• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024

«ومعادن»، حافظ منافع سهام‌داران و توسعه کشور

  • کد خبر : 39027
  • 08 بهمن 1402 - 5:50
«ومعادن»، حافظ منافع سهام‌داران و توسعه کشور
معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» گفت: با توجه به پیگیری‌هایی که در پیشبرد پروژه‌های پیشران کشور انجام‌ شده است، در حال حاضر تقریبا هیچ کدام از پروژه‌های پیشران با چالش جدی مواجه نیستند.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» گفت: با توجه به پیگیری‌هایی که در پیشبرد پروژه‌های پیشران کشور انجام‌ شده است، در حال حاضر تقریبا هیچ کدام از پروژه‌های پیشران با چالش جدی مواجه نیستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، محمدحسین قائمی‌راد بیان کرد: می‌توان انتظار داشت در سال ۱۴۰۴ بسیاری از پروژه‌های پیشران به بهره‌برداری برسند.

وی تصریح کرد: پروژه فولاد کردستان با مالکیت ۵۶ درصدی «ومعادن»، شامل پروژه احداث کارخانه آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن (۲۲.۹۱ درصد پیشرفت) و احداث واحد ذوب و فولادسازی با ظرفیت یک میلیون تن (۱۲.۵ درصد پیشرفت) است. پروژه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی الماس آرتاویل با مالکیت ۴۰ درصدی «و معادن»، حدود ۳۹.۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن»، پروژه احداث کارخانه تولید کنسانتره سنگ‌آهن صبانور با ظرفیت دو میلیون تن که از ابتدای سال جاری کلید خورد، تاکنون ۲.۵۵ درصد پیشرفت داشته است و پیش‌بینی می­‌شود اواسط سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری برسد.

قائمی‌راد ادامه داد: پروژه صبا امید غرب شامل یک واحد گندله‌سازی به ظرفیت یک میلیون تن بوده و در حال حاضر حدود ۴۷.۲۲ درصد پیشرفت داشته است. در خصوص این پروژه به علت تحریم‌های اعمال‌ شده، پیمانکار خارجی پروژه متاسفانه با بدعهدی بسیاری که انجام داد، پروژه را با تاخیرهای قابل‌توجهی مواجه کرد اما اخیرا با مذاکراتی که صورت گرفته، پروژه دوباره در مسیر پیشرفت قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: پروژه بلوک دوم گازی سمنان که ۳۶۶ مگاوات ظرفیت دارد، اولین پروژه پیشرانان پیشرفت بود که به بهره‌برداری رسید. لازم به ذکر است این پروژه ظرف کمتر از یک سال اجرایی شد که این موضوع به‌ نوعی یک رکورد در کشور محسوب می‌­شود. همچنین پروژه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی آهن اسفنجی فولاد اقلید با مالکیت ۵۱ درصدی «و معادن»، حدود ۱۳.۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

بر اساس این گزارش علاوه بر پروژه‌های پیشرانان، پروژه‌هایی دیگری با راهبری هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در جریان است.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» در خصوص این پروژه‌ها، مطرح کرد: احداث کارخانه تولید کنسانتره مس جانجا با مالکیت ۲۵ درصدی «و معادن» با ظرفیت ۱۳۰ هزار تن کنسانتره مس و با با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورو، یکی دیگر از این پروژه‌ها به شمار می‌آید که در حال حاضر ۸.۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

قائمی‌راد اظهار داشت: احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی صنعت گستر سورنا با مالکیت ۵۰ درصدی «ومعادن» و سرمایه­‌گذاری ۲۶۰ میلیون یورو در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکار است. همچنین احداث کارخانه تولید فروسیلیکومنگنز شیروان با ظرفیت ۴۰ هزار تن با مالکیت ۷۱ درصدی «و معادن» و سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیون یورو نیز در مرحله انعقاد قرارداد با پیمانکار قرار دارد. از دیگر پروژه‌های «ومعادن» می‌توان به تولید نوار نقاله در شرکت کانیار ساعی با مالکیت ۴۹ درصدی «ومعادن» به ظرفیت ۲۰ هزار تن و با سرمایه­‌گذاری بک هزار میلیارد تومان اشاره کرد که هم‌اکنون در مرحله برگزاری مناقصه انتخاب پیمانکار است.

