• امروز : چهارشنبه - ۱۵ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : Wednesday - 6 December - 2023

حرکت نفت در مسیر صعود

  • کد خبر : 29417
  • 03 مهر 1402 - 10:13
حرکت نفت در مسیر صعود
قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه سوم مهر ماه بازار آسیا، تحت تاثیر دورنمای عرضه محدودتر در پی ممنوعیت موقتی صادرات سوخت روسیه افزایش یافت.

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه سوم مهر ماه بازار آسیا، تحت تاثیر دورنمای عرضه محدودتر در پی ممنوعیت موقتی صادرات سوخت روسیه افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۳۲ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، به ۹۳ دلار و ۵۹ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز جمعه ۲۲ سپتامبر با سه سنت کاهش، بسته شده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۴ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش به ۹۰ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید.

تونی ساکامور، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس در این باره بیان کرد: قیمت نفت خام هفته را با صعود آغاز کرد زیرا بازار همچنان در حال هضم ممنوعیت موقتی روسیه برای صادرات دیزل و بنزین است که باعث محدودتر شدن عرضه در بازار می‌شود و موضع بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره را جبران می‌کند.

هر دو شاخص هفته گذشته کاهش پیدا کردند که نخستین کاهش هفتگی پس از سه هفته رشد متوالی بود. این کاهش در پی موضع موافق فدرال رزرو آمریکا برای ادامه افزایش نرخ بهره‌وری داد که بخش‌های مالی جهانی را ملتهب کرد و نگرانی‌ها نسبت به تقاضا برای نفت را برانگیخت.

قیمت‌ها در مدت سه هفته، تحت تاثیر پیش‌بینی‌ها از کمبود عرضه نفت در سه ماهه چهارم، بیش از ۱۰ درصد صعود کرده بودند. عربستان سعودی و روسیه، کاهش عرضه اضافی را تا پایان سال ۲۰۲۳ تمدید کرده‌اند. سپس، مسکو هفته گذشته صادرات دیزل و بنزین به اکثر کشورها را ممنوع کرد تا قیمت‌ها در بازار داخلی را کنترل کند. این ممنوعیت باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به عرضه اندک فرآورده‌های نفتی در آستانه ورود نیمکره شمالی به زمستان شده است.

واندانا هری، موسس شرکت تحلیل بازار نفت واندا اینسایتس عنوان کرد: به نظر می‌رسد خبر ممنوعیت صادرات سوخت روسیه در حال حاضر در قیمت‌ها منعکس شده اما کمبود عرضه جهانی نفت شدید است و توجه زیادی به کمبود دیزل وجود دارد و اختلال در عرضه گاز طبیعی مایع (ال‌ ان‌ جی) به خصوص در بازارهای اروپایی احتمالا ادامه پیدا می‌کند.

آمار شرکت خدمات نفتی بیکرهیوز نشان داد تعداد دکل‌های حفاری نفت آمریکا با وجود قیمت‌های بالاتر، هفته گذشته هشت حلقه کاهش یافت و به ۵۰۷ حلقه رسید که پایین‌ترین تعداد از ماه فوریه سال ۲۰۲۲ است.

انتظارات برای آمار اقتصادی بهتر از سوی چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان است، از فضای مثبت بازار حمایت کرد. با این حال تحلیلگران خاطرنشان کردند که قیمت نفت با مقاومت فنی در محدوده قیمت بالایی است که هفته گذشته به آن صعود کرده بود.

انتظار می‌رود روند توسعه بخش تولید چین در ماه سپتامبر از سرگرفته شود و پیش‌بینی می‌شود شاخص مدیران خرید بخش تولید برای نخستین بار از ماه مارس، به بالای ۵۰ واحد صعود کند. تقاضای چین برای نفت تحت تاثیر بهبود تدریجی تقاضا برای سوخت برای پروازهای بین‌المللی، هفته گذشته ۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش یافت و به ۱۶.۳ میلیون بشکه در روز رسید.

انتهای پیام//

لینک کوتاه : https://felezatonline.ir/?p=29417

نوشته‌های مشابه

15آذر
عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران
مدیر پرتفوی و سبد سهام هلدینگ صدر تامین عنوان کرد:

عملکرد مناسب «تاصیکو» و پرداخت سود پیش از موعد به سهام‌‌داران

15آذر
شاخص بورس کاهشی شد
پس از صعودهای پیاپی؛

شاخص بورس کاهشی شد

15آذر
ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین:

ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.