• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان عنوان کرد:

همکاری فولاد سنگان با شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه کانی‌های کم‌عیار آهن «SMI»

  • کد خبر : 35165
  • 12 آذر 1402 - 5:07
همکاری فولاد سنگان با شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه کانی‌های کم‌عیار آهن «SMI»
مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: این مقوله برای اولین بار در ایران و خاورمیانه اتفاق افتاده است و با این روش کانی‌های کم‌عیار آهن غیرمگنیتی مثل هماتیت که عیار پایین دارند، به مگنتیت تبدیل می‌شوند و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارند.

مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان گفت: این مقوله برای اولین بار در ایران و خاورمیانه اتفاق افتاده است و با این روش کانی‌های کم‌عیار آهن غیرمگنیتی مثل هماتیت که عیار پایین دارند، به مگنتیت تبدیل می‌شوند و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، علی امرایی با بیان اینکه این شرکت سرمایه‌گذاری اولیه ۵۰ میلیون یورو و قراردادی با شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه استفاده از کانی‌های کم‌عیار آهن «SMI» منعقد کرده است، اظهار داشت: این مقوله تکنولوژی جدیدی به شمار می‌آید و برای اولین بار در ایران و خاورمیانه اتفاق افتاده است. با این روش کانی‌های کم‌عیار آهن غیرمگنیتی مثل هماتیت که عیار پایین دارند، به مگنتیت تبدیل می‌شوند و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارند.

وی در خصوص طرح‌های توسعه‌ای شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، عنوان کرد: فولاد سنگان با ظرفیت تولید پنج میلیون تن گندله و پنج میلیون تن کنسانتره، طرح‌های توسعه زیادی در دست احداث دارد؛ همچنین بزرگ‌ترین کارخانه کنسانتره هماتیت کشور با ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن در دست احداث است و با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون یورویی (۴۵۰ هزار میلیارد ریالی)، ظرفیت تولید واحد گندله‌سازی از پنج به ۷٫۵ میلیون تن می‌رسد.

مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در ارتباط با بازارهای فروش این شرکت، مطرح کرد: خریدار تمام محصولات ما، شرکت فولاد مبارکه است و تمام طرح‌های توسعه‌ای شرکت قرار است تا ۱۴۰۴ و ۱۴۰۵ به بهره‌بردای برسد.

امرایی در ارتباط با اقدامات زیست‌محیطی، کنترل پساب و فولاد سبز در فولاد سنگان، خاطرنشان کرد: یکی از روش‌های تامین منابع آب مصرفی ما از طریق پساب است. تصفیه پساب در شهر تایباد خراسان رضوی برای تامین بخشی از آب مصرفی فولاد سنگان است؛ همچنین پروژه‌ای به عنوان اسپلیدر یا انباشت مکانیزه باطله‌های سنگ‌آهن برای اولین بار در خاومیانه توسط فولاد سنگان در دست اجراست. با توجه به اینکه باطله‌ها میکرونیزه هستند، به صورت فشرده انباشت می‌شوند و هیچ‌گونه آلایندگی برای محیط زیست ندارند. در زمینه فولاد سبز نیز تلاش ما این است که آلایندگی زیست‌محیطی نداشته باشیم؛ از آنجایی که ما مشغول تولید کنسانتره و گندله داریم و بحث فولاد سبز در حوزه تولید فولاد با استفاده از هیدروژن است، بنابراین این مسئله به فولادسازها مرتبط است.

وی در ادامه با بیان اینکه این شرکت نیروگاه بادی ۲۰۰ مگاواتی را با همکاری شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه در دست احداث دارد، تصریح کرد: این پروژه به دلیل نیاز ۲۰۰ مگاواتی مصرف برق برای طرح‌های توسعه‌ای آینده با همکاری شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه است. هم‌اکنون ۱۰۰ مگاوات مصرف برق داشته و به ۱۵۰ مگاوات دیگر برای طرح‌های توسعه‌ای در آینده نیاز داریم که نیاز ما با احداث این نیروگاه تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در پایان در ارتباط با تمهیدات درنظر گرفته شده از سوی این شرکت برای فصل سرما، یادآور شد: یکی از نگرانی‌های ما در سال گذشته، قطعی گاز بود که ۱۲۰ روز با آن مواجه بودیم؛ به همین دلیل، قطعی گاز قطعا یکی از چالش‌های پیش روی ما در فصل سرما خواهد بود و با راهبردی که شرکت فولاد مبارکه در زمینه مشارکت با وزارت نفت در زمینه استحصال گاز داشته است، امیدواریم برای سال آینده این مشکل رفع شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=35165

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.