• امروز : جمعه - ۴ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 24 March - 2023
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه:

فولاد مباركه، الگوی زیست‌محیطی مناسبی برای سایر صنایع است

  • کد خبر : 11020
  • 05 بهمن 1401 - 11:04
فولاد مباركه، الگوی زیست‌محیطی مناسبی برای سایر صنایع است
پروژه احداث واحد اسمز معکوس ثانویه فولاد مبارکه با هدف بازیابی پساب و کاهش آب ریجکت اسمز معکوس اولیه «RO1» با سرمایه‌گذاری ۵۵۹ میلیارد تومانی در فولاد مبارکه افتتاح شد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه گفت: این شرکت تا امروز الگوی ملی بنگاه‌داری و مولود انقلاب معرفی ‌شده است و به‌ عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورسی کشور فعالیت می‌کند. هدف‌گذاری این شرکت هم‌راستا با دولت سیزدهم و انتظارات مردم بوده و به همین منظور درصدد هستیم تا فولاد مبارکه را به الگوی صنعت سبز و صنعتی دوستدار محیط‌ زیست تبدیل کنیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، پروژه تصفیه‌خانه استحصال پساب‌های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون با سرمایه‌گذاری ۷۷۴ میلیارد تومان با هدف تبدیل پساب‌های شهری خریداری شده شهرستان‌های مبارکه و لنجان به آب صنعتی مورد نیاز خطوط تولید و پروژه احداث واحد اسمز معکوس ثانویه فولاد مبارکه با هدف بازیابی پساب و کاهش آب ریجکت اسمز معکوس اولیه «RO1» با سرمایه‌گذاری ۵۵۹ میلیارد تومانی در فولاد مبارکه افتتاح شد.

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور با حضور در فولاد مبارکه و افتتاح پروژه‌های تصفیه‌خانه استحصال پساب‌های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون و واحد اسمز معکوس ثانویه فولاد مبارکه، بیان کرد: افتتاح این دو پروژه و دستاوردهای زیست‌محیطی فولاد مبارکه اصفهان را که با فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و مدیریت جوان این شرکت به‌ دست‌ آمده است، به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم سایر صنایع، فولاد مبارکه را الگوی خود قرار دهند.

وی افزود: ایران تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده است. هرچند در بعضی مسائل اقتصادی فشارهایی تحمیل می‌شود اما دستاوردهای کشور در تمام زمینه‌ها بی‌نظیر بوده است و شرکت‌های دانش‌بنیان با تکیه‌ بر نیروهای جوان داخلی، افکار و اندیشه‌های تحول‌ساز، تاثیر خوبی در اقتصاد بر جای گذاشته‌اند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور تصریح کرد: دولت سیزدهم در تمام ابعاد حوزه دانش‌بنیان‌ها، علی‌الخصوص در مباحث زیست‌محیطی، از ظرفیت‌های موجود استفاده می‌کند. توصیه جدی ما به تمام دستگاه‌های کشور استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است و خوشبختانه این امر در معاونت علمی و فناوری ریاست‌ جمهوری به‌ خوبی راهبری می‌شود.

سلاجفه عنوان کرد: دیدگاه مردم این است که صنعت فولاد، آلاینده و آب‌بر است و این دیدگاه نسبت به فولاد مبارکه نیز وجود داشته و همین امر مورد هدف افراد سودجو قرار گرفته است که باید با شفاف‌سازی مسائل در زمینه زیست‌محیطی، سوءتفاهم‌ها رفع شود.

وی ادامه داد: بازدید از فولاد مبارکه به‌ عنوان یکی از ابرپروژه‌ها و صنایع مادر کشور باعث افتخار است؛ چراکه اقدامات زیربنایی خوبی در این شرکت انجام ‌شده و با رویکردهای جدید، در حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو به پروژه‌های محیط‌ زیستی اختصاص یافته است. این مهم با تلاش و همت مجموعه مدیریت، کارمندان و کارگران دلسوز و زحمتکش فولاد مبارکه تحقق پیدا کرده است.

