• امروز : جمعه - ۴ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 24 March - 2023

کاهش تعرفه‌های ذوب کنسانتره مس در بازار فیزیکی

  • کد خبر : 11096
  • 05 بهمن 1401 - 14:24
کاهش تعرفه‌های ذوب کنسانتره مس در بازار فیزیکی
در روز جمعه 16 دسامبر 2022، شاخص هفتگی کنسانتره مس وارداتی موسسه «SMM» به 87 دلار و 67 سنت در هر تن رسید که 0.83 دلار در هر تن نسبت به هفته قبل کمتر بود.

در روز جمعه ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲، شاخص هفتگی کنسانتره مس وارداتی موسسه «SMM» به ۸۷ دلار و ۶۷ سنت در هر تن رسید که ۰٫۸۳ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل کمتر بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌ آنلاین» و به‌ نقل از موسسه «SMM»، معاملات کنسانتره مس در بازار فیزیکی در ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ به شدت افزایش یافت. بر این اساس تعرفه‌های ذوب مبادله شده کنسانتره مس تمیز بین معادن و واحدهای ذوب حدود ۸۴ تا ۸۵ دلار در هر تن، بین معادن و معامله‌گران ۸۱ تا ۸۲ دلار در هر تن و بین معامله‌گران و واحدهای ذوب بین ۸۷ تا ۸۹ دلار در هر تن در نوسان بود.

این کالاها قرار بود در سه‌ ماهه اول سال ۲۰۲۳ ارسال شوند. بر اساس برآوردهای موسسه «SMM»، عرضه محدود کنسانتره مس در بازار فیزیکی با کاهش شاخص کنسانتره مس وارداتی این موسسه برای سه هفته متوالی مرتبط است. به همین دلیل تعرفه‌های ذوب بالای ارائه شده سود چندانی عاید معامله‌گران کنسانتره مس نکرد. بررسی‌های موسسه «SMM» نشان داد که تعرفه‌های ذوب بین واحدهای ذوب و معامله‌گران مبنای قیمتی حدود سه تا پنج دلار در هر تن داشت.

در چنین شرایطی، معامله‌گران بیشتر مایل بودند در تسویه موقعیت‌های فروش و خرید در بازار فیزیکی تاخیر ایجاد شود و قصد تغییر آن‌ها به سفارش‌های بلندمدت در اوایل سال ۲۰۲۳ را داشتند. افزایش خطرات ناشی از روند تولید و حمل‌ونقل برخی از معادن بزرگ در آمریکای جنوبی، موجب کاهش بیشتر عرضه کنسانتره مس در بازارهای فیزیکی شده است.

خبر مهم دیگر اینکه هفته منتهی به ۱۹ دسامبر ۲۰۲۲ در روند تولید در معدنی در آمریکای جنوبی دوباره اختلال ایجاد شد. به گزارش رسانه‌های خارجی، تعدادی از شهروندان کشور پرو بار دیگر جاده مهمی در نزدیکی شهر کوزکو در استان کانچیس این کشور را مسدود کردند و عده‌ای دیگر از متعرضان، در برخی دیگر از جاده‌های استان کانچیس موانعی ایجاد کردند. در همین رابطه ظرفیت ذخایر انبار کانسار مس «Las Bambas» در آستانه رسیدن به حد مجاز بود که احتمال کاهش یا توقف تولید در این کانسار را افزایش داد. بر این اساس موجودی انبار کنسانتره مس درون کارخانه‌ای به حدود ۵۰۰ هزار تن (حدود ۱۲۵ هزار تن فلز) رسید و اقدامات اضطراری برای حفظ روند تولید در کانسار «Las Bambas» تا پایان سال جاری انجام شد. مذاکرات بین شرکت «First Quantum» با دولت پاناما به دلیل ارائه خواسته‌های غیر منطقی این شرکت به منظور بهره‌برداری از کانسار مس «Cobre Panama» با شکست مواجه شد. دولت پاناما هشدار داد که از انجام هر اقدامی در جهت اطمینان حاصل کردن از ادامه روند طبیعی برداشت از این معدن دریغ نخواهد کرد.

طبق داده‌های موسسه «SMM»، موجودی کنسانتره مس در انبار بنادر در روز جمعه ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ به ۷۴۶ هزار تن از نظر محتوای فیزیکی رسید که ۱۳ هزار تن کاهش را نشان می‌دهد. از این روز، بندر آنتوفاگاستا و شرکت Anglo American همچنان از مبناهای قیمتی تعیین شده قبلی برای کنسانتره مس در سال ۲۰۲۳ یعنی ۸۸ دلار در هر تن پیروی نکردند. ضریب قیمت‌گذاری کنسانتره مس ۲۰ درصدی داخلی در بازار فیزیکی بر مبنای تحویل به انبار کارخانه‌ها حدود ۸۸٫۵ تا ۸۹٫۵ درصد تعیین شد.

انتهای پیام//

 

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11096

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری