• امروز : یکشنبه - ۳۰ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 19 May - 2024
با هدف تامین برق پایدار صنایع،

بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان افتتاح شد

  • کد خبر : 43136
  • 01 اردیبهشت 1403 - 7:54
بلوک دوم نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان افتتاح شد
روز پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403، رئیس جمهور با حضور در نیروگاه سیکل ترکیبی قدس (شهید باکری) سمنان، بلوک دوم این مجموعه را افتتاح کرد.

روز پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۳، رئیس جمهور با حضور در نیروگاه سیکل ترکیبی قدس (شهید باکری) سمنان، بلوک دوم این مجموعه را افتتاح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات‌آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت‌ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، سید ابراهیم رئیسی که در قالب سفر یک‌ روزه وارد سمنان شده بود، از دو واحد گازی در نیروگاه شهید باکری سمنان بهره‌برداری کرد تا تعداد واحدهای گازی این مجموعه به چهار واحد برسد.

این نیروگاه با راهبری وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و سرمایه‌گذاری شرکت توسعه معادن و فلزات احداث شده است.

نیروگاه سیکل ترکیبی قدس سمنان در ابتدا هدف احداث چهار واحد ۱۸۳ مگاواتی را در برنامه قرار داد که دو واحد آن سال ۱۳۸۷ احداث شده و در آن برهه زمانی، دارای ظرفیت ۱۶۰ مگاواتی بود که سال ۱۳۹۹ در فاز توسعه ۲۳ مگاوات به ظرفیت پیشین اضافه شد.

احداث دو واحد جدید این نیروگاه سال ۱۴۰۱ آغاز شد که نخستین واحد طی مدت کمتر از پنج ماه با شبکه سراسری سنکرون شد و در ادامه واحد چهارم این نیروگاه فروردین ماه سال ۱۴۰۲ با شبکه سنکرون شد.

میزان سرمایه‌گذاری در واحدهای سوم و چهارم نیروگاه بالغ بر ۹۰ میلیون یورو و میزان اشتغال‌زایی دوران ساخت آن بیش از ۱۰۰ نفر است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پروژه احداث بخش بخار این نیروگاه با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰ میلیون یورو با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات و با رویکرد تامین برق پایدار برای صنایع عملیاتی شده است. شایان ذکر است که این نیروگاه در مساحت ۱۰۰ هکتاری در استان سمنان جانمایی شده است.

رئیسی در آیین افتتاح طرح توسعه نیروگاه شهید باکری سمنان، بیان کرد: ۲۲۲ هزار مگاوات ناترازی برق در کشور وجود داشت که با همت، تلاش و همراهی وزارت نیرو و صنعت، معدن و تجارت بخشی از این کمبود با وارد مدار شدن هشت هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق در یک اقدام جهادی رفع شد.

وی افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی شهید باکری سمنان با ظرفیت ۳۶۶ مگاوات وارد مدار شده است که افزایش این میزان ظرفیت تولید برق در مدت زمان کوتاه، جای قدردانی دارد. بخش دولتی و خصوصی در کنار هم نشان داد‌ه‌اند که می‌توان اقدامات و طرح‌های بزرگ را با تکیه بر متخصصان بومی به سرانجام رساند.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نیز در حاشیه این افتتاحیه طی نشست خبری با اصحاب رسانه، عنوان کرد: نیروگاه سیکل ترکیبی شهید باکری سمنان به عنوان اولین طرح از ۴۸ طرح پیشران پیشرفت اقتصاد ایران در دولت سیزدهم تعریف شده بود که در کمتر از یک سال توسط (ومعادن) نهایی شد. از زمانی که قرارداد منعقد شد، یک خط ۱۸۳ مگاواتی ظرف هفت ماه و خط دوم در پنج ماه بعدی افتتاح شد که مجموعا در ۱۲ ماه به تولید رسید.