معاون رئیس جمهوری کشور با اشاره به بهره‌برداری از دو پروژه اصلی در زمینه محیط‌ زیست، ابراز کرد: یکی از پروژه‌ها جمع‌آوری و انتقال پساب ۹ شهر منطقه به فولاد مبارکه است که در سال قبل، هشت میلیون مترمکعب و در افق این طرح، ۱۴ میلیون مترمکعب پساب استحصال و در فرایند تولید مصرف و بازچرخانی می‌شود.

مدیریت انرژی در فولاد مبارکه به‌ خوبی انجام می‌شود

سلاجقه مطرح کرد: در فولاد مبارکه مدیریت انرژی به‌ خوبی انجام می‌شود و در پایان کار خطوط تولید این شرکت، حتی آب باطله نیز در بخش سرباره استفاده می‌شود.

وی در تشریح دومین پروژه افتتاح‌ شده توضیح داد: روش استحصال آب از طریق اسمز معکوس ثانویه در صنعت فولاد دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افتتاح این پروژه در سطح خاورمیانه، جزو اولین کشورهایی هستیم که از این روش استفاده می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اینکه رویکرد فولاد مبارکه باید الگوی مناسبی برای صنایع آلاینده کشور باشد، اذعان کرد: امیدواریم فولاد مبارکه با همین رویکرد در زمینه آلاینده‌های جوی، آب‌ و خاک و در بعد مسئولیت‌های اجتماعی، مسیر خود را همچنان ادامه دهد و این دستاوردها با شفاف‌سازی برای مردم اطلاع‌رسانی شود. طبق گزارش مدیرعامل فولاد مبارکه برای این شرکت، ایستگاه‌های پایش هوا تحت عنوان اتاق شیشه‌ای طراحی‌ شده است و مردم می‌توانند با اطلاعات درست وضعیت آلاینده‌ها را قضاوت کنند.

پروین صالحی، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه تاکید کرد: با حضور معاون رئیس‌ جمهوری، شاهد افتتاح دو پروژه زیست‌محیطی در این صنعت بزرگ بودیم که این امکان را فراهم می‌آورد که میزان آب بیشتری در چرخه تولید این شرکت بازچرخانی شود و شرایطی ایجاد می‌کند که برداشت آب خام این شرکت به میزان قابل‌ توجهی کاهش یابد. بدون شک شرکت فولاد مبارکه در این زمینه اقدامات بسیار خوبی انجام داده است و امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد.

وی افزود: حرکت فولاد مبارکه در زمینه بهبود فرایندهای زیست‌محیطی که از مدت‌ها قبل آغاز شده است، باید همچنان ادامه داشته باشد تا این صنعت به صنعتی کاملا سبز مبدل شود. اگر با همت فولاد مبارکه ایستگاه پایش کنترل آلودگی‌ها در شهرستان مبارکه نیز احداث شود، مردم این شهرستان به‌ طور مستقیم در جریان فرایندهای زیست‌محیطی فولاد مبارکه قرار خواهد گرفت و با خیال راحت در هم‌جواری این شرکت به زندگی خود ادامه خواهند داد.

صالحی مطرح کرد: از تلاش‌های شرکت فولاد مبارکه صمیمانه تشکر می‌کنیم و امیدواریم سایر صنایع منطقه هم از این شرکت در زمینه رفع آلایندگی‌ها و استفاده بهینه از پساب‌ها الگو بگیرند و قدم‌های مثبتی در این زمینه بردارند.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در افتتاح دو پروژه زیست‌محیطی این شرکت بیان کرد: این شرکت تا امروز الگوی ملی بنگاه‌داری و مولود انقلاب معرفی ‌شده و به‌ عنوان بزرگ‌ترین بنگاه بورسی کشور فعالیت می‌کند. هدف‌گذاری این شرکت هم‌راستا با دولت سیزدهم و انتظارات مردم است و به همین منظور درصدد هستیم تا فولاد مبارکه را به الگوی صنعت سبز و صنعتی دوستدار محیط‌ زیست تبدیل کنیم.

