• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023

معدن گراسبرگ اندونزی، دومین معدن بزرگ مس در جهان

  • کد خبر : 10461
  • 28 دی 1401 - 13:32
معدن گراسبرگ اندونزی، دومین معدن بزرگ مس در جهان
شرکت فری‌پورت، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس، طلا و مولیبدن در جهان است. این شرکت دو معدن در آمریکای جنوبی، ۹ معدن در آمریکای شمالی و معدن گراسبرگ را در اندونزی دارد.

شرکت فری‌پورت، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس، طلا و مولیبدن در جهان است. این شرکت دو معدن در آمریکای جنوبی، ۹ معدن در آمریکای شمالی و معدن گراسبرگ را در اندونزی دارد. معدن گراسبرگ با ۳۲.۲ میلیارد و معدن «Cerro Verde» با ۲۷.۹ میلیارد پوند، بیشترین سهم را در بین ذخایر مس این شرکت دارند. معدن گراسبرگ علاوه بر قسمت‌های روباز، سه بخش زیرزمینی به نام‌های «Grasberg Block Cave»، «Deep Mill Level Zone» و «Big Gossan» دارد. شرکت «Freeport McMoran» حدود ۴۹ درصد از سهام این معدن را در اختیار دارد و مابقی سهام متعلق به دولت کشور اندونزی است. در سال ۲۰۲۱، ذخیره بخش «Grasberg Block Cave» از معدن گراسبرگ حدود ۱۵ درصد و سایر معادن اندونزی حدود ۲ درصد از کل ذخایر این شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. محصول اصلی تولیدی در معادن اندونزی، کنسانتره و کاتد مس است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، شرکت Freeport-McMoran (FCX) یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس در دنیاست که حدود ۹.۵ درصد از مس جهان را در سال ۲۰۲۱ تامین کرده ‌است. دفتر مرکزی این شرکت در ایالت آریزونای آمریکا قرار دارد. این شرکت چند ملیتی، معادن زیادی در نقاط مختلف جهان شامل دو معدن در آمریکای جنوبی، ۹ معدن در آمریکای شمالی و معدن گراسبرگ در کشور اندونزی دارد. متوسط طول عمر معادن این شرکت حدود ۲۵ سال تخمین زده شده ‌است.

حجم ذخایر مس معادن این شرکت در اندونزی ۳۲.۲ میلیارد پوند، آمریکای شمالی ۴۳ میلیارد پوند و آمریکای جنوبی ۳۱.۹ میلیارد پوند برآورد شده ‌است. همچنین حجم کلی ذخایر طلا ۲۷.۱ میلیون اونس و مولیبدن ۳.۳۹ میلیون پوند اعلام شده ‌است. به‌ طور کلی، محصولات تولیدی این شرکت مس، طلا و مولیبدن هستند. محصولات مسی تولیدشده شامل کنسانتره، کاتد، مفتول و سایر است.

واحدهای ذوب و پالایش «Miami» و «El Paso» در آمریکا و واحد «Atlantic» در اسپانیا به‌ طور کامل و حدود ۴۰ درصد از واحد ذوب «PT Smelting» به شرکت

«Freeport-McMoran» تعلق دارد. میزان درآمد واحد «Atlantic» در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۸ میلیارد دلار اعلام شد که به دلیل نگهداری و تعمیرات شرکت و کاهش قیمت مس در سال اخیر حدود ۲۲ درصد نسبت به دوره قبل کاهش داشته‌ است.

سهم ۴۹ درصدی از معادن گراسبرگ

معدن گراسبرگ با ظرفیت مس ۸۰۰ هزار تن، دومین معدن مس در جهان به شمار می‌آید که در پاپوآ در کشور اندونزی قرار گرفته ‌است. این معدن علاوه بر قسمت روباز، سه بخش زیرزمینی به نام‌های «Grasberg Block Cave» ،«Deep Mill Level Zone» و «Big Gossan» دارد. شرکت «Freeport-McMoran» حدود ۴۹ درصد از سهام این معدن را در اختیار دارد و مابقی سهام به دولت کشور اندونزی تعلق دارد. محصول اصلی تولیدی در این معدن، کنسانتره مس است. حجم ذخایر طلای معدن این شرکت در اندونزی برای سال ۲۰۲۱ حدود ۲۶.۶ میلیون اونس برآورد شد که نسبت به ذخایر مس ۳۲.۲ میلیون پوند این کشور مقدار قابل توجهی است.

معادن آمریکای جنوبی شامل «El Abra» در شیلی و «Cerro Verde» در پرو هستند. کنسانتره و کاتد مس تولیدشده در این معادن طبق قراردادهای بلندمدت فروخته می‌شود. معدن «Cerro Verde» با ظرفیت مس ۵۰۰ هزار تن، ششمین معدن بزرگ دنیا به شمار می‌رود. علاوه بر مس، کنسانتره مولیبدن و نقره، از دیگر محصولات این معدن به‌ شمار می‌روند.

معادن مس آمریکای شمالی شامل «Morenci»، «Bagdad»، «Safford»، «Sierrita»، «Miami»، «Chino» و «Tyrone» می‌شوند که در کشور آمریکا قرار دارند. معدن «Morenci» با ظرفیت مس۵۷۰ هزار تن، چهارمین معدن مس در جهان است و محصولات تولیدی آن کنسانتره و کاتد مس هستند. حدود ۷۲ درصد از سهام این معدن به شرکت «Freeport-McMoran» تعلق دارد. دو معدن دیگر این شرکت «Henderson» و «Climax» در ایالت کلرادو کشور آمریکا هستند که فقط مولیبدن تولید می‌کنند.

