• امروز : یکشنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 3 December - 2023
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات:

لازمه توسعه معادن، تغییر نگرش تکنیک معدن‌کاری است

  • کد خبر : 11610
  • 10 بهمن 1401 - 9:36
لازمه توسعه معادن، تغییر نگرش تکنیک معدن‌کاری است
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: اگر در این برهه از زمان، از تکنولوژی روز دنیا و دانش فنی لازم استفاده نکنیم به لحاظ اقتصادی به مسائلی برخورد خواهیم کرد که شاید برای حل آن دچار تنش شویم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات گفت: اگر در این برهه از زمان از تکنولوژی روز دنیا و دانش فنی لازم استفاده نکنیم، به لحاظ اقتصادی به مسائلی برخورد خواهیم کرد که شاید برای حل آن دچار تنش شویم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، اردشیر سعدمحمدی در ششمین همایش بین‌المللی سنگ‌آهن ایران، بیان کرد: در حال حاضر ۱۸۰ میلیارد تن ذخایر سنگ‌آهن جهان و میزان ذخایر آهن محتوای این کانسنگ ۸۵ میلیارد تن است. نزدیک به دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن سنگ‌آهن استخراجی سالانه دنیاست. چهار کشور به عنوان سرگروه استخراج سنگ‌آهن در دنیا مطرح هستند. استرالیا در سال گذشته ۹۰۰ میلیون تن، برزیل ۳۸۰ میلیون تن، چین ۳۶۰ میلیون تن و هندوستان ۲۴۰ میلیون تن سنگ‌آهن استخراج داشته‌اند.

وی در همین راستا افزود: در حال حاضر در کشور حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن ذخیره قطعی موجود است. امروز میزان سرمایه‌گذاری در بخش فولاد نزدیک به ۴۹ میلیون تن و ظرفیت ایجاد شده در کشور نزدیک به ۷۵ میلیون تن فولاد بوده و چیزی بالاتر از ۵۵ میلیون تن مطرح است. حال با توجه به مشکلات برق و گاز که در شرایط حاضر با آن مواجه هستیم، اگر فرض کنیم که ۱۰ درصد ظرفیت قابلیت تولید داشته باشد، این نکته به نظر می‌آید که مهم‌ترین برنامه برای کشور، اکتشاف سنگ‌آهن است زیرا ذخیره موجود بیش از ۱۲ تا ۱۵ سال آینده را کفاف نخواهد داد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری در این بخش، تصریح کرد: در آهن اسفنجی بیش از ۱۰۵ یورو و در فولاد بیش از ۲۱۰ یورو به ازای هر تن سرمایه‌گذاری شده است.

سعدمحمدی در ادامه اضافه کرد: اگر قرار است این سرمایه‌گذاری‌ها تبدیل به گردش شود، باید خوراک آن نیز آماده شود. بنابراین کشور باید برنامه مدونی برای اکتشاف ذخایر سنگ‌آهن تدوین کند و حتی نیم‌نگاهی به کشور‌های اطراف برای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تکنیک معدن‌کاری امروز ما چه در بخش طراحی، چه در بخش ماشین‌آلات و چه در بخش نیروی انسانی نیازمند تغییر نگرش و یک برنامه مدون است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تاکید کرد: میزان راندمان کارخانه‌های روز دنیا در بخش کنسانتره با شرایط فعلی ما، حتی در بهترین معادن کشور فاصله زیادی دارد. اگر به این تغییرات توجه نکنیم، این فاصله‌ها یعنی پول و سرمایه‌گذاری که می‌توان با سود بیشتر ایجاد کرد.

سعدمحمدی در پایان یادآور شد: در بخش سنگ‌آهن با هماهنگی‌های بخش خصوصی و وزارت صمت، می‌توانیم میزگرد‌هایی تشکیل دهیم و برنامه‌های هدفمندی را تدوین کنیم. همچنین برای رسیدن به آن برنامه‌ها، باید استراتژی‌های مناسب را در دستور کار قرار دهیم تا پایش آن توسط سیستم‌های نظارتی شکل بگیرد. در این صورت مشکلاتی احتمالی را کم‌رنگ‌تر می‌کنیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11610

نوشته‌های مشابه

12آذر
سند راهبردی صنعت طلا و جواهر کشور تدوین شد
با تاکید بر تسهیل صادرات طلا،

سند راهبردی صنعت طلا و جواهر کشور تدوین شد

12آذر
بهره‌برداری از تور واقعیت مجازی بازدید از معدن زیرزمینی نخلک
معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو خبر داد:

بهره‌برداری از تور واقعیت مجازی بازدید از معدن زیرزمینی نخلک

12آذر
حقوق دولتی معادن کردستان وصول شد
مدیرکل سازمان صمت استان کردستان:

حقوق دولتی معادن کردستان وصول شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.