• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023

معدن طلای ساریگونی، غول تولید‌ طلای کشور

  • کد خبر : 10254
  • 26 دی 1401 - 10:32
معدن طلای ساریگونی، غول تولید‌ طلای کشور
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: معدن طلای ساریگونی با تولید سالانه پنج تن طلای خالص، بزرگ‌ترین تولید‌کننده طلای ایران است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: معدن طلای ساریگونی با تولید سالانه پنج تن طلای خالص، بزرگ‌ترین تولید‌کننده طلای ایران است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، بختیار خلیقی بیان کرد: معدن طلای ساریگونی با ذخیره قطعی ۴۱ میلیون تن و با عیار ۲۴.۱ گرم در تن و تولید سالانه پنج تن طلای خالص، بزرگ‌ترین تولید‌کننده طلای کشور است. این معدن طلا، یکی از واحد‌های تولیدی صنایع و معدن استان بوده که حرفی برای گفتن در خاورمیانه و ایران دارد.

وی در همین راستا افزود: انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده نزدیک، معدن طلای سقز به بهره‌برداری برسد و با تولید طلای ۳۵۰ کیلوگرم در سال و اشتغال‌زایی ۳۵۰ نفر به بحث توانمندی‌های استان اضافه شود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: از دیگر ظرفیت‌های معدنی استان، سنگ‌آهن است که در شهرک بیجار واقع شده و ۴۴ میلیون تن ذخیره قطعی با عیار ۴۷ درصد و استخراج دو میلیون تن دارد که بزرگ‌ترین واحد معدنی سنگ‌آهن در استان کردستان است و تولید کنستانتره می‌کند.

خلیقی با بیان اینکه دیگر ذخایر سنگ‌آهن استان در سراب، بیجار، گلاله، قروه و سنگ مرمر باباشور آب قروه هستند که مهم‌ترین معادن استان را تشکیل می‌دهند، خاطرنشان کرد: معدن باریت عبدالصمدی پریوان با ذخیره ۶۰۰ هزار تنی، جزو معادن بزرگ باریت کشور است.

وی ادامه داد: در حوزه معدن، شناسایی هفت محدوده طلا و سنگ‌آهن در پهنه سقز، شناسایی ۶ محدوده امیدبخش طلا و سنگ‌آهن در پهنه بیجار و شناسایی ۱۴ محدوده امیدبخش طلا و سنگ‌آهن در پهنه قروه، یکی از اولویت‌های کاری اداره صنعت، معدن و تجارت کردستان است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان اذعان کرد: در سال ۱۴۰۱ با اعتبار ۸۰ میلیارد تومانی علاوه بر پهنه سقز، قروه و بیجار پهنه دیواندره هم در قالب پرواز ژئوفیزیک هوایی توسط سازمان زمین‌شناسی انجام شد و با ۵۰ متر پرواز هوایی، نزدیک به ۵۸ درصد خاک کردستان در قالب طرح تحول زمین‌شناسی قرار گرفت.

بر اساس گزارشی از صدا‌و‌سیما، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: استان کردستان جزو استان‌های سوم در کشور است که طرح مطالعه شناختی آن توسط سازمان زمین‌شناسی شکل می‌گیرد و به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده می‌شود. سپس با هماهنگی ایمیدرو سرمایه‌گذاری‌هایی در قالب بسته سرمایه‌گذاری واگذار می‌شود و انتظار می‌رود در آینده نزدیک شاهد توسعه همه‌جانبه استان باشیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=10254
  • منبع : صدا و سیما

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.