• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024

ایمپاسکو در مسیر استفاده از هوش مصنوعی در معادن

  • کد خبر : 32918
  • 15 آبان 1402 - 6:30
ایمپاسکو در مسیر استفاده از هوش مصنوعی در معادن
معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو از ایجاد سامانه پردازش تصویر در این شرکت جهت برداشت و تحلیل ساختاری توده سنگ معادن بر پایه فناوری هوش مصنوعی خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو از ایجاد سامانه پردازش تصویر در این شرکت جهت برداشت و تحلیل ساختاری توده سنگ معادن بر پایه فناوری هوش مصنوعی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمپاسکو، محمدرضا کریمی با بیان اینکه یکی از عوارض بسیار مهم زمین‌شناسی در تعیین مقاومت و پایداری توده سنگ‌ها، موقعیت، آرایش درزه‌ها و شکستگی‌ها است، گفت: در توده‌های سنگی وجود ناپیوستگی‌ها تا حد زیادی بر رفتار آن‌ها تاثیر می‌گذارد. در نتیجه به دست آورده مشخصات درزه‌ها در تجزیه و تحلیل تخصصی مکانیک سنگ دارای اهمیت قابل‌توجهی است.

وی با تاکید بر اینکه روش‌های سنتی برداشت مشخصات توده سنگ که اغلب دستی، پرهزینه و بعضا خطرناک است، افزود: استفاده از روش‌های خودکار و هوشمند می‌تواند باعث بالا رفتن دقت نتایج و کاهش هزینه‌ها شده و با استفاده از روش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توان یک سیستم خودکار جهت به دست آوردن مشخصات توده سنگ‌ها طراحی کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو عنوان کرد: در این روش یک سیستم مبتنی بر بینایی ماشین جهت آشکارسازی ترک‌ها و تعیین مشخصات درزه‌ها طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. تجزیه و تحلیل هوشمند تصاویر از جعبه مغزه‌های چاه‌های اکتشافی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

کریمی با بیان اینکه برداشت‌های دستی از چاه‌های اکتشافی، جهت تهیه لاگ نمونه‌ها نیز عموما زمان‌بر بوده و با خطاهایی همراه است، تصریح کرد: در این روش ضمن عکس‌برداری از جعبه مغزه‌ها هنگام خروج از چاه و در شرایط یکسان آبدار بودن، برخی از اطلاعات چاه‌های اکتشافی از این عکس‌ها استخراج می‌شود و برای دستیابی به این هدف، از تکنیک‌های مدرن مبتنی بر شبکه‌های عصبی عمیق استفاده شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به این اهداف، نرم‌افزاری تهیه شده تا کاربر بتواند تصاویر مورد نظر را بارگذاری کرده و در لحظه نتیجه مورد انتظار را دریافت کند. برای بررسی عملکرد این نرم‌افزار، تصاویر متعددی از معادن سنگ‌آهن چغارت و طلای موته تهیه شده و عملکرد الگوریتم‌های پیاده‌سازی شده مورد بررسی قرار گرفته است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه ایمپاسکو خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده موید دقت خوب الگوریتم‌های پیاده‌سازی شده است و در حال حاضر علاوه بر تست‌های موفق در این معادن، در حال بررسی عملکرد الگوریتم‌ها در سایر معادن هستیم و امیدواریم به زودی نسخه پایانی برنامه را توسعه داده تا در معادن مختلف کشور مورد بهره‌برداری قرار گیرد. لازم به ذکر است که واحد پژوهش ایمپاسکو در فرایند پژوهش و تهیه نرم‌افزار نهایت همکاری را به عمل آورده است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=32918

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.