• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

پیش‌بینی‌ها از بازار سنگ‌آهن و فولاد در ۲۰۲۳

  • کد خبر : 17723
  • 12 اردیبهشت 1402 - 12:25
پیش‌بینی‌ها از بازار سنگ‌آهن و فولاد در ۲۰۲۳
کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری شرکت «ومعادن» گفت: قیمت سنگ‌آهن و به دنبال آن سایر محصولات زنجیره فولاد با بازگشایی مرزهای چین و کاهش محدودیت‌های کرونایی از سه ماهه پایانی ۲۰۲۲ روند صعودی را آغاز کرد.

کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری شرکت «ومعادن» گفت: قیمت سنگ‌آهن و به دنبال آن سایر محصولات زنجیره فولاد با بازگشایی مرزهای چین و کاهش محدودیت‌های کرونایی از سه ماهه پایانی ۲۰۲۲، روند صعودی را آغاز کرده است؛ اگرچه در حال حاضر شاخص سنگ‌آهن ۶۲ درصد، در محدوده ۱۰۶ دلار در هر تن است اما عمده موسسات بزرگ دنیا، قیمت سنگ‌آهن را برای سال ۲۰۲۳ در محدوده ۱۰۰ دلار در هر تن پیش‌بینی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، فاطمه حقیقی، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری شرکت «ومعادن»، طی یادداشتی در خصوص بازار سنگ‌آهن و فولاد در سال جاری میلادی نوشت: اگرچه در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به دلیل اعمال محدودیت‌های کرونایی در چین، کاهش ساخت‌و‌ساز، کاهش تقاضا، اختلال در زنجیره تامین و کاهش قیمت سنگ‌آهن رقم خورد اما با لغو محدودیت‌های کرونایی در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ و بازگشایی مرزهای چین، نرخ سنگ‌آهن و به دنبال آن سایر محصولات زنجیره فولاد در مسیر صعودی قرار گرفت. البته در زمستانی که گذشت، محدودیت‌های عرضه سنگ‌آهن از جمله برزیل، تحت تاثیر آب و هوا و محدودیت فصلی زمستانه در چین نیز به حمایت از قیمت‌ها در سه ماهه اول ۲۰۲۳ کمک کرد.

شاخص مدیران خرید کاربران جهانی فولاد «PMI» از ۴۹.۳ در ماه فوریه، به ۵۳.۲ در ماه ژانویه افزایش یافت که نشان‌دهنده بهبود شرایط عملیاتی و بازگشت تولیدکنندگان فولاد است. افزایش ۳.۹ واحدی عمدتا تحت تاثیر بازگشت سریع در آسیا ۵۴.۱ و بهبود شرایط در اروپا ۵۰.۵ است؛ در حالی که ایالات متحده با رکود ضعیف ۴۹.۳ همراه بوده است.

تولید در بخش جهانی فولاد برای اولین بار در هفت ماه گذشته، در ماه فوریه و با سریع‌ترین نرخ از ماه ژوئن سال گذشته افزایش یافت. تولیدکنندگان آسیایی دومین رشد قوی در تولید را از ماه دسامبر ۲۰۱۰ به ثبت رساندند؛ در حالی که همتایان اروپایی آن‌ها اولین افزایش در ۱۲ ماه گذشته را ثبت کردند. تولید فولاد آمریکا برای پنجمین ماه متوالی و با نرخ ضعیف‌تری نسبت به ماه اکتبر ۲۰۲۲ کاهش یافت.

سفارشات جدید در کاربران جهانی فولاد برای اولین بار در هفت ماه گذشته و با سریع‌ترین نرخ از ماه ژوئن ۲۰۲۱ افزایش یافت. اشتغال نیز در بخش جهانی مصرف‌کننده فولاد در ماه فوریه، با قوی‌ترین نرخ در پنج سال گذشته افزایش پیدا کرد. آسیا بیشترین افزایش اشتغال را در ۶ سال گذشته داشته است؛ در حالی که شرکت‌های اروپایی با سرعت کمی بیشتر از شرکت‌های آمریکایی به جذب نیرو ادامه داده‌اند.

تورم قیمت نهاده در مصرف‌کنندگان فولاد، از بالاترین رقم هفت ماهه ژانویه کاهش یافت و کمتر از روند بلندمدت بود. در مقابل، تورم قیمت تولید به سریع‌ترین نرخ از ماه ژوئن گذشته رسید و بالاتر از میانگین بلندمدت خود باقی ماند. برای هر دو معیار، ایالات متحده سریع‌ترین افزایش و آسیا کمترین افزایش را ثبت کردند.

عوامل عمده موثر بر بازار سنگ‌آهن و فولاد جهان در سال ۲۰۲۳

-حمایت مالی احتمالی چین از بخش املاک بدهکار

طبق گزارش‌ها، دولت چین در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی یک صندوق املاک و مستغلات به ارزش ۳۰۰ میلیارد یوان یا حدود ۴۴.۵ میلیارد دلار برای حل بحران بدهی است که توسعه‌دهندگان املاک داخلی چین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

-بهبود هرچند اندک سودآوری کارخانه‌های فولاد چین

-محدودیت‌های عرضه و به تبع آن کاهش موجودی فولاد

-کاهش صادرات سنگ‌آهن برزیل به میزان ۲ درصد یا ۱۲.۲ میلیون تن نسبت به سال قبل در هفت‌ ماهه اول سال ۲۰۲۲ به دلیل آب‌ و هوای مرطوب و محدودیت‌های ادامه‌دار در معادن شمالی «Vale»

عوامل تضعیف رشد:

-نگرانی‌های بازار در مورد کندی اقتصاد جهانی

-ادامه محدودیت‌های تولید فولاد چین

-رکود بخش املاک و کاهش تقاضای فولاد چین

-روند رشد منفی برای سرمایه‌گذاری در املاک و زمین در حال ساخت چین که در ماه ژوئن به ترتیب ۵.۴ و ۲.۸ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت

پیش‌بینی‌ها از بازار سنگ‌آهن و فولاد در ۲۰۲۳

اس اند پی با توجه به مزایای گسترده‌تر بازگشایی چین، متوسط قیمت سنگ‌آهن را برای سه فصل آتی سال جاری ۱۱۷ دلار و ۵۳ سنت در هر تن پیش‌بینی کرده است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ کل واردات سنگ‌آهن به اروپا و ژاپن به میزان ۱.۲ درصد افزایش یابد.

