• امروز : یکشنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 1 October - 2023

توسعه صنعت گوهرسنگ در کشور

  • کد خبر : 11961
  • 17 بهمن 1401 - 8:28
توسعه صنعت گوهرسنگ در کشور
مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور از آموزش 550 گوهرتراش طی 10 ماه نخست سال جاری خبر داد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور از آموزش ۵۵۰ گوهرتراش طی ۱۰ ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، سید ابومحمد هاشمی به مناسبت دهه فجر گزارش عملکرد این طرح طی ۱۰ ماه نخست سال جاری را اعلام کرد.

به گفته وی، طی ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۱، بر اساس قرارداد آموزشی با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برای ۵۵۰ نفر از علاقمندان در ۲۳ استان کشور دوره‌‌های آموزشی گوهرتراشی برگزار شد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور عنوان کرد: همچنین تجهیز و راه‌اندازی کارگاه گوهرتراشی و برگزاری دوره آموزشی در مرکز تحقیقات مواد معدنی ایران در یزد، تجهیز کارگاه گوهرتراشی و آزمایشگاه گوهرشناسی در اداره کل فنی و حرفه‌ای استان همدان از محل مسئولیت اجتماعی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نیز طی مدت یادشده صورت گرفت.

 هاشمی ادامه داد: از محل مسئولیت اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز کارگاه‌های گوهرتراشی در اداره کل فنی و حرفه‌ای شهرهای زاهدان و سیرجان تجهیز شدند.

وی تصریح کرد: در راستای اکتشاف گوهرسنگ در کشور از ابتدای فروردین ماه تا پایان دی ماه ۱۴۰۱، اجرای فاز شناسایی و پی‌جویی در پنج استان شامل آذربایجان غربی، کرمان، قم، مرکزی و قزوین و اجرای فاز غربال‌گری در ۶ استان آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، اصفهان، همدان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی انجام شد.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور یادآور شد: انجام مطالعات اکتشاف سراسری یاقوت در دو زون نیز از دیگر فعالیت‌های اکتشافی طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور طی مدت یادشده به شمار می‌رود.

هاشمی ابراز کرد: توسعه شبکه آزمایشگاهی گوهرشناسی با همکاری شبکه آزمایشگاهی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و راه‌اندازی آزمایشگاه گوهرشناسی و کارگاه گوهرتراشی در مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در کرج از جمله اقدامات صورت گرفته طی سال جاری است.

وی مطرح کرد: طرح پژوهشی بهسازی پلیمری و شیمیایی فیروزه‌‌های ایران توسط دانشگاه تهران، طرح پژوهشی بررسی پتانسیل‌های اقتصادی و خصوصیات گوهرشناسی رگه‌های گارنت‌‌دار در مناطق انتخابی در جنوب استان کرمان و شمال هرمزگان (منطقه اورزویه)، بافت و دشتاب و نیز تهیه راهنمای اکتشاف و استخراج گوهرسنگ‌ها با نگرش ویژه به گوهرسنگ‌های گارنت‌ توسط دانشگاه خوارزمی از جمله طرح‌های پژوهشی طی ۱۰ ماه نخست سال ۱۴۰۱ است.

مجری طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور اذعان کرد: حمایت از پایان‌نامه‌‌های تحصیلات تکمیلی و انتشار کتاب‌های حوزه گوهرسنگ از دیگر اقدامات طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور طی سال جاری است.

هاشمی تاکید کرد: تشکیل شورای راهبری توسعه صنعت گوهرسنگ کشور، ارائه تسهیلات به کارگاه‌های تولیدی آموزشی و تجهیز و توسعه آزمایشگاه‌های زیرساختی حوزه گوهرسنگ با همکاری صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن و فلزات، تشکیل کارگروه تخصصی گوهرشناسی در شبکه آزمایشگاهی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز طی مدت یادشده صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: همکاری با معاونت پژوهشی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به منظور تدوین سند حرفه گوهرسنگ، حمایت از برگزاری اولین همایش ملی علوم گوهرسنگ ایران، شرکت در بیست و چهارمین سمپوزیوم و نمایشگاه بین‌المللی فولاد و نیز حضور در نمایشگاه زنان تاثیرگذار طی بهمن ۱۴۰۱، برخی از فعالیت‌های طرح توسعه صنعت گوهرسنگ کشور طی سال جاری است.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=11961

نوشته‌های مشابه

08مهر
صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان:

صدور گواهی کشف معادن در هرمزگان افزایش یافت

08مهر
امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال
در حاشیه نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان انجام شد؛

امضای تفاهم‌نامه تولید نخستین نمونه دامپ‌تراک ۱۵۰ تنی الکتریکال

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.