• امروز : جمعه - ۱۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 31 March - 2023

کاهش هزینه‌های تولید و مخاطرات زیست‌محیطی زنجیره فولاد در فولاد اقلید

  • کد خبر : 8855
  • 05 دی 1401 - 8:56
کاهش هزینه‌های تولید و مخاطرات زیست‌محیطی زنجیره فولاد در فولاد اقلید
مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس گفت: این مجموعه فولادی با فاصله برابر از چهار مرکز استان شامل شیراز، یزد، اصفهان و یاسوج، هم در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود و هم در تامین مواد اولیه صنایع بالادستی نقش موثرتری خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید در زنجیره فولاد، به دلیل دسترسی به سیستم حمل‌ونقل ریلی مخاطرات زیست‌محیطی را نیز کاهش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس گفت: این مجموعه فولادی با فاصله برابر از چهار مرکز استان شامل شیراز، یزد، اصفهان و یاسوج، هم در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود و هم در تامین مواد اولیه صنایع بالادستی نقش موثرتری خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید در زنجیره فولاد، به دلیل دسترسی به سیستم حمل‌ونقل ریلی مخاطرات زیست‌محیطی را نیز کاهش می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، «ومعادن» در حال اجرای هفت پروژه در قالب پروژه‌های پیشرانان پیشرفت ایران است، پروژه‌هایی که از اهمیت بیشتری نسبت به سایر پروژه‌های در دست اجرای این هلدینگ برخوردار هستند و قرار است با بهره‌برداری از آن‌ها، هزاران فرصت شغلی ایجاد شود. یکی از این پروژه‌ها که در استان فارس در حال اجراست، پروژه فولاد اقلید پارس است.

شرکت فولاد اقلید پارس در ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰ با هدف احداث یک واحد احیای مستقیم (تولید آهن اسفنجی) در شهرستان اقلید استان فارس در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، معدنی و صنعتی چادرملو و بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک) به ترتیب با ۵۱، ۳۰ و ۱۹ درصد سهام‌داران شرکت فولاد اقلید پارس هستند.

سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی

در ۲۸ خرداد ماه امسال، قرارداد احداث واحد احیای مستقیم شرکت فولاد اقلید پارس امضا شد. بر اساس این قرارداد، شرکت ایریتک که هم سهام‌دار شرکت فولاد اقلید پارس است و هم پیمانکاری احداث واحد احیای مستقیم آن را بر عهده دارد، متعهد به احداث یک واحد یک میلیون و ۱۰۰ هزار تنی احیای مستقیم در اقلید شد.

زمان‌بندی اجرای پروژه فولاد اقلید پارس ۳۶ ماهه تعیین شده است که شامل ۳۳ ماه احداث و سه ماه راه‌اندازی است. با این حال، مدیرعامل وقت ایریتک گفت که در صورت مهیا شدن شرایط لازم، امکان رسیدن ظرفیت تولید این واحد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن و کاهش مدت زمان اجرای این پروژه به ۳۰ ماه نیز وجود دارد. با این حساب پروژه فولاد اقلید پارس قرار است تا سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری برسد.

از سوی دیگر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو هم به عنوان تامین‌کننده مواد اولیه (سنگ آهن) در پروژه فولاد اقلید پارس حضور دارد و سهام‌دار این پروژه محسوب می‌شود. میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای اجرای پروژه فولاد اقلید پارس، حدود ۶ هزار میلیارد تومان برآورد شده که قرار است بخشی از آن از طریق تسهیلات بین‌المللی و بخشی دیگر از طریق سهام‌داران شرکت تامین شود

تضمین تامین آب

در همین حال، تمهیداتی نیز برای تامین آب مورد نیاز این پروژه پس از بهره‌برداری اندیشیده شده است. در این راستا، تفاهم‌نامه خرید پساب بین شرکت فولاد اقلید پارس و آبفای استان فارس امضا شده است. براساس این تفاهم‌نامه، آبفای شهرستان ۶۰ لیتر بر ثانیه از ۱۴۰ لیتر بر ثانیه خروجی پساب خود را به فولاد اقلید پارس می‌فروشد.

مهر ماه امسال نیز رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان اقلید عنوان کرد که حدود ۶۰ درصد از منازل مسکونی در این شهرستان به شبکه فاضلاب شهری متصل هستند و با این ‌وجود امکان اختصاص یک انشعاب ۷۰ لیتر بر ثانیه از فاضلاب شهری برای شرکت فولاد اقلید پارس وجود دارد.

در همین حال قرار است شرکت فولاد اقلید پارس در تصفیه‌خانه اقلید ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند تا آب به صورت تصفیه شده به سمت کارخانه ارسال شود. همچنین از طریق سرمایه‌گذاری در پروژه انتقال آب خلیج فارس که در فاز سوم آن، آب خلیج فارس به سمت شیراز و اصفهان خواهد آمد، این آب به سمت اقلید نیز جاری خواهد شد تا مورد استفاده کارخانه آهن اسفنجی فولاد اقلید پارس قرار بگیرد.

