• امروز : پنج شنبه - ۱۱ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 1 June - 2023

افزایش قیمت محصولات فولادی معنایی ندارد

  • کد خبر : 13742
  • 10 اسفند 1401 - 7:59
افزایش قیمت محصولات فولادی معنایی ندارد
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه مبنای قیمت زنجیره فولاد، ارز نیمایی است و تمام عرضه‌ها از مسیر بورس کالا خواهد بود، از تعریف سیاستی جدید توسط وزارت صمت با توجه به شرایط پیش آمده خبر داد.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه مبنای قیمت زنجیره فولاد، ارز نیمایی است و تمام عرضه‌ها از مسیر بورس کالا خواهد بود، از تعریف سیاستی جدید توسط وزارت صمت با توجه به شرایط پیش آمده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایسنا، امید قالیباف ضمن اشاره به افزایش قیمت محصولاتی نظیر میلگرد، تیرآهن، نبشی و سایر محصولات این زنجیره در بازار، بیان کرد: به هیچ وجه دلیلی برای افزایش قیمت این محصولات وجود ندارد. به همین دلیل با توجه به شرایط به وجود آمده، وزارت صمت سیاست جدیدی برای کنترل محصولات زنجیره فولاد در پیش گرفته است.

وی افزود: بر اساس این شیوه جدید که از روز شنبه ۱۳ اسفند ماه اجرایی می‌شود، تمام محصولات زنجیره فولاد که در بورس کالا عرضه می‌شوند و از یکدیگر ماده اولیه دریافت خواهند کرد، مکلف هستند قیمت پایه محصولات خود را بر اساس ارز نیمایی محاسبه و اعلام کنند.

سخنگوی وزارت صمت ابراز کرد: به عنوان مثال اگر میلگرد در بورس کالا عرضه می‌شود، تولیدکننده این محصول قطعا شمش مورد نیاز خود را از بورس کالا خریداری می‌کند و بر این اساس تولیدکننده شمش مکلف است که در درجه اول ۱۰۰ درصد تولید را در تالار داخلی بورس عرضه کند و در درجه دوم، قیمت پایه شمش را بر اساس ارز نیمایی قیمت‌گذاری و اعلام کند.

این مقام مسئول ادامه داد: از سوی دیگر، تولیدکننده شمش از آنجایی که آهن اسفنجی مورد نیاز خود را از بورس کالا تهیه می‌کند و تولیدکننده آهن اسفنجی نیز محصول خود را با ارز نیمایی عرضه کرده است، بنابراین تولیدکننده شمش نیز باید بر اساس ارز نیمایی قیمت پایه را به بورس کالا ارائه کند. بدین ترتیب کل زنجیره فولاد بر اساس نرخ سامانه نیما در بورس کالا از همدیگر ماده اولیه را خریداری و محصول تولیدی را در بورس عرضه می‌کنند.

قالیباف با بیان اینکه بر اساس تصمیم وزارت صمت، تولیدکنندگان تمام محصولات زنجیره فولاد مکلف شدند ۱۰۰ درصد عرضه خود را در تالار داخلی بورس انجام دهند و قیمت پایه محصولاتی را که در بورس عرضه می‌کنند، بر اساس ارز نیمایی باشد، تصریح کرد: بنابراین در نهایت قیمت کشف‌ شده نیز تابعی از قیمت پایه بر اساس ارز نیمایی خواهد بود.

وی اذعان کرد: از طرفی با توجه به رفع محدودیت قطعی گاز برای صنعت فولاد، تولید این زنجیره رو به افزایش است و بر این اساس انتظار ما با توجه به اعمال این سیاست، کاهش قیمت محصولات زنجیره فولاد است. طی دو روز گذشته، قیمت میلگرد ۶ هزار تومان در بازار کاهش یافت که به نظر می‌رسد این روند ادامه داشته باشد.

مشاور وزیر صمت متذکر شد: در سازوکار جدید مقرر شده است تا  ۱۰۰ درصد عرضه این محصولات نظیر شمش، ورق، میلگرد و… ابتدا در تالار داخلی بورس کالا عرضه شود و تنها در صورتی که مازاد بر مصرف صنایع داخلی ایجاد شد، این مازاد در تالار صادراتی بورس برای تولیدکننده محصول قابلیت صادرات داشته باشد.

سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به توافق صورت گرفته با گمرک، تاکید کرد: در توافقی که با گمرک صورت گرفته است، هم‌زمان با درج مازاد محصول توسط شرکت تولیدکننده در تالار صادراتی بورس، این اطلاعات به صورت بر خط برای سامانه گمرک نیز ارسال می‌شود و گمرک بر اساس داده‌های دریافتی از تالار صادراتی بورس کالا می‌تواند مجوز صادرات بدهد. البته اگر خود تولیدکننده قصد صادرات ندارد، می‌تواند امتیاز صادرات محصول را به غیر واگذار کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: با اجرای این سازوکار و کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله ورق می‌توان انتظار داشت قیمت محصولاتی مانند لوازم خانگی و خودرو تحت کنترل قرار گیرد. همچنین با کنترل قیمت میلگرد، تیرآهن و…، قیمت محصولات مورد نیاز ساختمان‌سازی نیز تحت کنترل قرار خواهد گرفت و در نهایت کل محصولات زنجیره فولاد از نوسانات ارزی مصون خواهد ماند.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=13742

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.

برچسب ها