این شرکت در «Miami» آمریکا یک معدن روباز، واحد ذوب، بازیافت و تولید مفتول دارد. از آنجایی که اسید سولفوریک محصول جانبی برای کنسانتره مس تولیدشده در واحد ذوب است، این واحد یکی از تامین‌کنندگان اصلی سولفوریک اسید به‌ حساب می‌آید که اسید مورد نیاز تمام واحدهای آمریکای شمالی را تامین می‌کند.

پیش‌بینی تولید بیش از ۴.۳ میلیون پوند مس در ۲۰۲۲

حجم فروش سالانه فلز مس ۳.۸ میلیارد پوند و طلا ۱.۴ میلیون اونس در سال ۲۰۲۱ اعلام شد که به ترتیب ۶ درصد و ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌اند. با بررسی صورت ‌گرفته در گزارش سالیانه سال ۲۰۲۱ این شرکت و هدف‌گذاری‌های انجام شده، حجم فروش مس تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۴.۳ میلیارد پوند و حجم فروش طلا به ۱.۶ میلیون اونس خواهد رسید. این در حالی است که تا پایان ۹ ماه اول سال ۲۰۲۲، حدود ۹۵ درصد از حجم فروش مس و ۱۱۲ درصد از حجم فروش طلا تحقق یافته ‌است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال حجم فروش مس و طلا تا حد زیادی از مقادیر اعلام شده شرکت فراتر رود.

در نمودار بک، حجم ذخایر قطعی و احتمالی مس در معادن شرکت «Freeport-McMoran» رسم شده ‌است. معدن گراسبرگ با ۳۲.۲ میلیارد پوند و معدن «Cerro Verde» با ۲۷.۹ میلیارد پوند، بیشترین سهم را در بین معادن به خود اختصاص داده‌اند.

در سال ۲۰۲۱، ذخایر معادن گراسبرگ معدن «Grasberg Block Cave» حدود ۱۵ درصد و سایر معادن کمتر از ۲ درصد از کل ذخایر این شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. واحد زیرزمینی «Grasberg Block Cave» به تنهایی حدود ۵۲ درصد از ذخایر مس کشور اندونزی را تامین می‌کند. پس از آن، «Deep Mill Level Zone» و «Kucing Liar» هر کدام ۲۰ درصد و «Big Gossan» حدود ۷ درصد از منابع مس این کشور را خود جای داده‌اند.

میزان درآمد شرکت «Freeport-McMoran» در سال ۲۰۲۱، حدود ۲۲ میلیارد و ۸۴۵ میلیون دلار بود که نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۳۸ درصد افزایش داشت. در نمودار دو، درآمد ناخالص شرکت «Freeport-McMoran» در سال ۲۰۲۱ به تفکیک نوع محصول و جغرافیای فروش آورده شده ‌است. در سال ۲۰۲۱، حدود ۷۶ درصد از درآمد این شرکت از طریق فروش کنسانتره، کاتد و مفتول به دست آمده ‌است. علاوه‌براین، در این سال کشورهای آمریکا، سوییس و اندونزی بیشترین سهم را در خرید محصولات این شرکت دارا بودند.

حجم درآمد شرکت در سال ۲۰۲۱ از فروش کنسانتره مس حدود ۴۹ درصد، کاتد ۲۹ درصد و مفتول و سایر محصولات مسی، حدود ۴۹ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشته ‌‌است. همچنین میزان درآمد حاصل از فروش از کشور آمریکا ۲۷ درصد، سوئیس ۴۵ درصد و اندونزی ۴۴ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ رشد داشته ‌است.

کاهش ۸ درصدی انتشار کربن دی‌اکسید

از آنجایی که شرکت «Freeport-McMoran» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس در جهان نقش مهمی را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد، سالانه اقدامات زیادی در زمینه استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر توسط این شرکت برنامه‌ریزی می‌شود. با توجه به معاهده پاریس، این شرکت در نظر دارد تا انتشار کربن دی‌اکسید خود را تا سال ۲۰۵۰ تقریبا به صفر برساند.

به‌ طور کلی، کربن دی‌اکسید منتشر‌شده از هر صنعت به سه گستره نوع یک و ۲ و ۳ تقسیم می‌شود. گستره نوع یک، میزان انتشار کربن دی‌اکسید برای تولید محصول به‌ طور مستقیم را بیان می‌کند. به‌ طور مثال، میزان انتشار کربن دی‌اکسید از ماشین‌آلات و تجهیزات یک شرکت در این دسته قرار می‌گیرد. گستره نوع ۲، به انتشار کربن دی‌اکسید به صورت غیرمستقیم و از طریق تامین انرژی برای تولید محصول اشاره دارد.

گستره نوع ۳، هرگونه انتشار کربن دی‌اکسید از طریق حمل‌ونقل محصول، مصرف کاغذ و یا حتی میزان انتشار کربن دی‌اکسید هر کدام از محصولات اولیه مورد نیاز هر شرکت برای تولید محصول را در بر می‌گیرد. بررسی مقدار انتشار کربن دی‌اکسید در گستره ۳، امری پیچیده است و به راحتی قابل اندازه‌گیری دقیق نیست.

گفتنی است که حدود ۷۰ درصد از انتشار کربن دی‌اکسید این مجموعه مربوط به واحد ذوب «Atlantic»، واحدهای آمریکای جنوبی و شمالی است و ۳۰ درصد مابقی آن به معادن اندونزی تعلق دارد. میزان انتشار کربن دی‌اکسید گستره ۱ و۲ این شرکت در سال ۲۰۲۰، حدود ۷.۱ میلیون تن بود که نسبت به سال گذشته حدود ۸ درصد و از سال ۲۰۱۶، سالانه ۴۶۹ هزار و ۶۲۷ تن کاهش پیدا کرده‌ است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=10461

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.