• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

فولاد هرمزگان، افتخار صنعت فولاد کشور

  • کد خبر : 17211
  • 07 اردیبهشت 1402 - 6:21
فولاد هرمزگان، افتخار صنعت فولاد کشور
معاون بازسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: فولاد هرمزگان به عنوان یک شرکت صادرکننده محصولات دارای ارزش افزوده، برند استانی و ملی این صنعت است.

معاون بازسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: فولاد هرمزگان به عنوان یک شرکت صادرکننده محصولات دارای ارزش افزوده، برند استانی و ملی این صنعت است و با توجه به محدودیت‌های انرژی که سال گذشته در کشور وجود داشت، عملکرد این شرکت در حوزه تولید و کسب رکوردهای متنوع تولید و همچنین توجه به رشد تولید قابل تقدیر است و بی‌شک این شرکت از افتخارات صنعت فولاد کشور به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، جلسه بررسی راهکارهای تامین و بهینه‌سازی مصرف انرژی در شرکت فولاد هرمزگان با حضور فرشاد مقیمی، معاون نوسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در شرکت فولاد هرمزگان برگزار شد.

در این جلسه فرشاد مقیمی ضمن اشاره به توانایی‌های شرکت فولاد هرمزگان در تولید انواع گریدهای تختال فولادی و تامین نیاز داخلی و صادراتی، عنوان کرد: ایران، یکی از بالاترین شدت‌های مصرف انرژی در دنیا را دارد و از این رو باید به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی به ویژه در بخش خانگی برویم اما از آنجایی که صنعت فولاد در نوک پیکان قطعی در ناترازی برق در فصول گرم قرار دارد، باید به سمت بهینه‌سازی مصرف انرژی در این حوزه حرکت کنیم. یکی از تجهیزات مصرف‌کننده انرژی در این صنعت، الکتروموتورها هستند که با توجه به کاربرد گسترده آن‌ها در واحدهای فولادی، با نوسازی و بهینه‌سازی آن‌ها می‌توان مصرف انرژی را تا حدودی در صنعت فولاد کاهش داد.

وی با انتقاد از رویکرد مدیران صنعت برق نسبت به صنعت فولاد، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات صنعت کشور را عدم تفاهم این مدیران دانست و افزود: صنعت فولاد، یکی از صنایع انرژی‌بر و بااهمیت برای صنایع جانبی و مصرف‌کننده است و هرگونه اخلال در تولید فولاد می‌تواند صنایع مصرف‌کننده را با مشکل مواجه کند.

معاون نوسازی و بهره‌برداری ایدرو با اشاره به ثبت رکوردهای خیره‌کننده فولاد هرمزگان به ویژه عبور از ظرفیت اسمی در سال ۱۴۰۱، این اتفاق را یک حماسه خواند و تاکید کرد: ثبت رکوردهای تولیدی و عبور از ظرفیت اسمی در سالی که صنعت فولاد دو تا سه ماه از آن را با قطعی برق و دو ماه را با قطعی گاز دست و پنجه نرم می‌کرد، چیزی شبیه یک معجزه بوده و این حماسه از سوی فولاد هرمزگان قابل تقدیر است.

مقیمی اظهار داشت: شرکت فولاد هرمزگان به عنوان یک برند ملی و استانی در تولید فولاد طی یک دهه گذشته فعال بوده است. در حال حاضر نیز با توجه به موفقیت‌های خوبی که در حوزه‌های مدیریتی به ویژه تولید محصولات خوب و بالاتر از ظرفیت اسمی کسب کرده است، به عنوان یکی از افتخارات مهم صنعتی در کشور تلقی می‌شود.

وی با اشاره به صادرات‌محور بودن محصولات شرکت فولاد هرمزگان، مطرح کرد: یکی از سیاست‌های اصلی در کشور این است که محصولات با ارزش افزوده بالاتر صادر کنیم و فولاد هرمزگان توانسته است در سال‌های فعالیت خود در حوزه صادرات به موفقیت‌های بسیار خوبی دست یابد.

معاون نوسازی و بهره‌برداری ایدرو با بیان اینکه هدف از حضور در استان هرمزگان به ویژه شرکت فولاد هرمزگان مبنی بر مدیریت مصرف انرژی و آلایندگی است، یادآور شد: امروز چالش‌های اساسی که صنایع با آن مواجه هستند، تامین انرژی است.

مقیمی ادامه داد: اکنون بحث کاهش مصرف انرژی در کشور برای رفع ناترازی مطرح است. باید توجه داشت که صنعت فولاد در دنیا به عنوان یک صنعت انرژی‌بر شناخته می‌شود. بخشی از انرژی به عنوان فرایند تولید مصرف می‌شود اما در مورد سایر مصارف انرژی در صنعت فولاد، امکان اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی وجود دارد. به عنوان مثال در مورد بازسازی و ارتقای الکتروموتورها که در صنعت فولاد به صورت گستره به کار گرفته می‌شود، می‌توان اقداماتی را انجام داد. برای این موضوع لازم است بررسی‌های اولیه در خصوص تعداد الکتروموتورها و دسته‌بندی‌های آن‌ها در زمینه توان مصرفی صورت گیرد و به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ارسال شود.

وی خاطرنشان کرد: ایدرو حمایت‌هایی را هم از نظر معنوی و هم مادی برای بازسازی الکتروموتورها در نظر گرفته است. خوشبختانه وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز پروژه یاد شده را به عنوان یکی از پروژه‌های ۱۰ گانه وزارتخانه تعریف کرده است. مسئولیت این تغییر بر عهده ایدرو قرار داده شده است و تمام توان خود را برای حمایت از فولاد هرمزگان در این زمینه به کار خواهیم بست.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=17211

نوشته‌های مشابه

08مهر
صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان:

صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت

08مهر
امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال
در حاشیه نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.