سرمایه‌گذاری بالغ‌ بر ۲٫۳ میلیارد یورویی فولاد مبارکه در حوزه محیط‌ زیست

وی افزود: فولاد مبارکه بالغ‌ بر ۲٫۳ میلیارد یورو در پروژه‌های زیست‌محیطی سرمایه‌گذاری انجام داده است. پروژه‌هایی که در جهت کاهش آلاینده‌های هوا، مدیریت پسماند و مدیریت آب برنامه‌ریزی ‌شده است. معتقدیم که صنعت مغایرتی با حفظ محیط‌ زیست ندارد و می‌تواند گردش چرخ اقتصاد، اشتغال و حل مشکلات مردم را به همراه داشته باشد. همچنین صنعت در تعارض با سلامت مردم نیست و در حقیقت می‌تواند معین زندگی مردم باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: واقعیت امر این است که این سرمایه‌گذاری هدفمند در فولاد مبارکه انجام شده است تا این صنعت همچنان در تمام حوزه‌ها به‌ خصوص محیط‌ زیست الگو باشد. سرمایه‌گذاری برای کاهش «CO2» به‌ واسطه پروژه‌های نیروگاهی، ۶۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی، نیروگاه سیکل ترکیبی باکلاس «F» و همچنین نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی بادی، دستاوردهای بسیار ارزشمندی برای کشور به همراه خواهد داشت و امیدواریم تمام صنایع این جهت‌گیری را در فعالیت‌های خود داشته باشند.

حمیدرضا خسروانی‌پور، مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه نیز در حاشیه این مراسم عنوان کرد: با اجرای این طرح در فولاد مبارکه، ۹۰ درصد آب ریجکتی به میزان حدود هفت میلیون مترمکعب در سال به آب صنعتی تبدیل می‌شود و این پروژه نقش بسیار مهمی در کاهش آب برداشتی از رودخانه ایفا می‌کند. پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهرستان‌های اطراف در راستای تکمیل پروژه پساب‌های شهری که طی آن حدود ۵۰۰ کیلومتر لوله‌کشی داخل شهرستان‌های اطراف فولاد مبارکه و لنجان انجام شده است، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: پساب مذکور وارد واحد استحصال فولاد می‌شود و پس از مرحله لخته‌سازی و انعقاد و ترکیب با مواد شیمیایی افزودنی، در مرحله بعد ذرات جامد معلق و باکتری‌های آن جدا و در نهایت وارد واحد اولترافیلتراسیون مستغرق می‌شود که بزرگ‌ترین واحد تصفیه فاضلاب انسانی و تبدیل آن به آب صنعتی در کشور است.

خسروانی‌پور ابراز کرد: بعد از مراحل فوق، آب صنعتی به چرخه تولید وارد و سپس این آب صنعتی مصرف‌ شده برای تصفیه مجدد بازگشت داده می‌شود. در واحد اسمز معکوس از سه هزار مترمکعب، حدود دو هزار و ۱۰۰ مترمکعب مجدد آن به آب صنعتی مورد استفاده در واحدهای مختلف تبدیل می‌شود. همچنین ۹۰۰ مترمکعب دورریز در واحد اسمز ثانویه تصفیه می‌شود و ۹۰ درصد بازچرخانی و به چرخه تولید بازمی‌گردد که ۱۰۰ مترمکعب باقی‌مانده برای خنک‌کاری در واحد سرباره استفاده می‌شود.  

حسین مدرسی‌فر، مدیر بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و محیط‌ زیست شرکت فولاد مبارکه در حاشیه افتتاح دو پروژه زیست‌محیطی، مطرح کرد: مجموعه فولاد مبارکه با توجه به قرار داشتن در منطقه‌ای که آب یکی از معضلات اساسی آن در استمرار تولید است، از سال‌های گذشته با سرمایه‌گذاری بسیار جهت تامین منابع آب پایدار اقدام کرده است.

