشد اقتصادی شود. مبنای تصمیم‌گیری‌های ما باید توجیه‌پذیری فعالیت علمی به لحاظ اقتصادی داشته باشد. دانشجویان معدن باید در نظر داشته باشند که پذیرش مقالات ISI مشروط به لحاظ کردن دو موضوع اساسی افزایش ایمنی و کاهش هزینه‌ها است. تنها در این صورت است که مقالات وارد جریان بررسی‌های بعدی و پذیرش می‌شود. افزایش ایمنی علاوه بر نگاه انسانی، اخلاقی، شرعی و حرفه‌ای، خود موجب کاهش هزینه‌های مالی و جانی خواهد شد.

سعدمحمدی مطرح کرد: با توجه به نیاز روزافزون معادن بزرگ فعال ما به اکتشافات عمقی، پرداختن به علوم روز دنیا یک ضرورت جدی است تا بتوان با داده‌های علمی و دقیق به طراحی اکتشافات پرداخت.

وی در همین راستا ادامه داد: در دنیا تغییرات علمی مانند جریان آب جاری و توقف‌ناپذیر است و این تغییرات به قدری گسترده و باشتاب صورت می‌گیرد که ما نیازمند تغییرات جدی در سیلابس‌های درسی دانشگاهی هستیم. به طور مثال در دانشگاه‌های ما در رشته مهندسی اکتشاف هنوز واحدی برای طراحی اکتشاف وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات اذعان کرد: آشنایی با تغییرات علمی و تکنیکی دنیا، یک رکن اساسی برای پرورش نیروی متخصص و دستیابی به شرایط اقتصادی بهتر است.

سعدمحمدی ضمن اشاره به ریزش‌های متعدد معادن در سطح کشور، تصریح کرد: شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های دنیا، در کشور ما و در معدن انگوران رخ داد که به دلیل عدم رعایت مسائل فنی و محاسبات دقیق علمی در تعیین پایداری شیب معدن و پله‌های معدنی صورت گرفت و منجر به ریزش ۲۵ میلیون تن ماده معدنی و به خطرافتادن شرایط ایمنی شد.

وی خاطرنشان کرد: این حوادث بیانگر آن است که اگر ما دقت علمی کافی در محاسبات تخصصی معدنی نداشته باشیم، تصمیم‌گیری‌های درستی در اجرا نیز نخواهیم داشت که این مهم باعث افزایش هزینه‌ها و ضربه بر پیکره اقتصاد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات اظهار داشت: اینکه ما بتوانیم تعیین کنیم که بیشترین میزان سوددهی و بهره‌وری از چه میزان تولید به دست می‌آید، یک ضرورت است و تشخیص اینکه این میزان از تولید چه تمهیداتی را به لحاظ ژئوتکنیکی نیاز دارد و شناسایی رفتار سنگ در معادن روباز و زیرزمینی، موضوعاتی  فنی و علمی است که باید از طریق متخصصان این حوزه به مدیران ارشد انتقال یابد که این مسئله خود بیانگر فضای باز و پذیرای بخش معدن برای دانشجویان و فعالان علمی این حوزه است.

سعدمحمدی ابراز کرد: دانشجویایی که تصور می‌کنند معدن فضای محدودی دارد و ممکن است امکان کار و فعالیت نداشته باشند، باید توجه کنند که به عنوان مثال ما تنها در بخش فولاد، هدف‌گذاری ۵۵ میلیون تنی برای سال ۱۴۰۴ در نظر گرفته‌ایم که دستیابی به ظرفیت تولید آن قطعی است اما رسیدن به این میزان از تولید، نیازمند استخراج سالانه حدودا ۱۶۰ میلیون تن سنگ‌آهن است که با توجه به تولید فعلی ۱۰۰ میلیون تنی، نیازمند افزایش ۶۰ درصدی در تولید این ماده معدنی هستیم. علاوه‌براین، حدود ۱۵ میلیون تن ظرفیت فولادسازی با پیشرفت بالای ۲۰ درصد نیز در دست ساخت داریم که به معنای افزایش نیاز ما به استخراج سنگ‌آهن و به دنبال آن توجه ویژه به فعالیت‌های اکتشافی و پیگیری علوم و تکنولوژی‌های روز دنیا و پرورش متخصصان معدنی است.

وی به دانشجویان و فعالان جوان معدنی توصیه کرد که نه تنها توجه ویژه به مسائل اقتصادی را در کنار توسعه علمی خود مد‌نظر قرار دهند بلکه به تمام حواشی و صنایع تاثیرگذار در حوزه فعالیت خود نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند. به عنوان مثال، تامین انرژی پایدار و توسعه حمل‌ونقل نیز از جمله مسائل تعیین‌کننده در افزایش بهره‌وری در این صنعت است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با اشاره به معاهده پاریس و تغییر روند تامین انرژی، مطرح کرد: در صورت تحقق این برنامه تا سال ۲۰۵۰، میزان استفاده از نفت برای تامین انرژی از ۳۹ درصد به ۴ درصد کاهش یافته و نقش‌آفرینی انرژی برق از ۱۹ درصد به بیش از ۴۹ درصد ارتقاء پیدا می‌کند.

سعدمحمدی در پایان یادآور شد: یک فعالیت اقتصادی موثر نیازمند نگاه همه‌جانبه است و تمرکز بر یک حیطه خاص در بلند مدت پاسخگوی نیاز ما نخواهد بود. پرداختن به مسائل زیست‌محیطی، ارتقای کیفیت حیات و نگاه اخلاقی و انسانی به فعالیت‌های علمی و اقتصادی الزاماتی را ایجاد کرده و خواهد کرد که مستلزم اتخاذ جهت‌گیری مناسب در فعالیت‌ها در زمان درست و همچنین رصد پیوسته‌ تغییرات علم و فناوری در دنیا است. دانشجویانی که مسلط به دانش‌های نوین و نرم‌افزارهای روز دنیا هستند، همواره فرصت فعالیت مولد و موثر را خواهند داشت.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=9634

نوشته‌های مشابه

25فروردین
ثبت رکوردهای روزانه، مقدمه تحقق جهش تولید در سال ۱۴۰۳
مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان عنوان کرد:

ثبت رکوردهای روزانه، مقدمه تحقق جهش تولید در سال ۱۴۰۳

22فروردین
مدیرعامل گروه صنعتی سپنتا پیام تبریک صادر کرد
به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر،

مدیرعامل گروه صنعتی سپنتا پیام تبریک صادر کرد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.