• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

پرتغال در جمع استخراج کنندگان لیتیوم

  • کد خبر : 28304
  • 19 شهریور 1402 - 8:57
پرتغال در جمع استخراج کنندگان لیتیوم
آژانس محیط زیست پرتغال موافقت خود را با شرکت محلی لاسورکرسوس برای استخراج لیتیوم با درجه باتری در یکی از اولین معادن لیتیوم این کشور که انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۷ به بهره‌برداری برسد، اعلام کرده است.

آژانس محیط زیست پرتغال موافقت خود را با شرکت محلی لاسورکرسوس برای استخراج لیتیوم با درجه باتری در یکی از اولین معادن لیتیوم این کشور که انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۷ به بهره‌برداری برسد، اعلام کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمپاسکو، این پروژه در منطقه شمالی مونتالگره در نزدیکی مرز اسپانیا و با سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی شده ۶۵۰ میلیون یورو (۶۹۶ میلیون دلار) در مسابقه استخراج لیتیوم در پرتغال همراه با شرکت منابع ساوانا مستقر در لندن قرار می‌دهد و اخیرا برای معدن روباز باروسو مجوز دریافت کرده است.

پرتغال با بیش از ۶۰ هزار تن ذخایر لیتیوم شناخته شده، محور تلاش‌های اروپا برای تامین امنیت بیشتر زنجیره ارزش باتری و کاهش وابستگی به واردات بوده است. با این حال، نگرانی‌ها در مورد اثرات زیست‌محیطی و اجتماعی استخراج لیتیوم از سوی گروه‌های حافظ طبیعت و جوامع محلی منجر به تاخیرهای متعدد در تصویب پروژه‌های استخراج لیتیوم و همچنین مزایده بزرگ امتیازات جدیدی شده که دولت در ابتدا برای سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی کرده بود.

لاسورکرسوس در ماه مارچ سال ۲۰۱۹ مجوزهای معدنی را دریافت کرد اما شروع پروژه به تایید نهایی ارزیابی اثرات زیست‌محیطی این معدن بستگی داشت. آژانس محیط زیست پرتغال در بیانیه‌ای اعلام کرد که استخراج معدن در مونتالگره را با صدور ارزیابی اثرات زیست‌محیطی مطلوب علی‌رغم اینکه رایزنی عمومی بیشتر در مورد اجرای پروژه منفی بود، مجاز می‌داند.

در این بیانیه آمده است که همانند آنچه قبلا در پروژه‌های دیگر رخ داده است، ارزیابی توسعه‌یافته توسط آژانس محیط زیست منافع استراتژیک لیتیوم را در نظر گرفته و شهرداری مونتالگره ۷۵ درصد از حق امتیاز این معدن را دریافت خواهد کرد.

سخنگوی لاسورکرسوس بیان کرد: این پروژه که بدون هیچ‌گونه شرایط مرتبط تصویب شد، همچنین شامل یک کارخانه فرآوری سنگ معدن در مجاورت معدن می‌شود که برای مکان دقیق آن به ارزیابی اثرات زیست‌محیطی جداگانه‌ای نیاز دارد.

انتظار می‌رود کل سرمایه‌گذاری در معدن و پالایشگاه به حدود ۶۵۰ میلیون یورو برسد. لاسورکرسوس قصد دارد ساخت‌وساز را در ابتدای سال ۲۰۲۵ و تولید هیدروکسید لیتیوم را در اواخر سال ۲۰۲۷ آغاز کند. در پایان گفتنی است که اگرچه بخش اعظمی از پروژه لاسورکرسوس زیرزمینی است اما شامل استخراج معادن روباز نیز می‌شود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=28304

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.