وی یادآور شد: خرید پساب شهرهای اطراف، تصفیه و استفاده از آن که از سال ۱۳۹۳ عملیاتی شده، یکی از مهم‌ترین اقدامات در این زمینه بوده است که خوشبختانه شاهد افتتاح پروژه‌های تکمیلی آن هستیم. با بهره‌برداری از این طرح، امکان استفاده از آب ریجکت‌شده و غیرقابل استفاده، به‌ عنوان آب صنعتی در خط تولید فراهم شد و این پروژه تا سال ۱۴۰۴ استمرار دارد تا بعد از آن هیچ آبی خامی برای صنعت استفاده نشود. با اجرای کامل پروژه‌های زیست‌محیطی فولاد مبارکه در زمینه آب که تا سه سال آینده عملیاتی می‌شود، فولاد مبارکه برداشت آب خام را به صفر می‌رساند.

مهدی خسروی، رئیس اجرای پروژه‌های سیالات شرکت فولاد مبارکه نیز در این خصوص تاکید کرد: مجموعه فولاد مبارکه از سال ۱۳۹۲ که مشکلات خشک‌سالی در فلات مرکزی کشور شروع شد، بررسی‌های کارشناسی لازم در خصوص تامین منابع آب پایدار برای تولید را آغاز کرد. در نهایت پس از بررسی گزینه‌های مختلف، خریداری و انتقال پساب شهرهای اطراف به این مجموعه انتخاب شد که جلوگیری از آلودگی محیط‌ زیست و پایداری این منبع ازجمله مزایای آن محسوب می‌شد.

وی اظهار کرد: در طرح اولیه، استفاده از پساب تصفیه‌شده برای آبیاری فضای سبز گسترده مجموعه فولاد مبارکه در نظر گرفته شده بود اما با تشدید شرایط خشک‌سالی و ورودی بیش از نیاز برای این فضا، تصمیم مهم مبنی بر تبدیل این پساب به آب صنعتی گرفته شد.

خسروی با اشاره به اینکه تبدیل پساب به آب صنعتی نیازمند تکنولوژی خاصی است، ادامه داد: با مطالعه دقیق در صنایع مطرح دنیا در مجموع روش پیشرفته اولترافیلتراسیون در نظر گرفته شد. به‌کارگیری این روش به هزینه و سرمایه‌گذاری بسیار زیادی نیاز داشت و تکنولوژی آن نیز در اختیار چند کشور محدود بود. خوشبختانه با روش‌های مختلف موفق به تامین تجهیزات گوناگون مورد نیاز به مجموعه فولاد مبارکه شدیم تا بتوانیم از این طریق آب صنعتی مورد نیاز خود را تامین کنیم.

رئیس اجرای پروژه‌های سیالات شرکت فولاد مبارکه اذعان کرد: پروژه یادشده در حال حاضر با ظرفیت یک هزار مترمکعب در ساعت راه‌اندازی شده و قرارداد تامین تجهیزات یک هزار و ۵۰۰ مترمکعبی نیز به امضا رسیده است. می‌توان گفت در مجموع ظرفیت دو هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ساعت می‌تواند تمامی آب صنعتی مورد نیاز فولاد مبارکه را تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: اولترافیلتراسیون «UF» دو نوع است. «UF» تحت‌ فشار و «UF» مستغرق که بازدهی «UF» مستغرق نسبت به نوع دیگر ۷۰ تا ۸۰ درصد بیشتر است. اگر از «UF» تحت‌ فشار در این پروژه استفاده می‌شد، با هزینه‌ای بالاتر شاهد بازدهی کمتری بودیم اما با روش «UF» مستغرق، آب وارد سیستم‌های فیلتر می‌شود و باکتری‌های موجود در آب که در صورت عدم نابودی موجب آسیب رساندن به تجهیزات می‌شود نیز از بین می‌رود. بنابراین در این روش با هزینه‌ای که حدود یک‌ سوم کمتر از روش «UF» تحت‌ فشار است، شاهد بازدهی ۷۰ درصدی هستیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11020

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری