• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023
مدیرعامل شرکت نفیس گستر نقش جهان عنوان کرد:

ارزشمند همچون قراضه مسی و برنجی

  • کد خبر : 11536
  • 10 بهمن 1401 - 4:05
ارزشمند همچون قراضه مسی و برنجی
مدیرعامل شرکت نفیس گستر نقش جهان، تولید‌کننده انواع لوله‌های پنج لایه و اتصالات برنجی گفت: مواد اولیه از جمله ضایعات مسی و برنجی یکی از مواد اصلی مورد استفاده در تولید لوله‌های مسی و اتصالات آن است و کمبود آن موجب آسیب جدی به واحدهای تولیدی می‌شود و اگر فکری برای تامین این‌گونه مواد نشود، در آینده نه چندان دور تولید بسیاری از فعالان این حوزه دچار مشکلات اساسی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت نفیس گستر نقش جهان، تولید‌کننده انواع لوله‌های پنج لایه و اتصالات برنجی گفت: مواد اولیه از جمله ضایعات مسی و برنجی یکی از مواد اصلی مورد استفاده در تولید لوله‌های مسی و اتصالات آن است و کمبود آن موجب آسیب جدی به واحدهای تولیدی می‌شود و اگر فکری برای تامین این‌گونه مواد نشود، در آینده نه چندان دور تولید بسیاری از فعالان این حوزه دچار مشکلات اساسی می‌شوند.

حسن نفیسی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» بیان کرد: شرکت نفیس گستر نقش جهان در سال ۱۳۹۳ با نام تجاری نونام پایپ، در شهرک صنعتی منتظریه که قطب صنعتی شمال استان اصفهان است، تاسیس شد و فعالیت خود را در زمینه تولید لوله‌های پنج لایه و اتصالات برنجی آن‌ها و نیز شیرآلات و کلکتورها آغاز کرد. همچنین مجموعه نونام پایپ در زمینه سیستم گرمایش از کف در منازل و ساختمان‌های اداری و تجاری نیز فعالیت دارد.

ظرفیت اسمی شرکت نفیس گستر نقش جهان، طبق پروانه بهره‌برداری ۱۰۰ تن در سال است ولی هم‌اکنون قادر به تولید یک هزار تن انواع لوله‌های پنج لایه و اتصالات برنجی آن‌ها و همچنین شیرآلات و کلکتورها در سال است. در ضمن مشتریان عمده مجموعه ما، شرکت‌های معتبر ساختمانی هستند.

وی در ادامه مطرح کرد: در مجموعه نفیس گستر نقش جهان، از تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی مختلفی استفاده می‌شود که برخی از این ادوات را از کشور ایتالیا وارد کرده‌ایم و برخی دیگر نیز ساخت شرکت‌های ایرانی است.

تامین مواد اولیه اساسی‌ترین مشکل تولید است

مدیرعامل شرکت نفیس گستر نقش جهان به نحوه تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: یکی از مواد اولیه مورد نیاز مجموعه ما، ضایعات برنجی است که این مواد را از بازار آزاد تهیه می‌کنیم. اصلی‌ترین مشکل تولید، عدم ثبات در قیمت مواد اولیه است. در حال حاضر تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه، هر روز با یک قیمت جدید روبه‌رو می‌شوند. این نوسانات در حالی وجود دارد که برخی مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصول، در بازار یافت نمی‌شود؛ بنابراین نوسانات قیمت مواد اولیه روی تولید تاثیر منفی می‌گذارد.

شایان ذکر است این شرکت اقدام به وارد کردن مستقیم بعضی مواد اولیه‌ مورد نیاز خود از شرکت‌های معتبر کره جنوبی کرده است که البته از این لحاظ نیز با انبوهی از مشکلات مانند مشکلات گمرکی و ارزی مواجه شده است.

نفیسی‌پور به اهمیت نیروی انسانی اشاره کرد و عنوان کرد: تاکنون برای تامین نیروی کار مشکلی نداشته‌ایم زیرا مجموعه نفیس گستر نقش جهان با به‌کارگیری افرادی متخصص و ماهر در زمینه تولید، همواره سعی داشته محصولی با کیفیت به مشتری ارائه دهد و در این زمینه به نتیجه مطلوب خود دست یافته‌ایم.

وی در خصوص چالش‌های مربوط به تامین انرژی واحدهای تولیدی، اظهار داشت: به طور کلی مشکلی برای تامین آب، برق و گاز نداریم. البته گاهی مواقع با قطعی برق یا گاز مواجه می‌شویم که این اتفاق واحدهای تولیدی را با مشکل رو‌به‌رو می‌کند و در واقع این امر مشکل تکراری تمام فصول سال شده است.

سرگردانی بازار در سایه قوانین مبهم

این تولیدکننده با بیان اینکه نوسانات قیمت مواد اولیه کمر ما را شکسته است، گفت: در حال حاضر وضعیت اکثر واحدهای تولیدی مطلوب نیست و دلیل اصلی آن نوسانات قیمت‌ها بوده که بر تولید، تاثیر سو گذاشته است. نبود ثبات اقتصادی، عدم حمایت از تولید‌کننده و کیفیت پایین ماشین‌آلات تولید در ایران تنها گوشه‌ای از مشکلات یک تولیدکننده است. در واقع کمبود مواد اولیه و بی‌ثباتی اقتصادی می‌تواند خط تولید مجموعه ما را با مشکل مواجه کند.

مدیرعامل شرکت نفیس گستر نقش جهان در همین راستا افزود: برای حل این مشکل دولت باید برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی، چه با واردات و چه با مدیریت منابع داخلی، شرایط مناسبی برای تولیدکنندگان فراهم کند تا چرخ تولید در کشور از حرکت نایستد. همچنین با بازگرداندن ثبات قیمتی به بازارها می‌تواند مسیر فعالیت تولیدکنندگان را هموار کرده تا آن‌ها بدون سختی‌های فراوان، مسیر موفقیت و ترقی را طی کنند.

وی در خصوص صادرات گفت: با تمام مشکلات و معضلاتی که گریبان‌گیر تولید است، توانسته‌ایم کیفیت محصولات تولیدی خود را در سطح بسیار خوبی حفظ کرده و همواره ارتقا دهیم؛ به طوری که هم‌اکنون محصولات خود را به کشورهای اروپایی نظیر ترکیه و آلمان صادر می‌کنیم. هرچند در این مسیر صادرات نیز با مشکلات زیادی رو‌به‌رو هستیم.

نفیسی‌پور به مقایسه این صنعت با کشورهای همسایه پرداخت و خاطرنشان کرد: ایران دارای مزیت‌های زیادی مانند در اختیار داشتن معادن ارزشمند مس، دسترسی به نیروی کار و انرژی ارزان است و به راحتی می‌توانیم بازار منطقه را به دست بگیریم اما متاسفانه این اتفاق رقم نخورده است. به عنوان مثال ترکیه با وجود اینکه منابع معدنی مس زیادی در اختیار ندارد، یکی از تولیدکنندگان عمده این محصول است و به بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی صادرات دارد. دلیل این امر این است که تولیدکنندگان این کشور به راحتی می‌توانند از طریق واردات مواد اولیه کافی خود را تامین کنند. همچنین دسترسی آن‌ها به تجهیزات و ماشین‌آلات بسیار پیشرفته راحت بوده و می‌توانند خطوط تولید خود را از لحاظ تکنولوژیکی ارتقا دهند؛ از این رو تولیدکنندگان این کشور در رقابت با تولیدکنندگان ایرانی پیش افتاده‌اند.

در پایان وی در خصوص دورنمای تولید لوله‌های مسی، یادآور شد: آینده ما تنها به شرایط اقتصادی کشور بستگی دارد و اگر مسئولان ذی‌ربط فکری به حال این شرایط فعلی نکنند، طبیعتا ما نمی‌توانیم با ادامه این وضعیت نگران‌کننده، به فعالیت خود ادامه دهیم و ناچار می‌شویم برای امرار معاش تغییر شغل دهیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11536

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.