• امروز : جمعه - ۱۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 31 March - 2023

كاهش ۲۱ درصدی مصرف آب در نورد گرم

  • کد خبر : 9361
  • 13 دی 1401 - 12:37
كاهش ۲۱ درصدی مصرف آب در نورد گرم
کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه از کاهش 21 درصدی مصرف آب در گردش فرایند پوسته‌زدایی نورد گرم خبر داد.
کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم فولاد مبارکه، از کاهش ۲۱ درصدی مصرف آب در گردش فرایند پوسته‌زدایی نورد گرم خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، امین صالحی با اشاره به اهمیت و نقش آب در فرایند نورد تختال و تولید کلاف گرم، بیان کرد: با اجرای پروژه ارتقاء و بهینه‌سازی کلکتورهای پوسته‌زدای خط نورد گرم، علاوه بر ارتقای کیفیت سطحی محصولات گرم و سرد، با طراحی مناسب کلکتور و به‌کارگیری نازل‌های نسل جدید، مصرف آب در گردش این فرایند به میزان ۳۰۰ مترمکعب در ساعت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه از مهم‌ترین پارامترهای طراحی کلکتورهای پوسته‌زدا میزان ضربه آب، دبی خروجی نازل‌ها و تعداد نازل روی هر کلکتور است، عنوان کرد: از آنجایی که ارتفاع نازل‌ها تا سطح بار تاثیر بسیار زیادی بر ضربه آب روی سطح بار دارد، در این پروژه با استفاده از نرم‌افزار شبیه‌ساز پوسته‌‌زدایی، ارتفاع بهینه نازل‌ها با توجه به نوع آن‌ها محاسبه و با توجه به محدودیت‌های تولیدی، ارتفاع بهینه‌ای برای کلکتورها تا سطح تختال یا بار طراحی شد.

کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم در خصوص اهمیت نقش نازل‌ها در این فرایند، تصریح کرد: در نسل جدید نازل‌های پوسته‌زدا، با استفاده از یک قطعه اضافی که روی نازل نصب می‌شود، علاوه بر فیلتراسیون آب ورودی به نازل، جریان متلاطم آب به جریانی آرام و یکنواخت تبدیل می‌شود که علاوه بر افزایش ضربه آب روی ورق، کاهش مصرف آب را نیز در پی خواهد داشت.

به گفته وی، این پروژه طی مدت چهار سال با همکاری موثر واحدهای گروه فنی تولید، دفتر فنی تعمیرات، تولید و تعمیرات خط نورد گرم، توزیع انرژی و سیالات و خرید مواد مصرفی به انجام رسیده است.

کاهش مصرف آب و افزایش عمر تجهیزات

در همین زمینه، محمدحسن ملکی، کارشناس تعمیرات مکانیک انرژی و سیالات نیز اذعان کرد: تصفیه‌خانه نورد گرم، وظیفه تصفیه فیزیکی آب در گردش این واحد و تنظیم دمای آن را عهده‌دار است. آب مصرفی در فرایند پوسته‌زدایی به حوضچه‌های مخصوص «Scale Pit» هدایت می‌شود. پس از جداسازی پوسته‌ها و لجن‌های موجود در آن، ته‌نشینی نهایی در زلال‌ساز «Clarifier» انجام می‌گیرد و رسوبات باقی‌مانده از آن جدا می‌شود. سپس آب توسط ایستگاه پمپاژ شماره ۱۰ «P10» به سمت فیلترهای شنی «Sand Filter» هدایت می‌شود و جداسازی نهایی رسوبات صورت می‌پذیرد. در مرحله بعدی، در برج‌های خنک‌کننده «Cooling Towers» ده تایی از دمای آب کاسته می‌شود و ایستگاه‌های پمپاژ P10 و P11 آن را به نورد گرم و محل‌های مصرف برمی‌گردانند.

وی اضافه کرد: با اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه، علاوه بر کاهش حدود ۳۰۰ مترمکعب در ساعت آبِ در گردش تصفیه‌خانه نورد گرم، بار سندفیلترهای این واحد کاهش می‌یابد و در درازمدت منجر به افزایش عمر تجهیزات می‌شود.

همچنین کارشناس گروه فنی ناحیه نورد گرم، این دستاورد مهم را به تمامی کارکنان، ذی‌نفعان و شرکای کسب‌وکار گروه فولاد مبارکه تبریک گفت و در همین زمینه از حمایت‌های مدیریت ارشد سازمان، معاونت بهره‌برداری، مدیریت ناحیه نورد گرم، مدیریت انرژی و سیالات و زحمات همکاران ناحیه نورد گرم و پشتیبانی سایر نواحی تشکر و قدردانی کرد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=9361

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری