• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

لزوم افزایش ساخت و نوسازی ماشین‌آلات معدنی کشور

  • کد خبر : 36545
  • 29 آذر 1402 - 13:53
لزوم افزایش ساخت و نوسازی ماشین‌آلات معدنی کشور
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌توان تولیدات را در حوزه معدن متوقف کرد تا ماشین‌آلات معدنی تنها از طریق ساخت داخل تامین شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: نمی‌توان تولیدات را در حوزه معدن متوقف کرد تا ماشین‌آلات معدنی تنها از طریق ساخت داخل تامین شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از صدا و سیما، مصطفی طاهری بیان کرد: از آنجایی که معدن ابتدای زنجیره تولید است و محصولات این بخش در ادامه زنجیره و برای صنایع پایین‌دست مانند خودروسازی و لوازم خانگی استفاده می‌شوند، بنابراین تولید در معدن نباید تحت تاثیر ماشین‌آلات معدنی قرار گیرد.

وی افزود: بخش معدن در قانون برنامه هفتم در مقایسه با سایر بخش‌ها بیشتر پیش‌بینی شده و برای مثال فقط برای حوزه مس، تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کاتد در پنج سال در نظر گرفته شده است که باید فرایند اکتشاف و استخراج با جدیت پیگیری شود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برای توسعه در حوزه معدن باید دو کار انجام دهیم؛ از یک سو باید تعداد ماشین‌آلات معدنی افزایش یابد و از سوی دیگر ماشین‌آلات معدنی موجود نوسازی شوند زیرا عمر ماشین‌آلات معدنی کشور بیش از ۱۵ سال است؛ در حالی که در دنیا این ماشین‌آلات پس از گذشت ۱۰ سال نوسازی می‌شوند.

طاهری ادامه داد: ظرفیت مناسبی برای تولید ماشین‌آلات معدنی کوچک در کشور وجود دارد و تولیدکنندگان می‌توانند نیاز کشور در این بخش را تامین کنند اما برای تولید ماشین‌آلات بزرگ و متوسط ظرفیتی نداریم یا ظرفیت تولید فقط می‌تواند حدود ۲ درصد نیاز کشور را تامین کند.

وی تصریح کرد: در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیشنهاد دادیم که معادن بر اساس توان تولید داخل به تولیدکنندگان ثبت سفارش دهند و بسته به میزان ثبت سفارش امکان واردات داشته باشند؛ با این روند از یک سو تولید داخل رونق می‌گیرد و منابع مورد نیاز تولید تامین می‌شود و از سوی دیگر نیاز معادن به ماشین‌آلات رفع خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: بیش از ۸۵ درصد از تولیدات کشور در ماشین‌آلات معدنی وارداتی است؛ به این معنا که به صورت «CKD» وارد و مونتاژ می‌شوند و در واقع عمق تولید داخل زیاد نیست. عمق ساخت اتوبوس، کشنده، ماشین‌آلات معدنی و راهسازی تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد است که بیشتر مونتاژکار هستیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=36545

نوشته‌های مشابه

26فروردین
افت بیش از ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس
26فروردین
قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید
پس از رکوردهای پیاپی در واحد احیا مستقیم،

قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.