• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا عنوان کرد:

ضعف تسهیلات و حمایت‌ها در راستای توسعه فناوری صنایع معدنی

  • کد خبر : 34103
  • 28 آبان 1402 - 9:15
ضعف تسهیلات و حمایت‌ها در راستای توسعه فناوری صنایع معدنی
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا گفت: در حال حاضر مشکل جدی دانش‌بنیان‌ها در صنایع معدنی، ضعف تسهیلات و حمایت‌ها برای توسعه فناوری و بومی‌سازی تکنولوژی به ویژه برای فعالیت‌هایی است که ریسک بالایی دارند و زمان‌بر هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا گفت: در حال حاضر مشکل جدی دانش‌بنیان‌ها در صنایع معدنی، ضعف تسهیلات و حمایت‌ها برای توسعه فناوری و بومی‌سازی تکنولوژی به ویژه برای فعالیت‌هایی است که ریسک بالایی دارند و زمان‌بر هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، مقداد ملکی بیان کرد: واقعیت این است که در شرایط فعلی، شرکت‌هایی که برای توسعه فناوری و کارهای عمیق پژوهشی ویژه برای شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی انجام می‌دهند، بسیار محدود و ناکافی است.

وی افزود: پروژه‌های پژوهشی و توسعه فناوری مرتبط با صنایع معدنی، مسیر طولانی چندساله و هزینه‌های سنگین تا چند ۱۰ میلیارد تومان را دارند و صندوق‌های ایجاد شده در این زمینه، قادر به پاسخگویی متناسب نیستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا عنوان کرد: توسعه صنعت فولاد کشور، تامین خوراک این صنایع را مورد توجه جدی قرار داده که بهره‌گیری از فناوری به منظور استفاده از آهن با عیار پایین، یک نیاز جدی است.

ملکی تصریح کرد: موضوع سنگ‌آهن با عیار پایین یا هماتیت‌های خاص، در شرایطی که منابع سنگ‌آهن مگنتیت در کشور کم شده و در عین حال معادن هماتیت زیادی وجود دارد، نیازمند راهکار اجرایی است.

به گفته وی، جوان‌های متخصص کشور در مرحله آزمایشگاهی، به چگونگی بهره‌‎گیری از هماتیت ها دست یافته‌اند اما برای عملیاتی و اجرایی‌سازی این مهم که ریسک زیادی دارد و هزینه‌ای بالغ بر ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد داشت، به کمک و حمایت نیاز دارد.

این فعال بخش معدن و صنایع معدنی مطرح کرد: شکل‌گیری صندوق‌های پژوهش و فناوری، یک گام موثر برای حمایت از دانش‌‎بنیان‌ها محسوب می‌شود اما صنایع معدنی بزرگ و نیازهای پژوهشی و فناوری این بخش باید با نگرش متفاوتی توسط صندوق پژوهش و فناوری مورد توجه قرار گیرند.

ملکی با اشاره به اینکه بنا بر اطلاعات موجود، خروجی صندوق پژوهش و فناوری بیشتر صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی است؛ در حالی که هدف از شکل‌گیری این صندوق، سرفصل دیگری بوده و باید به آن توجه شود، گفت: سازمان ایمیدرو به عنوان سازمان بالادستی صنایع معدنی محسوب می‌شود و نسبت به شکل‌گیری تشکیلات ایمینو، یونیدرو، مرکز هوشمندی و… مبادرت ورزیده است اما این انتظار می‌رود که نسبت به روند فعالیت این زیر‌مجموعه‌ها اهتمام بیشتری داشته باشد و موجب شتاب بخشیدن بیشتر و حرکت روبه‌جلوی آن‌ها شود.

وی در ادامه خواستار آن شد که سازمان ایمیدرو نسبت به معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور نظیر کاوشگران صنایع معدنی راشا، به تمامی صنایع معدنی کشور جهت استفاده از دستاوردهای آن‌ها اقدام کند و در واقع حمایت معنوی از شرکت‌های دانش‌بنیان را اجرایی سازد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا در پایان ضمن تاکید بر پیاده‌سازی قانون ترک تشریفات در مناقصه‌ها برای دانش‌بنیان‌ها، یادآور شد: انتظار می‌رود این موضوع مورد پذیرش نهادهای نظارتی واقع شود تا بدین ترتیب بروکراسی حذف شده و شرکت‌های فناور بتوانند به راحتی به صنایع بزرگ کشور خدمت‌رسانی کنند.

یادآور می‌شود شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات به همراه چند شرکت سرمایه‌پذیر خود از جمله معدنی و صنعتی گل‌گهر، سنگ‌آهن گهرزمین، آهن و فولاد ارفع، مجتمع فولاد خراسان، صنعتی و معدنی چادرملو و توسعه معدنی و صنعتی صبانور با توجه به مشکلات موجود در معدن و صنایع معدنی و پتانسیل نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان برای برقراری ارتباط موثر بین این دو حوزه، تصمیم به تاسیس شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا گرفتند.

شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا در چارچوب حمایت، به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی، صنعتی و ایده‌های فناورانه گام برمی‌دارد و توانمندترین حلقه ارتباط موثر بین پژوهش، فناوری و صنعت محسوب می‌شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34103

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.