• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

طرح ایجاد دپارتمان نوآوری و توسعه صنعت گوهرسنگ کشور

  • کد خبر : 17883
  • 14 اردیبهشت 1402 - 10:10
طرح ایجاد دپارتمان نوآوری و توسعه صنعت گوهرسنگ کشور
معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: ساماندهی شناسنامه‌ گوهرسنگ‌ها در کشور در دستور کار قرار دارد.

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: ساماندهی شناسنامه‌ گوهرسنگ‌ها در کشور در دستور کار قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط روابط عمومی ایمیدرو، حسام مقدم‌علی در نشست پایش طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور که با حضور سیدابومحمد هاشمی مجری طرح برگزار شد، بیان کرد: با همکاری تشکل‌های تخصصی، صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه، فرایند ساماندهی شناسنامه گوهرسنگ‌ها تدوین و اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به مجموعه اقدامات صورت گرفته در حوزه‌های زیرساختی صنعت گوهرسنگ، ادامه داد: باید به‌ منظور استخراج غیرمخرب گوهرسنگ‌ها، دستورالعمل و ضوابطی تهیه و در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت قرار داده شود. تمامی فعالیت‌‌های ایمیدرو در حوزه گوهرسنگ، مبتنی بر سند ملی توسعه صنعت گوهرسنگ کشور در حال انجام است.

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو در خصوص جایگاه تسهیل‌گری ایمیدرو، ابراز کرد: پتانسیل‌یابی اکتشاف از سوی ایمیدرو انجام می‌شود اما اقدامات بعدی برای ثبت و واگذاری معادن به بخش خصوصی، در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت است. هدف ایمیدرو، ایجاد زمینه برای جذب، حضور سرمایه‌گذاران و توسعه و توانمندی بخش خصوصی این صنعت است.

مقدم‌علی به برنامه طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور برای راه‌اندازی دپارتمان نوآوری و توسعه صنعت گوهرسنگ کشور اشاره کرد و گفت: علاوه‌بر استفاده از نظرات کارشناسان داخلی و خبرگان این صنعت، همکاری با موسسات معتبر بین‌المللی نیز در این راستا ضرورت دارد.

در این نشست، ابتدا مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ، گزارشی از اقدامات انجام شده ارائه کرد و افزود: دپارتمان نوآوری و توسعه صنعت گوهرسنگ، با بهره‌گیری از مشاوره برجسته‌ترین صاحب‌نظران این صنعت راه‌اندازی خواهد شد.

وی اضافه کرد: نخستین مسابقه ملی مهارت گوهرتراشی با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کل کشور و در شهرستان فردوس برگزار خواهد شد.

هاشمی در خصوص اکتشافات در حال انجام، ابراز کرد: ۱۱ استان جزو مناطق اولویت‌دار اکتشاف گوهرسنگ هستند که در حال حاضر توسط طرح توانمندسازی اکتشاف (زیرمجموعه ایمیدرو) انجام می‌شود.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ در ادامه گزارش عملکرد، در خصوص آموزش و توسعه نیروی انسانی، اظهار داشت: برای بیش از یک هزار نفر دوره‌های آموزشی برگزار شده ‌است که درصد قابل توجهی از آموزش‌دیدگان، موفق به راه‌اندازی کارگاه‌های خانگی شده‌اند.

وی مطرح کرد: آزمایشگاه گوهرشناسی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران و همچنین کارگاه گوهرتراشی در ادارات آموزش فنی و حرفه‌ای شهرهای زاهدان، همدان و سیرجان توسط ایمیدرو تجهیز و آماده افتتاح هستند. همچنین، کارگاه گوهرتراشی مرکز تحقیقات مواد معدنی یزد نیز در سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است و در حال حاضر دومین دوره آموزشی خود را برگزار می‌کند.

هاشمی، ساماندهی آزمایشگاه‌های گوهرشناسی را نیز از دیگر برنامه‌های این مجموعه اعلام کرد و گفت: این برنامه با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال اجراست؛ به طوری که پس از اعتبارسنجی، آزمایشگاه‌ها جهت اخذ استاندارهای لازم به سازمان استاندارد معرفی خواهد شد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ یادآور شد: کمیته راهبری صنعت گوهرسنگ با همکاری معاونت‌های وزارت صمت و نهادهای دخیل در سند ملی، به‌ صورت فعال مسائل صنعت گوهرسنگ کشور را پیگیری می‌کند.

در ادامه این نشست، علی‌اصغر یوسف‌نژاد، عضو هیئت عامل ایمیدرو، با تاکید بر اینکه ایمیدرو به دنبال انتفاع در این فرایند نیست و فقط تسهیل‌گر و زمینه‌ساز حضور بخش خصوصی است، موضوعاتی همچون ایجاد پایلوت حوزه‌های مختلف این صنعت برای اهداف بلندمدت، اصلاح قوانین، همکاری با تشکل‌ها و مجلس شورای اسلامی را ضروری خواند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=17883

نوشته‌های مشابه

08مهر
صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان:

صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت

08مهر
امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال
در حاشیه نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.