وی ابراز کرد: پروژه‌های سرمد ابرکوه، شرق فولاد خراسان، جاده ریل دریا و گلنرود توسط شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات جمعا با سرمایه‌گذاری ۱۶۶ میلیون یورو و ۹۸۳ میلیارد تومان راهبری می‌شود؛ همچنین پروژه آریا تایر هامون با ظرفیت ۲۷ هزار تن و مالکیت ۱۹ درصدی «و معادن»، با سرمایه­‌گذاری ۹۰ میلیون یورو و ۱۸۰ میلیارد تومان در مرحله انتخاب پیمانکار است.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» در خصوص برنامه‌ها و سیاست‌های عمده شرکت، یادآور شد: سیاست اصلی هلدینگ سرمایه­‌گذاری توسعه معادن و فلزات بر اساس ماموریت سند استراتژیک هلدینگ، تکمیل زنجیره ارزش و برقراری توازن در زنجیره ارزش است. به‌ عنوان‌ مثال، کمبود و قطعی مکرر برق در حال حاضر موجب عدم­‌النفع زیادی برای شرکت­‌ها و از جمله شرکت­‌های زیرمجموعه هلدینگ می‌­شود. از این‌ رو هلدینگ خود را ملزم دانسته است با تاسیس نیروگاه برق در حد توان این مشکل را تقلیل دهد؛ کمااینکه یک هلدینگ تخصصی در حوزه برق تحت عنوان شرکت پویا انرژی ذیل هلدینگ سرمایه­‌گذاری توسعه معادن و فلزات ایجاد شده است که احداث دو بخش بخار (سیکل ترکیبی) با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون یورو را در دست اجرا دارد.

به گفته قائمی‌راد، با توجه به پیش­‌بینی کمبود سنگ­‌‎آهن شرکت‌های پایا، اکتشاف تجلی صبا و یاقوت توسعه معادن و فلزات خاورمیانه تاسیس‌ شده‌اند که ماموریت اصلی آن‌ها اکتشاف در پهنه‌های جدید است. تمام این سیاست­‌ها برای برقراری توازن زنجیره صورت گرفته و همه تلاش ما این است که رسالت خود را به­ عنوان هلدینگ تخصصی در حوزه معادن کشور به‌ درستی انجام دهیم تا ضمن حفظ منافع سهام‌داران، گام موثری در مسیر توسعه کشور برداشته شود.

وی با بیان اینکه از دیگر سیاست‌های هلدینگ بهینه‌­سازی پرتفوی سرمایه­‌گذاری است، گفت: هلدینگ همواره می­‌کوشد سبد بهینه‌ای از ریسک و بازدهی و هم­چنین با نگاه هم‌افزایی بین کسب‌­‎‌وکارها را انتخاب کرده تا در نهایت به پرتفوی بهینه­‌ای دست یابد.

معاون برنامه‌ریزی، بودجه و نظارت بر امور شرکت‌های «ومعادن» در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر برنامه استراتژیک هلدینگ توسعه معادن و فلزات و همچنین استراتژی رشد شرکت­‌های زیرمجموعه در حال تدوین است. هدف اصلی از تدوین این برنامه، مشخص شدن نقش هر یک از شرکت­‌ها در توسعه آتی هلدینگ، شناسایی ضعف­‌ها و برنامه­‌ریزی جهت رفع کاستی­‌های پیش رو است. مهم‌ترین ماموریت هلدینگ بر اساس سند استراتژیک، نقش‌­آفرینی در زنجیره بالادستی فولاد و تامین پایدار خوراک برای صنایع فولادی کشور است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=39027

نوشته‌های مشابه

26فروردین
افت بیش از ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس
26فروردین
قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید
پس از رکوردهای پیاپی در واحد احیا مستقیم،

قطار رکوردشکنی فولاد هرمزگان به واحد فولادسازی رسید

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.