• امروز : دوشنبه - ۳ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 25 September - 2023

اجرای برنامه بلندمدت توسعه مواد معدنی حیاتی در ایمیدرو

  • کد خبر : 28894
  • 27 شهریور 1402 - 7:07
اجرای برنامه بلندمدت توسعه مواد معدنی حیاتی در ایمیدرو
مجری طرح مواد و عناصر معدنی حیاتی و راهبردی ایمیدرو گفت: این سازمان در سال جاری، وارد فاز اجرایی برنامه بلندمدت پنج ساله برای توسعه مواد معدنی حیاتی و راهبردی شده است.

مجری طرح مواد و عناصر معدنی حیاتی و راهبردی ایمیدرو گفت: این سازمان در سال جاری، وارد فاز اجرایی برنامه بلندمدت پنج ساله برای توسعه مواد معدنی حیاتی و راهبردی شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، حسن صدیقی بیان کرد: برنامه‌ریزی ایمیدرو و فعالیت‌‎های هدفمند با توجه به نیاز صنایع کشور به مواد معدنی حیاتی و راهبردی و با هدف توسعه زنجیره تامین این مواد، از سال ۱۴۰۰ در قالب دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت آغاز شد.

وی افزود: برنامه کوتاه‌مدت شامل تدوین نقشه راه مواد معدنی حیاتی و راهبردی با تمرکز بر نیاز صنایع داخلی، ارزیابی و رصد بازار داخلی و تولید داده‌های معتبر برای تصمیم‌سازی و اجرای برنامه بلندمدت در سال ۱۴۰۱ انجام شد. چکیده گزارش‌های حاصل شده تحت عنوان نقشه راه مواد معدنی حیاتی و راهبردی ارائه شد.

مجری طرح مواد و عناصر معدنی حیاتی و راهبردی ایمیدرو با اشاره به آغاز اجرای برنامه بلندمدت توسعه این مواد معدنی از سال ۱۴۰۲، مطرح کرد: هدف اصلی آن توسعه فعالیت‌های اجرایی در زمینه اکتشاف و استحصال مواد معدنی حیاتی، توانمندسازی بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به زنجیره تامین و آگاهی‌بخشی و ایجاد شبکه ارتباطی برای فعالیت در حوزه مذکور است.

صدیقی ادامه داد: در این برنامه اجرای طرح‌های پتانسیل‌یابی، فرآوری و استحصال مواد معدنی حیاتی از منابع در اختیار ایمیدرو، طرح‌های عملیاتی برای توسعه دانش فنی تولید محصولات لیتیوم، بیتومین، کبالت، نیکل و تیتانیوم و شناسایی و حمایت از شرکت‌های دارای محصولات دانش‌بنیان در این حوزه و تسهیل‌گری توسعه آن مدنظر است.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های ایمیدرو در راستای طرح مذکور، خاطرنشان کرد: مطالعه و بررسی وضعیت ماده معدنی حیاتی پتاسیم و فسفات در ایران از دیدگاه سرمایه‌گذاری و تجاری، استراتژی‌های پیشنهادی برای کاهش وابستگی به واردات و اولویت‌بندی محصولات پایین‌دستی آن‌ها از جمله این برنامه‌های در حال اجراست. همچنین، ایمیدرو با هدف آگاهی‌بخشی، شناسایی نیازها و توانمندی‌ها و ایجاد شبکه ارتباطی در حوزه مواد این مواد معدنی، پورتال اختصاصی مواد معدنی حیاتی و راهبردی را راه‌اندازی می‌کند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=28894

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.