• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان:

تامین پایدار مواد اولیه در اولویت قرار دارد

  • کد خبر : 33048
  • 16 آبان 1402 - 12:41
تامین پایدار مواد اولیه در اولویت قرار دارد
معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: تامین مواد اولیه، همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های تولیدکنندگان فولاد بوده است؛ شرکت ذوب آهن اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به استفاده از روش کوره بلند، علاوه بر سنگ‌آهن به زغال‌سنگ هم نیاز دارد.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: تامین مواد اولیه، همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های تولیدکنندگان فولاد بوده است؛ شرکت ذوب آهن اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به استفاده از روش کوره بلند، علاوه بر سنگ‌آهن به زغال‌سنگ هم نیاز دارد. در این راستا، این شرکت به منظور تامین پایدار مواد اولیه مورد نیاز خط تولید، به مقوله تملک و بهره‌برداری از معادن طی چند سال اخیر ورود کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان، مهرداد تولاییان بیان کرد: با توجه به کیفیت زغال‌سنگ معادن داخلی، به ناچار بخشی از زغال‌سنگ مورد نیاز را وارد می‌کنیم تا از این طریق ترکیب کیفی مواد اولیه مورد نیاز خط تولید حاصل شود.

وی عنوان کرد: متاسفانه طی چند سال گذشته در معادن زغال‌سنگ کشور، برنامه توسعه‌ای پیاده‌سازی نشده است. حجم تولید کنستانتره زغال‌سنگ در داخل کشور، تقریبا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده و تا چند سال قبل، مصرف‌کننده‌ای به جز شرکت ذوب آهن اصفهان در داخل کشور وجود نداشت اما کم کم تولیدکنندگانی مانند فولاد زرند و کک طبس هم وارد بازار شدند؛ در صورتی که میزان تولید این ماده معدنی ثابت باقی ماند و این موضوع چالش‌های بسیاری را ایجاد کرد.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: این مجتمع عظیم صنعتی قصد داشت که ۷۵ درصد از نیاز زغال‌سنگی خود را از داخل تامین کند اما کیفیت و کمیت زغال داخلی، این امکان را فراهم نکرد.

تولاییان در ادامه به مقوله انرژی به عنوان یکی دیگر از چالش‌های فولادسازان اشاره کرد و گفت: در بحث برق، با توجه به تکنولوژی که در شرکت ذوب آهن اصفهان وجود دارد، نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی احداث شده است؛ به همین دلیل در فصل تابستان، معضل تامین برق در کارخانه وجود نداشت و در این بخش خودتامین هستیم.

وی ادامه داد: در بخش گاز، وابستگی این شرکت مانند کارخانه‌های احیا مستقیم نیست اما در صورت عدم تامین گاز، تولید کارخانه تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، معمولا تعمیرات واحدهای مصرف‌کننده گاز را به فصل زمستان موکول می‌کنیم.

معاون بهره‌برداری شرکت ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین چالشی که فولادسازان منطقه اصفهان را نگران می‌کند، بحث تامین آب بوده که هیچ جایگزینی ندارد. رودخانه زاینده‌رود در چند سال اخیر، با کم‌آبی و بی‌آبی مواجه بوده است و بنابراین طرح‌های زیادی برای تامین آب در شرکت ذوب آهن اصفهان اجرا شده که یکی از این طرح‌ها، خرید پساب شهرها و روستاهای هم‌جوار شرکت برای استفاده در خط تولید است.

تولاییان در پایان یادآور شد: بدین منظور واحد تصفیه‌خانه پساب شرکت ذوب آهن اصفهان در حال ساخت است و همچنین در پروژه انتقال آب از خلیج فارس نیز سرمایه‌گذاری کردیم تا برداشت آب کارخانه از زاینده رود تقریبا به صفر برسد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=33048

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.