وی از اتصال ۳۶۵ مگاوات برق جدید به شبکه سراسری و اقدامات انجام شده برای افزایش کیفیت و ظرفیت برق تولیدی خبر داد و گفت: جهت افزایش کیفیت و بهره‌وری مجموعه، تکمیل پست ۴۰۰ کیلوولت در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه اکنون در مرحله بهره‌برداری نهایی است.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات یکی از این پروژه‌ها، سرمایه‌گذاری در سیستم‌های خنک‌کننده سلولزی برای هوای ورودی بود که منجر به افزایش ۱۵ درصدی راندمان تولید برق و کاهش هزینه‌ها شده است. همچنین با استفاده از تکنولوژی‌های نوین، ۴ درصد به ظرفیت تولیدی مجموعه اضافه شد که این افزایش ظرفیت با تغییر در زاویه پره‌های توربین انجام می‌شود و راندمان کار تا ۴ درصد ارتقا می‌یابد.

سعدمحمدی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر تمام ظرفیت تولیدی نیروگاه را به صنایع اختصاص داده‌ایم. صنایع می‌توانند با توجه به شرایط پیش رو، تابستان نزدیک و قراردادهای منعقده، از برق بدون قطعی استفاده کنند.

وی ابراز کرد: با اجرای فاز سوم این پروژه و تکمیل سیکل ترکیبی در بخش بخار، ظرفیت نهایی نیروگاه به یک هزار و ۱۰۰ مگاوات خواهد رسید. این امر نویدبخش آینده‌ای روشن در زمینه تامین برق و توسعه زیرساخت‌های انرژی کشور به ویژه تامین برق صنایع است. تکمیل بخش بخار علاوه بر اینکه میزان تولید برق را افزایش می‌دهد، میزان راندمان سیکل توربین‌های E گازی را هم به میزان ۵۴ درصد ارتقا می‌دهد که در کاهش قیمت تمام‌ شده و افزایش درآمد مجموعه تاثیرگذار است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با اشاره به اهمیت توجه به مسائل زیست‌محیطی و تعهدات بین‌المللی، اظهار داشت: ایران با امضای کنوانسیون سال ۲۰۱۵، تعهد و تمایل خود را در زمینه انرژی سبز نشان داده است. احداث این نیروگاه جدید می‌تواند در راستای تحقق این هدف مهم و کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی قدم مثبتی به شمار آید.

سعدمحمدی با مقایسه راندمان نیروگاه‌های سیکل گازی و بخار، تاکید کرد: با احداث نیروگاه بخار، راندمان و سوددهی افزایش یافته و میزان انتشار «CO2» به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه به اهمیت توسعه صنعت برق در چشم‌انداز آینده انرژی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۳۹ درصد از انرژی مصرفی جهان از نفت، ۲۱ درصد از برق، ۱۶ درصد از گاز، ۱۳ درصد از زغال‌سنگ و مابقی از منابع نوین تامین می‌شود اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۵۰، تحولات قابل‌توجهی در این زمینه رخ خواهد داد. سهم نفت در تامین انرژی از ۳۹ درصد فعلی به ۴ درصد کاهش خواهد یافت و سهم برق از ۲۱ درصد به ۵۱ درصد افزایش می‌یابد. این موضوع نشان‌دهنده نقش کلیدی سیستم‌های برقی در تامین انرژی آینده جهان است.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در خصوص اهمیت تحقیق و توسعه در زمینه فناوری‌های نوین انرژی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر استفاده از انرژی هیدروژن به عنوان آخرین فناوری در حوزه انرژی مورد توجه قرار گرفته است؛ امیدواریم با تلاش متخصصان داخلی، شاهد پیشرفت‌های چشمگیر کشور در این زمینه باشیم.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=43136

نوشته‌های مشابه

30اردیبهشت
ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله
در نشست کمیته تولید شرکت سنگ آهن مرکزی ایران مطرح شد‌‌؛

ارائه راهکارهای مختلف برای افزایش میزان تولید گندله

30اردیبهشت
تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم
در نخستین ماه 1403 رقم خورد؛

تولید بیش از ۵۶ هزار تن شمش آلومینیوم

30اردیبهشت
شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد
در سی و پنجمین جشنواره امتنان از واحدهای نمونه استان هرمزگان،

شرکت فولاد هرمزگان به عنوان کافرمای برتر استان برگزیده شد

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.