• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024
در هشت ماهه 1402،

تراز تجاری غیرنفتی منفی شد

  • کد خبر : 34638
  • 05 آذر 1402 - 5:09
تراز تجاری غیرنفتی منفی شد
در هشت ماهه امسال، میزان صادرات غیرنفتی حدود ۳۲ میلیارد دلار و واردات حدود 42 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده که نشان‌دهنده تراز تجاری منفی است.

در هشت ماهه امسال، میزان صادرات غیرنفتی حدود ۳۲ میلیارد دلار و واردات حدود ۴۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده که نشان‌دهنده تراز تجاری منفی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، در هشت ماهه امسال ۹۰ میلیون تن صادرات غیرنفتی به ارزش بیش از ۳۲ میلیارد دلار انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به لحاظ وزنی ۲۷ درصد و به لحاظ ارزشی ۱.۶ درصد افزایش داشته است.

همچنین آمار تجارت خارجی نشان می‌دهد که در این بازه زمانی مجموعا ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن واردات به ارزش ۴۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون میلیارد دلار انجام شده که به لحاظ وزنی واردات، حدود ۴ درصد و به لحاظ ارزشی، حدود ۱۲ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش در هشت ماهه امسال، تراز تجاری غیرنفتی کشور مثبت نیست اما با لحاظ نفت، تراز تجاری کشور بیش از ۱۰ میلیارد دلار مثبت بوده است.

بخش مهمی از کسری‌های تراز تجاری غیرنفتی، ناشی از کاهش قیمت‌های جهانی به ویژه در حوزه محصولات پتروشیمی است که بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی ایران را تشکیل می‌دهد و حدود ۴۰ درصد کاهش قیمت جهانی داشتند.

به همین دلیل است که علی‌رغم افزایش ۲۷ درصدی وزن در صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش قیمت‌های جهانی موجب شده که صادرات به لحاظ ارزشی تنها ۱.۶ درصد افزایش داشته باشد. علاوه‌براین، عدم پیچیدگی فناوری در اقتصاد ایران موجب شده است که متوسط ارزش یک وزن ثابت از کالاهای صادراتی، کمتر از واردات به همان وزن باشد.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=34638

نوشته‌های مشابه

03خرداد
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معادن طلای کردستان برگزار شد
با هدف بررسی عملکرد منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۲،

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت توسعه معادن طلای کردستان برگزار شد

03خرداد
راشا، اهرم اجرایی هوش مصنوعی در صنعت فولاد
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کاوشگران صنایع معدنی راشا مطرح کرد:

راشا، اهرم اجرایی هوش مصنوعی در صنعت فولاد

01خرداد
پیشرفت فیزیکی ۱۱ درصدی پروژه هیمکو در بندر شهید رجایی
مدیرعامل شرکت مدیریت بین‌المللی همراه جاده ریل دریا مطرح کرد:

پیشرفت فیزیکی ۱۱ درصدی پروژه هیمکو در بندر شهید رجایی

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.