موقعیت استراتژیک احداث کارخانه

رضا شریفی، مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس مطرح کرد: این مجموعه فولادی با فاصله برابر از چهار مرکز استان شامل شیراز، یزد، اصفهان و یاسوج، هم در تامین مواد اولیه مورد نیاز خود و هم در تامین مواد اولیه صنایع بالادستی نقش موثرتری خواهد داشت و علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید در زنجیره فولاد، به دلیل دسترسی به سیستم حمل‌ونقل ریلی مخاطرات زیست‌محیطی را نیز کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه حمل‌ونقل ریلی به خاطر ظرفیت‌ بالا و هزینه‌های کمتر، مناسب‌ترین روش برای جابه‌جایی مواد و محصولات معدنی در کشور محسوب می‌شود، اضافه کرد: از آنجایی که پروژه آهن اسفنجی فولاد اقلید دسترسی آسانی به خط راه‌آهن یزد – شیراز و سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور دارد، به ‌راحتی می‌تواند مواد اولیه خود را از چهار مرکز استانی که فاصله یکسانی از آ‌ن‌ها دارد، تهیه و همچنین مواد اولیه صنایع بالادستی خود را نیز با قیمت پایین‌تری تامین کند.

شریفی تصریح کرد: شهرستان اقلید با چهار مرکز استان، شیراز، یزد، اصفهان و یاسوج فاصله یکسانی دارد که به این خاطر می‌تواند از صنایع پایین‌دست زنجیره فولاد با قیمت پایین‌تری گندله خود را تامین و به صنایع بالادست خود، آهن اسفنجی مقرون‌به‌صرفه تری را بفروشد.

مدیرعامل شرکت فولاد اقلید پارس همچنین به مسئله هدررفت مواد در فرایند حمل‌ونقل اشاره کرد و گفت: به طور میانگین حدود ۵ تا ۷ درصد از مواد معدنی که با زحمت و هزینه‌های فراوان، استخراج، فرآوری و تهیه‌ شده‌اند، به دلیل مکانیزه نبودن سیستم‌ حمل و انبار در فرایند جابه‌جایی از دست می‌رود که این عدد در کنار هزینه‌های سوخت، ترابری و جاده، حاشیه سود و قدرت رقابت را کاهش و علاوه بر آن مخاطرات زیست‌محیطی را افزایش می‌دهد.

شریفی ادامه داد: با توجه به این موارد می‌توان گفت پروژه آهن اسفنجی اقلید علاوه بر کاهش هزینه‌های تولید و پایین آوردن قیمت تمام ‌شده در زنجیره فولاد کشور، مخاطرات زیست‌محیطی را نیز کاهش می‌دهد.

وی در پایان یادآور شد: فولاد اقلید به اهمیت مسائل زیست ‌‌محیطی با رویکرد آینده‌‌پژوهی در تولید و تجارت فولاد اهتمام جدی دارد که می‌تواند فرایندهای تولید و توسعه این واحد فولادی را از مسیر تولید فولاد سبز به همراه داشته باشد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=8855
برچسب ها
اختصاصی آلومینیوم اختصاصی آهن اسفنجی اختصاصی بلیستر، آند و کاتد اختصاصی بنگاههای فولادی اختصاصی بنگاه های فولادی اختصاصی بنگاه های مس اختصاصی ریخته گری آلومینیوم اختصاصی ریخته گری مس و آلیاژی اختصاصی سنگ آهن،کنسانتره و گندله اختصاصی سیم و کابل برق اختصاصی شمش اختصاصی شمش روی اختصاصی شمش سرب اختصاصی شمش مسی و آلیاژی اختصاصی فولاد آلیاژی اختصاصی فولاد خام اختصاصی قراضه مسی و آلیاژی اختصاصی لوله اختصاصی معدن و تولید معدنی سرب و روی اختصاصی معدن و کنسانتره اختصاصی مفتول اختصاصی مقاطع تخت مسی و آلیاژی اختصاصی مقاطع مسی و آلیاژی و پودر مسی اختصاصی میلگرد اختصاصی ورق پوشش داده شده اختصاصی پروفیل اختصاصی پروفیل و مقاطع و پودر ایمیدرو بورس بورس اوراق بهادار بورس فلزات لندن شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات شرکت فولاد خوزستان شرکت فولاد مبارکه شرکت فولاد هرمزگان شرکت ملی صنایع مس ایران شمش طلا طلا فرابورس فلزات آنلاین قیمت آلومینیوم قیمت مس گفت وگوی خبری گفت و گوی خبری گفت‌وگوی خبری