شرکت مورگان استنلی و موسسه رتبه‌بندی فیچ، هر دو پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت سنگ‌آهن در سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰ دلار در تن خواهد رسید. انتظار می‌رود که کندی اقتصاد جهانی، تقاضای سنگ‌آهن چین را در نیمه دوم سال کاهش دهد. همچنین در سال ۲۰۲۳، قیمت سنگ‌آهن به دنبال کاهش تولید چین و چرخش این کشور به سمت قراضه تا حدودی کاهش خواهد یافت. در اوایل ماه مارس ۲۰۲۳، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین اعلام کرد که این کشور مصرف قراضه فولاد خود را در سال جاری به ۲۶۵ میلیون تن افزایش خواهد داد که نسبت به سال گذشته، افزایش ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اگرچه پتانسیل صعودی برای قیمت سنگ‌آهن با بازگشایی چین و کاهش محدودیت‌های مربوط به کووید وجود دارد اما انتظار نمی‌رود که قدرت تولید یا تقاضای فولاد چین بیش از نیمه دوم سال ۲۰۲۲ ادامه یابد.

از نظر تجارت سنگ‌آهن در سال ۲۰۲۲، صادرات اوکراین به دلیل درگیری با روسیه ۴۵.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۴ میلیون تن رسید. محموله‌های هند نیز عمدتا به چین به دلیل کاهش تقاضا و افزایش تعرفه‌های صادراتی حدود ۶۳ درصد کاهش یافت. تغییر ساختاری در صادرات این کشورها، کسری تجارت دریایی جهانی را در سال ۲۰۲۲ علی‌رغم کاهش تقاضا عمیق‌تر کرد. مطابق پیش‌بینی موسسات مختلف، انتظار می‌رود صادرات اوکراین در سال ۲۰۲۳ به ۱۰.۴ میلیون تن کاهش یابد و با فرض حل‌ و فصل مناقشه با روسیه، با بهبودی جزئی، به ۲۹.۴ میلیون تن در سال ۲۰۲۷ برسد.

همچنین انتظار می‌رود رشد مداوم در استفاده از فولاد، از تقاضای قوی برای سنگ‌آهن با عیار بالا مانند سنگ معدن استخراج شده در استرالیا که به انرژی کمتری در واحد فولاد نیاز داشته و کربن کمتری تولید می‌کند، حمایت کند.

«Commodity Insights» پیش‌بینی کرده است که در چین، بزرگ‌ترین تولیدکننده و مصرف‌کننده فولاد جهان، تقاضا برای سنگ‌آهن با عیار بالا در دریا همچنان بالا بماند اما به دلیل استفاده بیشتر از فولاد بازیافتی، در نیمه دوم دهه آینده اندکی کاهش یابد.

پیش‌بینی می‌شود ژاپن، کره جنوبی و تایوان، بازارهای کلیدی سنگ‌آهن دریایی باقی بمانند اما انتظار می‌رود تولید کمتر فولاد در این اقتصادهای پیشرفته، منجر به کاهش تقاضا برای سنگ‌آهن شود.

تولید فولاد در هند تا سال ۲۰۳۰ افزایش خواهد یافت. با این حال، هند احتمالا بخش عمده‌ای از مصرف خود را از منابع سنگ‌آهن داخلی برای حمایت از صنعت خود تامین می‌کند؛ هرچند که منابع هند عیار پایین‌تری دارند و کارخانه‌های فولاد ممکن است برای بهبود کارایی عملیاتی خود، به واردات سنگ‌آهن با عیار بالاتر توجه بیشتری کنند.

طبق گزارش بلومبرگ، چین، تولیدکننده پیشرو فولاد در جهان، ظاهرا به دنبال کاهش تولید فولاد در سال ۲۰۲۳ برای سومین سال متوالی است.

قیمت سنگ‌آهن و به دنبال آن سایر محصولات زنجیره فولاد با بازگشایی مرزهای چین و کاهش محدودیت‌های کرونایی از سه ماهه پایانی ۲۰۲۲ روند صعودی را آغاز کرد؛ اگرچه در حال حاضر (می ۲۰۲۳) شاخص سنگ‌آهن ۶۲ درصد، در محدوده ۱۰۶ دلار در هر تن است اما عمده موسسات بزرگ دنیا قیمت سنگ‌آهن را برای سال ۲۰۲۳، در محدوده ۱۰۰ دلار در هر تن پیش‌بینی کرده‌اند.

نگرانی‌های بازار در مورد کندی اقتصاد جهانی و رکود بخش املاک چین و کاهش تقاضای فولاد، جایگزینی قراضه به جای سنگ‌آهن و از همه مهم‌تر کاهش جمعیت چین در بلندمدت، از جمله دلایل پیش‌بینی کاهش قیمت سنگ‌آهن تا پایان دهه جاری است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود در سال جاری کاهش تقاضا از سوی چین، با افزایش واردات اروپا و ژاپن جبران شود.

 

انتهای پیام//

 

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=17723

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.