• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023
رئیس هیئت عامل ایمیدرو مطرح کرد:

آمادگی ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه‌ها

  • کد خبر : 28864
  • 27 شهریور 1402 - 6:15
آمادگی ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه‌ها
رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو آماده همکاری کامل با دانشگاه برای اثربخشی مطلوب ارتباط صنعت و این نهاد علم‌اندوزی است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو آماده همکاری کامل با دانشگاه برای اثربخشی مطلوب ارتباط صنعت و این نهاد علم‌اندوزی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، محمدرضا موثقی‌نیا در نشست بررسی مفاد تفاهم‌‎نامه همکاری وزارت صمت با دانشگاه شهید بهشتی در ارتباط با توسعه بخش معدن و صنایع معدنی، بیان کرد: همکاری دانشگاه و صنعت از ابتدای انقلاب آغاز شده اما هیچ‌گاه به نقطه مطلوب نرسیده است. در حالی که برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی باید به دنبال اثربخشی همکاری صنعت و دانشگاه باشیم.

وی افزود: امیدواریم در فصل جدید این نوع ارتباط صنعت و دانشگاه که اکنون با دانشگاه شهید بهشتی برقرار شده است، شاهد اثربخشی این همکاری را در کوتاه‌مدت و بلندمدت باشیم؛ به طوری که به توسعه و رفع مشکلات بخش تولید و دغدغه و حل مسئله منجر شود.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه در این سازمان تعدادی مرکز تحقیقاتی در حوزه معدن و صنایع معدنی فعال است، تصریح کرد: این مراکز در کرج (مرکز تحقیقات فرآوری کرج و ایمینو)، یزد و آذرشهر واقع هستند و نیز دو موسسه با مشارکت دانشگاه (یونیدرو با مشارکت دانشگاه تهران و مرکز شریف با مشارکت دانشگاه صنعتی شریف) فعال است. واقعیت این است که تاکنون اثرات مراکز یاد شده در ماموریت‌های ایمیدرو قابل توجه نبوده است و ضرورت دارد این جایگاه ارتقا یابد. امیدواریم با مذاکرات بین ایمیدرو و دانشگاه بتوانیم همکاری میان دانشگاه و صنعت را ارتقا دهیم.

موثقی‌نیا با بیان اینکه امروزه در حوزه صنعت و معدن کارهای انجام نشده بسیاری داریم، اظهار داشت: تاکنون در کشور، تنها حدود ۷ درصد معادن را اکتشاف کرده‌ایم و در عین حال در بسیاری از حوزه‌های معدن و صنایع معدنی به دلیل نوع نگاه و وجود مسائل بین‌المللی و تحریم از غافله دانش فناوری عقب هستیم.

وی ادامه داد: شاید دلیل اصلی این عقب‌ماندگی، این بوده که نتوانسته‌ایم فناوری‌ها را در حوزه معدن و صنایع معدنی به‌روز کنیم. در این حوزه دانشگاه می‌تواند ورود کند و با توجه توانمندی‌های مطرح شده از سوی دانشگاه امیدواریم به این مهم دست پیدا کنیم.

لازم به ذکر است که تفاهم‌نامه مذکور تیر ماه ۱۴۰۲ بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه شهید بهشتی امضا شده بود.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=28864

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.